Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit válaszolnátok arra, hogy...

Mit válaszolnátok arra, hogy miért annyi a fénysebesség amennyi? Miért nem 10%-kal több vagy kevesebb, vagy épp 10-szer annyi?

Figyelt kérdés
2017. szept. 25. 16:16
1 2
 11/17 Wadmalac ***** válasza:
88%

A világunk egy működőképes fizikai rendszer, ezt bizonyítja, hogy a mai napig nem esett szét.

Ehhez viszont elég sok dolognak úgymond össze kell passzolnia.

Az pedig nem csoda, hogy a rendszer "harmonikus", simán csak ilyen harmonikusan maradhatott meg. Nem tudjuk, hány millió egyéb, diszharmonikus verzió veszett oda, mielőtt született a mai, illetve hogy éppen ilyen harmonikusra kellett fejlődnie, hogy megmaradjon. Ebben a teóriában benne van az is, hogy a mai fizikai állandók nem feltétlenül voltak pont ekkorák közvetlenül az ősrobbanás után.

De az sem kizárt, hogy a fizikai állandók egyszerűen úgy következnek a világegyetem ilyenre való születéséből, mint egy akármilyen alakú tárgy anyagából, méretéből, formájából következő sajátfrekvencia. Ott is, ha a tárgy valamilyen tulajdonságban más lenne, akkor a sajátfrekvenciája is más lenne. Nincs értelme kérdezni, miért PONT ennyi, a rendszer tulajdonságaiból KÖVETKEZIK, hogy ennyi.


Az ugyan szintén teljesen teoretikus, de érdekesebb kérdés, hogy mi lenne, ha egyik napról a másikra megváltozna a fénysebesség.

És tudjuk is a választ: univerzum méretű katasztrófa, mert rengeteg dolog van vele kapcsolatban.

Elég csak a változás mértékétőlés irányától függően fekete lyukká omló csillagokra, vagy a fekete lyuk fázisból magnetárrá visszaváltó óriási tömegekre gondolni, a frissen keletkező novákra, szupernovákra, gravitációs változásokra...

2017. szept. 26. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 EagleHUN ***** válasza:

"vagy a fekete lyuk fázisból magnetárrá visszaváltó óriási tömegekre gondolni"


Ezt most csak példaként hoztad mi történne ha...? Vagy találtunk is ilyesmit? Utóbbi esetben nagy LOL! :)

Bocs de valahogy nem egyértelmű számomra ahogy leírtad.

2017. szept. 26. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Wadmalac felvetése azért mindenképpen érdekes szerintem. És nekem is van erről egy felvetésem, de azt már a legeslegelején szeretném mindenképpen leszögezni, hogy ez a felvetés pusztán filozófiai, és NEM fizikai, és tudományos úton nem is bizonyítható. Inkább érdekességképpen írom le, hogy egy kicsit lehessen elmélkedni rajta. De semmiképpen sem szeretném, ha valaki azt hinné, hogy ez most tudományos megfogalmazás lesz.


Ha azt vesszük, hogy az Univerzumunkban vannak bizonyos fizikai törvények, amik meghatározzák azt, ahogy az Univerzumunk a mai formájában létezik és kinéz, akkor tényleg érdekes elgondolás, hogy mi lenne, ha ezek a törvények mások lennének. Ezzel a gondolattal el lehet játszadozni. Hogyan is nézhetne ki az Univerzum, ha mondjuk más lenne a fénysebesség értéke, ha máshogy működne a gravitáció, és még megannyi dolog van, ami másképp is működhetne. De mi van, ha mi azért látjuk ilyennek az Univerzumot, mert ez csak egy a végtelen számú univerzum közül, és valójában egy multiverzum részei vagyunk? Mint mondtam, ez nem tudományos, hanem filozófiai felvetés, úgyhogy mindenkit megkérek, ekként is kezelje. De mi van, ha más univerzumokban más fizikai törvények léteznek? Viszont ezek az eltérő fizikai törvények lehetetlenné teszik, hogy nagyobb anyagi struktúrák kialakuljanak, vagy hovatovább maga az élet kialakuljon? Vagy ha lehetetlenné teszik egyáltalán már azt, hogy az általunk ismert anyag kialakuljon? Ez érdekes elgondolás szerintem. Egy ilyen univerzumban nem is létezhetnénk, mert nem volna élet. Most hasraütésszerűen mondok egy számot. Lehet, hogy ezermilliárd univerzumból egymillió olyan van, amiben kialakul az anyag valamilyen formája, és egymillióból egy, amiben kialakulnak összetettebb anyagi struktúrák (például bolygók, csillagok). De ez egyben azt is jelenti, hogy mi csak egy ilyen univerzumot vagyunk képesek megismerni, mert más univerzumban nem is létezhetnénk.

Kicsit olyan ez, mint az élet a Galaxisunkban. Nagyon kevés bolygó van eleve, ami életre alkalmas. Ezen belül nagyon kevés olyan lehet, ahol az életnek valamilyen nyoma megtalálható. De akkor még mindig csak a bakteriális létformákról beszélünk. És még ezeken belül is kevés olyan bolygó lehet, ahol fejlettebb létformák kialakulnak. Nem csoda hát, ha épp a Földre születtünk. Nem azért, mert annyira kiemelkedő helye lenne a Földnek a Világegyetemben, egyszerűen ez pont egy olyan hely volt, ami alkalmas volt arra, hogy hosszú távon fennmaradjon az élet, és az evolúciós folyamatok kedveztek az intelligens élet kialakulásának.

Akkor mi van ha az Univerzum sem foglal el kitüntetett helyet a Multiverzumban? Azért élünk épp itt, mert ez volt pont alkalmas hely arra, hogy egy Föld nevű bolygó létrejöjjön bele, amin megvannak az élet kialakulásának feltételei?

Mint mondtam, ez tudományosan nem bizonyítható. És nem is tudományos írásnak szántam, csak amolyan eszmefuttatásnak. De azért néha érdemes elgondolkodni ilyeneken.

2017. szept. 27. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Wadmalac ***** válasza:

"Ezt most csak példaként hoztad mi történne ha...?"

Persze, azzal is kezdtem.

Ennek ellenére, ha az ősrobbanás után ezen univerzális állandók értékei még változásban voltak, akkor abból adódhattak ilyen kataklizmák. Kérdés, hogy lehet-e ilyen több milliárd éves események nyomaira bizonyítékot találni.

2017. szept. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

#13:

Azért jó, hogy vannak teóriák, amivel ezo-gyanú nélkül is el lehet játszani.

Nekem is volna egy-kettő, de a kedvencem ez:


Tegyük fel, hogy létezik multi-verzum azon formában, hogy 4 dimezióban nézve 3 dimenziós univerzumok rétegei követik egymást. Továbbá tegyük fel, hogy a gravitáció egyetemes tenzor-egyenletbe nem passzoló tulajdonságainak az oka az, hogy a gravitáció nem 3, hanem 4 dimenzióban értelmezhető csak kompletten, illetve negyedik dimenzió irányában is ki tud fejteni hatást.

Ebben az esetben lehetséges, hogy az egymás melletti 3D unoiverzumok gravitációs hatással lehetnek egymásra, bizonyos egyelőre nem ismert, 4 dimenzióra vonatkozó fizikai törvények miatt egyes esetekben negatív előjellel is, de más esetben pozitív előjellel is.

Ez a teória megmagyarázná a sötét anyag és a sötét energia hatásait és egyben a 3 dimenzióban való észlelhetetlenségüket is (vagyis csak grav. hatásuk kimutatható).

Ezen teóriám szerint a sötét anyag "szomszédos" univerzumok tömegeinek pozitív, a sötét energia meg negatív gravitációs hatása. Így az egymás melletti 3D univerzumok gravitációs viselkedése csak együtt értelmezhető és kezelhető, ezért tűnik 3D-ben nézve anomáliának az a hatás, amit ismeretlenként sötét anyag és energia nevekkel látunk el.


Biztosan nem nekem jutott eszembe először, de én még nem találkoztam neten azonos teóriával.

2017. szept. 27. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 gromo ***** válasza:

Wadmalac !


Ajánlom figyelmedbe Michio Kaku : Párhuzamos világok c. könyvét. Remek olvasmány és a fenti gondolatkísérleteddel foglalkozik kb 20 oldalon.

Kakuról tudni kell, hogy remek elméleti fizikus, a húrelmélet egyik úttörője és szószólója, NYC College elméleti fizika professzora. Jónéhány ismeretterjesztő könyve van a fenti témában, szerintem a mindenki által ismert Hawking könyveknél sokkal jobbak. ( Egyéni vélemény...)

2017. szept. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

gromo: köszönöm, utánaolvasok. Kakut ismerem, de nem tudtam, hogy rámelőzött a kis gonosz. :D

Elolvasom, kíváncsi vagyok, hogy csak felveti ,vagy cáfolja is.


THX

2017. szept. 28. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!