Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hinduizmus és tudomány összefü...

Hinduizmus és tudomány összefüggés?

Figyelt kérdés

először a valláskritikába akartam a kérdést aztán gondoltam erre talán több ész kavirnyál..

na szóval, van a hinduizmusban a 3 főisten (Shiva, Visnu, Brahma) amit Trimúrti-nak neveznek, és ennek a 3 istennek meghatározott feladata van

- shiva: pusztítás

- visnu: megtartás

- brahma: teremtés

és én egy "science head" vagyok és akkor tűnt fel hogy ez kb ugyan az mint a tudományban az univerzumot alkotó 3 fő "anyag" vagy "energia" antropomorfizált leírása amik a:

- sötét energia

- sötét anyag

- anyag


szerintetek lehet hogy a hinduk valahogy kikövetkeztették az univerzumot alkotó anyagokat és ilyen primitíven fogalmazták meg az akkori értelmi képességeik szerint (x ezer éve) vagy én csak belemagyarázom?


egyébként nem vagyok hindu, se vallásos.. sőt ateista. de sokat olvasok a vallásokról mert ilyen izgi dolgokat lehet felfedezni bennük.


van még a kereszténységbe is egy ilyen háromság amit biztos ismertek (atya, fiú, szentlélek) arra is próbáltam rávinni az univerzumos dolgot mert lehet az is ugyan ezen a logikán van de nem tudtam.


de a kérdés.. szerintetek van ennek valami alapja vagy csak az én fejembe?


trimúrtiról itt:

[link]


ha kicsit tudsz angolul a hindu teremtés történetről itt egy rövidke kis film:

[link]


és egy utolsó észrevétel, hogy a trimúrtiban brahmát (amit az anyag szimbolikájának veszek) 3 fejjel ábrázolják mint ahogy 3 fő összetevő van az atomokban az elektron, proton, neutron.


2017. aug. 23. 04:14
 1/5 anonim ***** válasza:
40%
Annyi történt, hogy benned megvan a képesség az analógiás gondolkodásra, míg a tudomány (és annak feltétlen hívei) az ok-okozatiságot tartják az egyedüli járható útnak. Tehát ha már ebben a kategóriában tetted fel a kérdést, akkor hadd hurrogjalak le a rend kedvéért. De amúgy örülhetsz, hogy képes vagy más módon szemlélni a dolgokat.
2017. aug. 23. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Most már csak azt kéne tudni, mit pusztít a sötét energia, mit tart meg a sötét anyag és mit teremt az anyag.


Egyébként oké, hogy veszed a sötét anyagot, sötét energiát és az anyagot, de hol marad az energia a felsorolásból? Szerintem eléggé bepasszol az általad felállított hármas közé negyediknek (már csak az elnevezés miatt is). Csak azt nem tudom, mi feleltethető meg neki a hinduk mitológiájából.


Bocs, de véleményem szerint ez nagyon erőltetett, értelmetlen dolog, alapja meg nem sok semmi. Az emberi agy olyan, hogy megpróbál kapcsolatot találni a dolgok között - ha elég sokat agyalsz, akkor ott is talál(ni vél)sz, ahol semmiféle kapcsolat sincs.

2017. aug. 23. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:
100%

Egyrészt a hindu istenek értelmezése is sántít. Siva nem csak pusztít, de teremt, fenntart is. Brahma teremtése inkább nem anyagi természetű teremtés. Másrészt az analógiák is sántítanak. A sötét energia nem pusztít el semmit. A sötét anyagnál még valamennyire működik az analógia. Az anyag meg nem teremt semmit, itt a teremtő erő és a teremtés tárgya keveredik össze.


> van még a kereszténységbe is egy ilyen háromság amit biztos ismertek (atya, fiú, szentlélek)


Egyébként ez a hármasság a legtöbb vallásban előfordul, némelyikben több ilyen hármasság is található. Pl. Ízisz-Ozirisz-Hórusz, Khaosz-Kronosz-Gaia, Ámon-Mut-Honszu, Zeusz-Hádész-Poszeidón, stb…

2017. aug. 23. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Mansour ***** válasza:
55%

Egyetértek az előzővel, téves az analógia, és a trimurti ilyen leírása is túlzottan leegyszerűsítő. A hinduizmus egy rendkívül összetett gondolati rendszer, sokféle irányzattal, bár mindegyik a védikus tanításon alapul, de egymásnak látszólag akár teljesen ellentmondó elképzeléseket is vallhatnak. Azért látszólag, mert a hinduizmusban pont az a jó, hogy ha eléggé a mélyére megyünk a dolgoknak, akkor kezd felsejleni a különféle tanítások alapvető egysége.


Az viszont helyes észrevétel, hogy a tudomány legújabb megállapításai jobban egybevágnak a keleti vallások (főként a hinduizmus és a buddhizmus) elképzeléseivel, mint bármilyen más hagyományos elképzeléssel. Például a "világegyetem a semmiből" elképzelés, amit a kvantumfluktuációval magyaráznak, egészen egybevág a buddhista elképzeléssel a világ keletkezéséről.


Én egyébként úgy gondolom, hogy az ősi eredetű vallási szövegek hordoznak valamiféle mély tudást a világról. Mindegyik a maga módján rávilágít az igazság egy aspektusára. Csak hát ezeket a szövegeket a helyükön kell kezelni, a kulturális és történeti háttér, a műfaji jellegzetességek figyelembevételével kell értelmezni azokat. Teljesen félrevezető, amikor mondjuk a bibliai teremtéstörténetet szó szerint akarják ráhúzni valamilyen fizikai folyamat leírására. Itt mítoszokkal, mitologikus gondolkodásmóddal van dolgunk, amit csak akkor tudunk helyesen értelmezni, ha valamennyire bele tudunk helyezkedni a mitologikus világszemléletbe. Persze ez a mai világban nem könnyű. A középkorban pl. még akár a mai tudománnyal is sokkal inkább összeegyeztethető módon értelmezték a bibliai teremtéstörténetet, mint a mai, szó szerint értelmező, 6 napos kreacionisták.


Ami Brahmát illeti, őt viszont nem 3, hanem 4 fejjel ábrázolják, ami a 4 égtájat és a 4 védát jelképezi. Szóval az atomos analógia alapból bukik. Az analógiákat nem ilyen szinten, nem ilyen konkrétumokban kell keresni, hanem mitologikus dimenziókban.


A hinduizmus és a tudomány kapcsolat itt lehet olvasni:

[link]

2017. aug. 23. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
hát elolvastam mindent :)
2017. aug. 23. 23:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!