Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van olyan álom, amikor...

Miért van olyan álom, amikor az ember tudja, hogy álmodik, de nem tud felébredni?

Figyelt kérdés

Legtöbbször ha rájön az ember, hogy álmodik, felébred, véget ér az álom.

Ritkábban pedig, tudja az ember, hogy álmodik, talán valami rosszat, és próbál direkt felébredni belőle, de nem tud, mert mintha valami "húzná vissza" az álomba. És ez kicsit félelmetes.

Mi lehet az ilyen ritkább fajta álom oka? Frusztráció? Egyéb lelki/agyi/idegrendszeri jelenségek? Mik pontosan?

(Talán valakinél nem olyan ritka ez sem, talán természetes neki az ilyen fajta álom is.)


2017. máj. 20. 19:56
 1/10 anonim ***** válasza:
alvási bénulás, természetes dolog, az agy blokkolja az izmokat h ne ébredjen fel az illető ha álmában pl fut, így nem kezd automatikusan mozogni a lába
2017. máj. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Nekem többször előfordult már olyan, hogy felkeltem álmomból és nem tudtam semmimet megmozdítani, levegőt is alig kaptam, azt hittem meghalok. Aztán reggel mégis felébredtem :D
2017. máj. 20. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Az alvási paralízis kicsit más, az nem a felébredés ellen hat. Inkább a felszínes alvás fázisában lehet olyan, hogy az agy viszonylag magasabb funkciói is működésbe lépnek, tehát amikor a mély-alvásból "felfelé" jövünk, 10-20 percig ott maradunk, aztán menet vissza a mély-alvásba, a következő ~másfél órás ciklusra. Minél mélyebben alszunk, annál több magasabb szintű funkció kapcsol ki, pl. már nem gyanakszunk, ha valami irreális történik, és eszünkbe sem jut, hogy alszunk. De a felszínes alvás időszakában előfordulhatnak ilyenek. Persze egyéntől is függ, hogy ez a szakasz kinek mennyire felszínes, hogy mennyire közelíti meg az éber állapotot.


Velem előfordult, hogy álmomban kiabáltam, hogy fel akarok ébredni, és fel is ébredtem, felkeltem, de megint gyanús dolgok történtek, és rá kellett jönnöm, hogy megint álmodok. Ezt eljátszottam 2-3-szor. Valószínűleg az történt, hogy csak pár másodpercre ébredtem fel, és észre sem vettem, hogy rögtön visszaaludtam.

2017. máj. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Igen, amit a 3. válaszoló ír, az hasonlít a leginkább arra, amire én gondoltam. Az a durva benne, talán tényleg felébred az ember kis időre és nem akar visszaaludni, de nem tud mit tenni ellene, és mondjuk rossz álomba visszaalszik, és végig tudja, hogy álmodik, de nem tud kijönni belőle.

Azért is kérdezem, mert ez nem szokott túl gyakori lenni. Mégis mi lehet az oka, amiért ezt valamikor átéli az ember, valamikor nem? Azt nem lehet tudni?

2017. máj. 20. 23:57
 5/10 anonim ***** válasza:

Szerintem olyankor nagyobb az esélye az ilyen esetnek, amikor eleve rosszul alszunk, pl. meleg van, nyugtalanok vagyunk valami miatt (vizsga vagy más szorongás), túl sokat ettünk előtte, stb.


Rossz álommal kapcsolatban saját tapasztalat, hogy ha ilyenkor felébredek, akkor mindenáron ébren maradok (ha sikerül), és addig maradok ébren, amíg teljesen ki nem megy az álom a szememből. Mondjuk rádiót hallgatok 5-10 percig. Ha nem így teszek, akkor az álom ott folytatódik, ahol abbamaradt, de ha éber állapotból fekszem vissza, akkor elfelejtődik, és más álom kezdődik, általában jobb.

2017. máj. 21. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha túl hirtelen akarsz kijönni az álomból, akkor történhet, amit a #3 írt. De miért akarnál, akármilyen rossz álom? Ha rájössz, hogy az álom, onnantól tudod irányítani, mindenható leszel benne!
2017. máj. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Wadmalac ***** válasza:

Tudod, ha álmodban tudod, hogy ez egy álom, azt is álmodhatod, hogy tudod, hogy ez álom. Vagyis nincs igazán szabad akaratod, nem valódi tudatosságról van szó.


Ahhoz, hogy felébredj, nem feltétlenül elég álmodban ébredni "akarni", ahhoz olyan erős érzelmi hatás kell, mint egy rémálom pl.

És nem hiszem, hogy ezt meg lehetne tanulni kezelni álomban.

2017. máj. 22. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Valószínűleg én sem azért ébredtem fel, mert fel akartam ébredni, hanem a felfokozott érzelmi állapot miatt. Valószínűleg nem minden esetben irányítható az álom, mert hiába akarunk bármit is, álomban a saját döntéseink nem olyanok, mint ébrenlétben.


A logikus, teremtő akarat egy magas szintű agyi funkció eredménye. Ezek a funkciók korlátozottan működnek, még felszínes alváskor is, így a döntéseink is irracionálisak lehetnek, és ennek általában nem is vagyunk tudatában. (Kicsit hasonló a paranoiás képzetekhez. :))

#3-as voltam

2017. máj. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Tudod, ha álmodban tudod, hogy ez egy álom, azt is álmodhatod, hogy tudod, hogy ez álom."

Igen, pont ilyenről volt szó! Nem tartottam fontosnak, ezért nem írtam le. Lényegében azt álmodtam, hogy egy ágyon fekszem éjjel (korábbi lakásunkban), és ott történik az egész. Viccesnek tűnhet, azt álmodtam, hogy alszom és álmodom. Régen talán egyszer volt hasonló. Azt álmodtam, hogy álmodtam valamit, és felébredtem. A fura álom után sétálgattam, persze itt is a korábbi lakásban, majd ebből az álomból is felébredtem.


A mostani álomból ki akartam volna jönni. Talán félelmetesnek éreztem, hogy így ki vagyok szolgáltatva, félelmetes volt. De utólag belegondolva, amiket álmodtam, azok nem is voltak félelmetesek, talán rosszak se.


Kicsit meglepő, hogy van olyan állapot, hogy az ember felébred, de mégsem. Igaz, amikor nagyon álmos az ember pl. egy unalmas előadás közben, akkor se tud ellenállni és elalszik. Ezen elvileg lehet segíteni, hogy ne aludjon el az ember, pl. jól megcsípi magát. Ez talán felébreszti. Vagy nem.

2017. máj. 22. 23:35
 10/10 anonim ***** válasza:
Az a fura, hogy ha ilyeneken gondolkodsz napközben, akkor ez meg is jelenhet álmodban, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy tudod, hogy álmodsz, csak maga a téma jön elő. Szóval álmodhatsz az alvásról, meg magáról az álomról is, de attól nem lesz tudatos álom. (Maga a tudatos álom is egy fából vaskarika.)
2017. máj. 23. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!