Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Érdemes-e titániumból kést...

Érdemes-e titániumból kést csinálni?

Figyelt kérdés
Nagypapám lakatos, és megvan minden szerszáma, szeretnék egy olyan kést csinálni, ami öröklődni fog a családomban, én 6Al4V Titániumra gondoltam, de tudtok valami más anyagot ajánlani, és a fogantyúhoz milyen fát ajánlotok? (A pénz valamilyen szinten akadály, ezért megfizethető anyagokra gondolok.

2017. jún. 29. 23:43
1 2
 1/19 Gugu Gabor ***** válasza:
78%

Nem mondom hogy perfekt vagyok a témában, de szerintem a titán nem jó választás.

Maga a kés biztosan tartós lesz, de az éle szerintem kevésbé.

2017. jún. 30. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Én inkább valami martenzites korrózióálló acélt javaslok.

Ilyen az MSZ KO13, Böhler N690 Extra.


[link]


Igaz,hogy az edzésük nehezen oldható meg házilag.

2017. jún. 30. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Én csak egy dolgot jegyeznék meg: a késnek markolata van. Fogantyúja az éjjeliszekrénynek meg a fióknak van.

Csak azért írtam, mert majd amikor átadod a fiadnak, a majdani családi ereklyét, ne egy ilyen aprósággal szúrd már el a dolgot :)

2017. jún. 30. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Kedves 3. válaszadó, ez így igaz, átírtam a szótáramban, köszönöm a javítást! :)
2017. jún. 30. 10:25
 5/19 A kérdező kommentje:
És kedves 2. válaszadó, miben jobbak azok az anyagok, amiket te írtál?
2017. jún. 30. 10:42
 6/19 A kérdező kommentje:
Kedves 1. válaszadó, hogy értsem, hogy maga az éle nem lesz olyan strapabíró, de a kés igen?
2017. jún. 30. 10:43
 7/19 A kérdező kommentje:
Mert ha mondjuk jól meg van eddzve, egy olyan 60-62 HRC-re akkor nem hiszem hogy hamar kicsorbul. (De én nem értek ehhez annyira)
2017. jún. 30. 10:44
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Hagyományos acélból készült késeket én 50 - 55 HRC keménységre eresztettem meg.

Ha a leendő gazdája szentül megígéri, hogy nem fog vele semmit feszegetni, mehet 58 HRC-ig.

Különleges minőségű ESA, vagy szinterelt acélból készült pengék esetén engedhető meg a 60 - 62 HRC keménység.

*

NAGYON FONTOS! Ne fend élesre a kést edzés előtt, mert hullámos lesz a pengéje! Kinagyolás után még maradjon 0,2 - 0,5 mm élszalag.

Egyszerűen: Legyen edzés előtt olyan tompa, hogy még a nyakadhoz merd tenni.

2017. jún. 30. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

A titánötvözetek szilárdsága és keménysége valahol az acél és az alu között jár, ötvözéstől, hőkezeléstől függően, de MINDIG az acélok alatt.


A titán nem azért jó, mert erősebb az acélnál, hanem mert ugyanannyi tömegű titán erősebb, mint az acél (a titánötvözetek kisebb sűrűségűek, így több anyag is könnyebb a vasnál, így tud egy 3 kilós bringaváz titánból szilárdabb lenni, mint pl. 4 kiló acélból).


Egy késnek a méretei eléggé behatároltak, így adott méretben kell nagy szilárdságot és keménységet produkálni.

Ebből a keménységet a titán nem tudja, a szilárdságot meg adott méterek, így vastagság, keresztmetszet esetén megint csak az acélötvözetek tudják jobban.

Kés céljára szerintem jelentősebb kovácsolási lehetőség és extra ötvözet beszerzés, valamint bonyolult hőkezelés nélkül a rugóacél vagy a CrMo ötvözet alapanyag jó, a késpenge főanyaga edzve-megeresztve, éle meg keményre edzve.

Ha a törékenység nem gond, én spec Lv4 HARDOX500-ból vágatnám ki lézerrel, aztán élköszörülés után kézi fenéssel húznám készre. Hőkezelés megspórolva.

Csak nem kell leejteni, mert törik.

2017. jún. 30. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 EagleHUN ***** válasza:
100%

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__3..


[link]


[link]


Ezen felül marha nehéz megmunkálni, speciális megmunkálási eljárások vannak rá.

[link]


Én nem csinálnék belőle kést. SR-71 hez űrhajókhoz és rakétákhoz tökéletes. A késnél nem lesz előnye.

2017. jún. 30. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!