Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Meg lehet e forgatni egy 1...

SzaboBarnabas kérdése:

Meg lehet e forgatni egy 1 méter sugarú fém korongot 10000 fordulattal másodpercenként? Ha igen milyen fém visel el ekkora centrifugális erőt

Figyelt kérdés

2017. máj. 15. 14:13
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, ha 10.000 1/min szerepelne, is óvatos lennék igent mondani.

Bár, kis keresgéléssel arra találtam példát:

[link]


Na amit te írsz, az ennek a fordulatszámnak a hatvanszorosa.

Sajnos most nincs időm arra a rövid képletre sem, hogy ez hány G lenne a kerületen, de szerintem nincs az az anyag, ami ezt kibírja.

2017. máj. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
400 millió G lenne a kerületen, és 62 km/s, azaz kb. 226000 km/h sebeséggel csapatna a széle.
2017. máj. 15. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
100%
#2: THX, ez mindent elmond.
2017. máj. 15. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Shai-Hulud ***** válasza:
100%
Ilyet még egy jó kondiban lévő neutroncsillag sem tud! :-)
2017. máj. 15. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Foucault amikor megmérte a fény sebességét egy forgó fém tükröt használt, aminek a fordulata kb. 1000 volt másodpercenként (mondjuk nem 1m volt az átmérő) Ez már jó régen volt, lehet fejlődött annyit az anyagtechnika hogy már lényegesen nagyobb fordulatot is kibírna egy forgó tárcsa. Valaki ráérő kiszámíthatná mekkora sugár irányú húzóerő ébredne az anyagban ilyen fordulaton, mondjuk a titán sűrűségén, 5mm vastagságban. Ha akkora a húzóerő ami köszönő viszonyban sincs a titán szakítószilárdságával, akkor esélytelen az egész.
2017. máj. 15. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Valaki ráérő kiszámíthatná mekkora sugár irányú húzóerő ébredne az anyagban ilyen fordulaton"


Megtették, mint írtam is, szerintem ez mindent elmond.

"400 millió G lenne a kerületen"


De legyen, számoljunk.

Egy 5 mm átmérőjű titán huzal 5 mm hosszú darabja kb. 0,45 g. 400 millió G-n ez 180.000 N, vagyis 18 tonnás darab normál 1 G-n mért súlyának felelne meg.

Húzófeszültségben ez az 5 mm átmérőjű (kb. 15,7 négyzetmilliméter keresztmetszetű) huzalon 11.465 MPa.

A titán (tisztán nem jellemző, így enyhén Al és V ötvözött adatot veszek) szakítószilárdsága 900 mPa, de 830-nál már folyáshatáron van.

Szóval a terhelés ilyenkor a titán szakítószilárdságának 12,7-szerese.


Nem sok anyag van a grafénen, fullerén-csövön kívül ,ami ezt bírná.

2017. máj. 16. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Kösz malac! Kíváncsi voltam rá, csak ilyenkor már nem nagyon fog az agyam. Az egész napi gálya után, este ejtőzés közben már csak ötletelgetni van erőm. Azért gondoltam egyből a titánra (ötvözetre), mert majdnem olyan szilárd mint az acél, csak fele sincs a tömege. A titánnal kb egy dimenzióval vagyunk hátrébb a megoldástól, szerintem egy csúcs laborban már áthidalnák ezt a távolságot. Persze ha lenne valami értelme egy ilyen szerkezetet létrehozni. Valami technikatörténeten hallottam annak idején, hogy szükség volt a tudósoknak kísérleti célból nagyfrekvenciás feszültségre az 50-es évek elején. Akkor még nem ismerték a teljesítménytranzisztoros szaggatókat, és csak mechanikusan tudták előállítani a szükséges alakot. A generátor 120 ezret pörgött percenként, persze vákuumban, mágnes csapágyakkal.
2017. máj. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

120.000 1/min, az hatvanszor lassabb, mint az 1/s. És aki látott már élőben, működésben 70-80.000 1/m fordulaton pörgőméretes vegyipari centrifugát, az megtanulja tisztelni az ilyesmit.

A kérdés felvetése sajnos teljesen irreális.


Az anyagra visszatérve, ami jó űrlift-kötélnek, az ide is jó lenne.

2017. máj. 17. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!