Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy számoljuk ki, hogy 7-es...

Hogy számoljuk ki, hogy 7-es lottón mennyi a 6 találat esélye?

Figyelt kérdés

A 7 találatot értem: (35*34*33*32*31*30*29) / (7*6*5*4*3*2*1).


A 6 találat esélyét, hogy számoljuk?



2017. aug. 17. 07:20
 1/9 anonim ***** válasza:

Inkább fordítva: (7*6*5*4*3*2*1) / (35*34*33*32*31*30*29)


A 6-találatnál az összes eset ugyanannyi marad. Mivel úgy számoltál, hogy például az 1234567 és a 2574613 számkombináció ugyanaz, ezért a következő esetnél így járunk el; adott 7 szám, amiből te eltaláltál 6-ot, a maradék 35-7=28-ból "eltaláltál" 1-et, már csak az a kérdés, hogy az a +1 hova megy a felsorolásban;


1. eset: az első helyre megy a rossz találat, ekkor 28*7*6*5*4*3*2-féleképpen tudtad ezt megtenni.

2. eset: a második helyen van, így 7*28*6*5*4*3*2-féleképpen. Látható, hogy ez a szorzat ugyanaz, mint az előbb, tehát mindegy, hogy hova rakjuk a rossz találatot, így már csak az a kérdés, hogy hány esetet tudunk így megkülönböztetni; a válasz az, hogy 7-et, mivel 7 helyre mehet a rossz találat. A különböző esetekben kapott számokat a végén összeadjuk, amik a fentiek miatt ugyanazok, így a végeredmény (a szorzás definíciója szerint) felírható 7*(28*7*6*5*4*3*2) alakban, ennyiféleképpen tudsz 6 számot eltalálni, ha a számok közti sorrend számít (és nem baj, ha számít, mivel az összes esetnél is úgy számoltunk).

5-találatnál és az alatt már kicsit komplikálódik a helyzet.

2017. aug. 17. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Már nem azért de a kérdező, írta jól 35*34*33*32*31*30*29/7!. Szóval ne vezesd félre.
2017. aug. 17. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Már nem azért, de a fenti hányadost (a kiírás szerint) az esélyre írta, nem arra, hogy hányféleképpen lehet kihúzni a 7 számot úgy, hogy a sorrendjük nem számít, szóval nem vezettem félre. (Ez egyébként kiderült volna abból, amit írtam, szóval vagy nem értetted meg, vagy el sem olvastad.)
2017. aug. 17. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A k-t az n-ből lottón t találat valószínűségét az alábbi képlettel lehet kiszámítani:

[link]

2017. aug. 17. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Jobban szeretem az általános megközelítéseket, mint az #1 által írt ide ennyiféle számot írhatok, oda annyifélét. Sokan nem tudnak elszakadni ettől az ide-oda-írogatós, permutáció alapú gondolatmenettől, akkor sem, amikor sokkal kényelmesebb lenne kombinációval, azaz x elemből y sorrend nélküli kiválasztásával számolni. Ez az a bizonyos x alatt az y művelet.


Úgyhogy nézzük, hogy a hetes lottón pontosan N számot eltalálni hányféleképpen lehet. Az esély kiszámolásához azt utána már csak le kell osztani az általad is írt összes komináció számával, ami (35 alatt a 7).


A hét nyerőszámból N-et kiválasztani (7 alatt az N) féleképpen lehet. Emellé még a 28 nem nyerő számból kell 7-N számot választani, ami (28 alatt a 7-N) féleképpen lehetséges. Tehát az n találatos kombinációk száma a kettő szorzata: (7 alatt az N)*(28 alatt a 7-N).


Ez N=6 esetében (7 6)*(28 1) = 7*28 = 196. Azaz 196-szor könnyebb 6 találatost szerezni, mint telitalálatot. N=5-re (7 5)*(28 2) = 21*378 = 7938. És így tovább.

2017. aug. 17. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Én is tudtam volna úgy számolni, csak a kérdező nem valószínű, hogy megértette volna... Egy újszülöttet is előbb járni tanítasz meg, nem autót vezetni...
2017. aug. 17. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem pedig akkor sem kell mindig a kályhától indulni, főleg, ha a kérdező már a kérdésében is a kombináció képletét használja, és állítja, hogy érti (még ha esetleg a művelet nevét nem is tudja).


Ugyanezt az építőkockát kétszer egymás mellé rakva sokkal érthetőbb a dolog, mintha nulláról kéne kezdeni, sorrendekkel szarakodva. Pláne hogy mint te is írtad, még csak nem is vezet általános válaszhoz, mert az 5 találatos már nagyon csúnya lenne vele.

2017. aug. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Hol látod te, hogy a kombináció képletét használta? Pláne azt, hogy írta; érti is?


Én csak annyit látok, hogy az "ide ennyiféle számot írhatok, oda annyifélét" gondolatmenettel számolt "valamit" (mivel még az sem egyértelmű, hogy a fenti hányados most a valószínűségre vonatkozik (amit a kérdésben is írt), vagy arra, hogy "hányféleképpen lehet 7 számot kihúzni, ha a sorrend nem számít")...

2017. aug. 17. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm srácok. Amúgy az, hogy lehet, hogy a 7-es lottó oldalán minden kiszámolt esély feleannyi? Azért, mert kétszer húznak, de a két húzás egymástól független esemény nem?
2017. aug. 18. 07:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!