Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Könnyű búvároknál kb. milyen...

Könnyű búvároknál kb. milyen mélyen kezdődig az, hogy a hidrosztatikai nyomás miatt összeszűkülnek az erek és kezd romlani a keringés?

Figyelt kérdés
2017. szept. 7. 18:36
 1/7 anonim válasza:
27%
Ilyen jelenség nincs. Az erekben is folyadék van, az pedig nem összenyomható. A baj inkább a gázok (nitrogén) oldódása a vérben, ami a felszínre emelkedéskor buborék formájában kiválik (csökken a nyomás) és érelzáródást (embóliát) okoz. A másik hatás pedig mélységi mámor (szerintem erre gondolsz), amit a túl sok oxigén okoz. a mélység növekedésével, a tüdőbe több oxigén kerül, mivel sűrűbb levegőt lélegzik be a búvár. Ugyan térfogatszázalékban ugyanannyi, de mennyiségben több. A nagy mélységekbe való merülésnél speciális összetételű gázt használnak, amire a mélység egy bizonyos értékénél váltanak. A határ, ameddig sűrített levegővel le lehet menni olyan 60 m körül van. Ez alatt már a búvárnak annyi, de persze ez egyénfüggő. Ezért csak eddig szabad lemenni. Viszont ilyen mélységből csak szakaszosan lehet feljönni, ami gyakorlatilag hosszú órákba telik. Erre van protokoll. Tudomásom szerint a maximális mélység, ahol ember járt, igaz, hogy a felszínen, túlnyomásos kamrában, az 600 m körüli mélységnek felel meg. ez a légköri nyomás hatvanszorosa. Nekem valamikor 20 méterig volt vizsgám, ez keszonkamrában 2,5 bar nyomást jelent, innen több, mint 1 óra alatt lehetett "feljönni" Pontos időre már nem emlékszem, mert ez 45 éve volt. :)
2017. szept. 14. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de 45 év az hosszú idő és úgy fest sokat felejtettél :)

20 méter után nem sűrűn tartunk 1 órás megállót. Egy részről minek, semmi nem indokolja, másrészt pedig egy átlag búvár aki rekreációs céllal merül az nem fog 2 palackot vinni magával. Ugye egy palack jó körülmények között max 1 óra kb. Akkor viszünk még egyet az egy órás pihenőre?

2017. szept. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
0%
Rosszul értelmezted. 20 méternél nem egy órás pihenő kell, hanem ennyi idő kell a feljövetelhez. Nem ugyanaz. Nem tudom, hogy most milyen palackok vannak, de az 1 óra használat eléggé karcsúnak tűnik. Szerintem tovább tart.(igaz a mélységtől is függ) És nagyobb mélységbe, igen több palack kell. Ráadásul mélységtől függő öszetétellel, legalábbis 60 m alá mindenféleképpen. Mi egyébként nem palackkal merültünk (össz-vissz csak egy 1 literes termosz nagyságú) oxigénpalackunk volt, de nem abból lélegeztünk, csak frissítésre használtuk, és 4-5 órát lehetett 20 méter környékén lent lenni, (max erre a mélységre volt tervezve) ebből cirka 1 óra a feljövetel.(ezt sima sűrített levegőssel aligha lehet megcsinálni. A 45 évvel csak az a baj, hogy azóta sem a biológia, sem a fizika nem változott.(én igen :( ) Modernebb cuccok vannak, picit a protokollon is változtattak, de nagy durranás nem történt. Akkor is és most is egy jó búvárcucc (könnyűbúvárról beszélünk) nagyjából ugyanazokat a paramétereket hozza.
2017. szept. 17. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Tehát egy óra kell a feljövetelhez 20 méterről?
2017. szept. 17. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
Úgy nagyjából. Persze lehet, hogy 45 perc, de ez attól is függ, hogy mennyi időt töltesz ebben a mélységben. Van erre biztonságos protokoll, amit be kell tartani. Nekünk a keszonvizsgán, 25 méterről durván ennyi volt. Maga a folyamat tovább tartott, mert doki is jött velünk és a cirka 10 fős csapatból kettőt ki kellett vinnie, (rosszul lettek a nyomástól) igaz olyan 10 m környékén. Míg kizsilipeltek, addig várnunk kellett. Akkor 2 kamra volt Magyarországon, a metróépítésnél kötelező volt. A Duna alatti átfúrásnál túlnyomásban dolgoztak.
2017. szept. 18. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kérlek ne érts félre, nem akarlak megbántani de amit írsz az botorság.

3 éve vizsgáztam és azóta folyamatosan búvárkodok.

Próbálok sorban reagálni azokra amiket írtál.


A maximum merülési mélység 40m rekreációs céllal való búvároknak, ez alatt speciális vizsgák kellenek és nem sűrített levegőt használnak. (Nagyon maximum 42m)


600m mélységben a nyomás nem a légköri tízszerese, mert ugye tengerszinten a nyomás 1bar, vízben pedig 10 méterenként növekszik 1barral. Tehát 10meteren 2 bar, 20on 3, 30on 4 és így tovább. Ha 20meterig volt vizsgád, akkor tudnod kell hogy ez 3bar nyomás.


Rekreációs búvároknak nem kell tartani dekompressziós megállót 20 méteres merülésnél! 12 literes tank az elterjedt, ezzel max 1 óra körüli időt lehet tölteni vízben optimális esetben (adott mélységekbe eltöltött időtől függően) tehát az egy órás felszínre való feljutás úgyis úgyis kizárt.

Lehet menni próba merülésre teljesen kezdőknek, őket 12 méterig vihetik le maximum, mert innen bármilyen gyorsan felszínre jöhetnek mindenféle probléma nélkül.

Az előírás pedig 18m/másodperc felmerülés. Tehát egy percbe telik felmerülni egy alap vizsgával rendelkező búvárnak. 5 méteren ajánlott egy 3 perces megállót tartani (nem dekompresszios megálló) de nem szükséges. Ugye a merüléseket mindig úgy tervezzük, hogy a legmélyebb ponton kezdünk, tehát 18-20 méter, és onnan haladunk felfelé. Ha a merules vége 5 méter környéken van akkor tökéletesen felesleges megállót tartani. (És ugye a 3 perces megálló egyébként is csak ajánlás, nem szükséges)

Végül pedig egy kis érdekesség:

[link]

Ebből ki lehet bogozni, hogy egy 18 méteres merulesnel ( ha végig ezen a mélységben tartozkodsz) akkor 50 perc után szükséges a 3 perces megálló, és 56 percig nem kell dekompresszios megállót tartani.

2017. szept. 18. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
*** 600m mélységben a nyomás nem a légköri hatvanszorosa, mert ugye tengerszinten a nyomás 1bar, vízben pedig 10 méterenként növekszik 1barral.
2017. szept. 19. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!