Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az angolszászok képesek...

Az angolszászok képesek voltak valamelyest megérteni a portyázó vikingek nyelvét a 8-9. században?

Figyelt kérdés

Anglia területén kelta eredetű britonok éltek, és az 5-6. században pár tízezer főnyi germán érkezett oda (szászok, angolok, frankok, jüttök, piktek). Ezek a jövevények germán nyelvet beszéltek és a britonok fokozatosan átvették ezt a germán nyelvet.


Eltelt 150-200 év és elkezdtek portyázni a vikingek, előbb a dán vikingek, később a norvég vikingek érkeztek.


Ugyan Angliában még az angol nyelv nem volt egységes és valamelyest keveredett a keltával, viszont még hiányoztak belőle azok a latin eredetű szavak és egyéb nyelvtani elemek, amelyeket az angol nyelv magába olvasztott I. Vilmosék (ők normannok voltak és egy francia-latin dialektust beszéltek) hódítása után.


Azért az angol nagy mértékben eltávolodott a többi germán nyelvtől, viszont az alapszókincs java a mai napig ugyanaz mindegyikben (house, finger, beard, bread, home, to live stb.).


2017. aug. 15. 11:26
 1/4 Mansour ***** válasza:
100%

Persze, az óangol és az ószász nem állt messze az óészakitól. Az óészaki sem volt egy egységes nyelv, különböző dialektusok összessége volt, amiknek az elkülönülésével később létrejött a dán, svéd és norvég nyelv. Eleve a Britanniába vándorló angolok és szászok is az északabbi germán területekről, Jütland környékéről indultak, tehát egymás kölcsönös megértése akkor még biztosan fennállt, kb. olyan szinten, mint a mai skandináv nyelvek között. Az alatt 150-200 év alatt olyan sokat nem változott a nyelv, tehát ha valamelyest gyengült is, de még biztosan fennállt valamilyen szintű kölcsönös érthetőség. Az óangol és ószász nem keveredett a keltával. Volt nyilván némi kelta behatás, de nem jelentős, inkább csak a kiejtést érintette. Az angol később a normann-francia hatásra változott meg jelentős mértékben. Onnantól kezdték már nem nagyon érteni egymást a késői vikingekkel, akik már nem nagyon portyázgattak, hanem letelepültek és országokat alapítottak, de azért még harcolgattak itt-ott.

Szóval a 8.-11. századig biztosan fennállt valamilyen fokú kölcsönös érthetőség.

Amúgy az angolt skandináv hatás is érte a vikingeken keresztül. Ezért van pl. az angolban "sister" és nem "swester", "egg" és nem "ey", skandináv eredetű a husband, a skin és a window, valamint a -by és -toft helynév-végződés.

2017. aug. 15. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tulajdonképpen megválaszoltad a saját kérdésedet.


Az angol (és egyben az összes angolszász) nyelv régebben sokkal rokonabb nyelv volt a skandináv nyelvekkel, a dánnal pl. alig volt különbség.

2017. aug. 15. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Közös eredetű germanisztikus nyelvekről beszélünk, és bár nem tudom, hogy van-e rá bizonyíték, hogy 150-200 évvel később még megértették egymást, én azt gondolom, hogy van erre jó analógiánk, ami alapján arra lehet következtetni, hogy megértették egymást nagyjából.


A holland és az afrikaans nyelvek a 18. században kezdtek el szétválni, és még most is viszonylag jól megértik egymást. Az tény, hogy nyelvtanilag is, és szókincsben is vannak különbségek, így valószínűleg nem tudják egymás költészetét teljes értékűen élvezni, de általános dolgokat, leegyszerűsítve el tudnak magyarázni egymásnak.

2017. aug. 15. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Igen, valamelyest megértették egymást.
2017. aug. 16. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!