Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Vízben oldott klór oldja a...

Vízben oldott klór oldja a festéket?

Figyelt kérdés
2017. okt. 12. 23:22
 1/7 Wadmalac ***** válasza:

Vízben oldott klór: sósav.

Milyen festéket?


Amúgy a legtöbb festék oldószere szénhidrogén vegyület. A sav nem jó festék-oldószernek. Még festés lemarására sem, a festéklemarók erősen lúgosak.

2017. okt. 13. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Apám régen így maratta a NYÁK lemezeket. A hálózati feszültséget szelénnel egyenirányította, két betonvasra kötötte, majd belemártotta a vízbe. Pillanatok alatt lemarta a rezet.

Van egy régi, felújításra váró, a nevem lévő autó. Ezeréves ólmos festék takarja 4-5 rétegben. A régifajta kromofág nehezen szerezhető, és lenne még egy két kasztni amit szeretnék fémtisztára takarítani.

Öreg vagyok már bohócnak, inkább kémiai úton, mintsem koronggal, vagy egyéb fizikai eszközzel.


Mivel érdemes festéket oldani, ami hatásos, és könnyen beszerezhető? Ár érték arány is lényeges lenne...

2017. okt. 13. 14:02
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

Igen ám, de a nyáklemeznél pont hogy a festett részek maradtak meg oldatlanul, a festetlen réz oldódott fel.



A kromofág nem kapható, mert vízhígsága miatt balesetveszélyes volt, sőt, betegagyúak ennek ivásával lettek öngyilkosak (horrorba illő kínhalál).


De a kromofág vegyi hatóanyagaival megegyező összetételű géles festékmarók továbbra is kaphatók. Ez nem fröcsköl, nem folyik le.

Meg persze sokkal drágább.


[link]


De van már spray kivitel is, ezt még nem próbáltam ki:

[link]

2017. okt. 13. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Itt a szomszédok felkötötték magukat, tiltsuk be kötelet.

Köszönöm a kimerítő választ.

2017. okt. 14. 10:47
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

"Itt a szomszédok felkötötték magukat, tiltsuk be kötelet."


Nos, tény, hogy az európai CE normák már nem simán véletlen baleset elleni munkavédelmi biztonságot szolgálnak, hanem már gyakorlatilag a hülyéket védi a szándékos öngyilkosságnak tekinthető Darwin-díjas tevékenységektől.

2017. okt. 16. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Végül Pb-s forrasztópisztollyal tenyérnyi részt melgítettem, mikor lancsos volt a vas, akkor a festék már felhólyagzott, majd drótkefével lecsiszoltam.


Volt olyan elképzelésem, hogy kint a kertben mikor alágyújtunk a venyigének, rádobom a tisztításra váró vázat, majd leégetem róla a festéket. Ott a CE szabvány tudott volna érvényesülni igazán ;-)

2017. okt. 16. 16:53
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
Az ilyen hővel takarítással csak csínjával, az acélszerkezetek szilárdságát rondán leronthatja. Az meg járműnél azért elég lényeges pont.
2017. okt. 17. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!