Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek ez hogyan helyes?...

Szerintetek ez hogyan helyes? 10/5 vagy 5/10?

Figyelt kérdés

Az interneten pontozásnál szinte mindenhol (külföldi oldalakon) azt használják, hogy pl 5/10 (5 a 10-ből), de nekem ez annyira magyartalannak hangzik. Én valamiből adok valamit, pl 10/5 vagyis 10-ből 5.


Valahol így írtam le, hog hány pontot adok, és leszóltak, hogy az fordítva van. Szerintetek mi az igazság?



2018. jan. 11. 21:16
 1/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Alapvetően szokás dolga. Az 5/10 forma annyiból logikusabb, hogy a / elválasztójel egyben az osztás jele is lehet, és az 5/10 értelmezhető akár törtként is, kvázi a 10 pontnak az 5/10-ed részét kapta meg valami.


> Én valamiből adok valamit, pl 10/5 vagyis 10-ből 5.


Fordítva sem magyartalan, lehet valamit adni valamiből. A magyar nyelv elég rugalmas a különböző mondatrészekre nézve, gyakran pont a mondatrészek sorrendjével tudunk kiemelni, hangsúlyozni valamit:

- A film öt pontot kapott a tízből.

- A film a tíz pontból öt kapott.

- Öt pontot kapott a film a tízből.

- A tíz pontból ötöt kapott a film.

- Öt pontot kapott a tízből a film.

- A tíz pontból ötöt kapott a film.

- Kapott öt pontot a film a tízből.

- Kapott a film a tíz pontból ötöt.

- Stb…

2018. jan. 11. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az angol változat a "helyes", ugyanis matematikai szempontból az logikus is, mint az első válaszoló már utalt rá.

Engem pont az zavar, ahogy te próbálod interpretálni a dolgot (tízből öt). Már bocs.

2018. jan. 11. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
10-ből 9 embernek megfelel, hogy a pontozásnál 5 pontot adnak a 10-ből. :D
2018. jan. 11. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen, te bölcsész szemmel nézed és azt mondod magyartalannak hangzik.

De ahogy az előttem szólók is mondták, ennek inkább a matematikához van köze. Az nemzetközi.

A koreai is tudja, hogy ha valaki 5/10 tetszésindexszel rendelkezik, akkor csak a felének tetszik.

Lehet, hogy magyartalannak tűnik neked, de amúgy rém logikus.

2018. jan. 11. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nem vagyok bölcsész lol, természetvédelmi mérnök vagyok. Csak én itthon szinte mindenhol így láttam, és nem áll rá az ujjam, hogy 5/10, ez nekem olyan, mintha a dátumot is fordítva írnám.


Nem lehet, hogy ennek nem is annyira matematikai megközelítése van, hanem hogy az angolszász országokban pl lakóhelynél is a kisebb felől mennek a nagy felé, tehát először mondanak utcanevet, aztán várost és úgy országot, míg nálunk ország-város-utca? És itt is így fordítva van?

2018. jan. 12. 10:58
 6/6 anonim válasza:

Régebben én is sokat agyaltam ezen, nekem is inkább a pl. "10-ből 5 pontot ért el" vagyis 10/5 volt a logikusabb. De egyszer, mint a derült égből villámcsapás rájöttem, hogy azért használják 5/10-nek pl. dolgozatok javításánál, pontozásnál, bárhol, mert 5/10 (*100%)=50%.


Szóval az én értelmezésem szerint százalékot adnak meg ilyenkor, ezért használják az 5/10-et. Ha ezt a logikát ráhúzod a te pontozásodra, az 10/5 (*100%)= 200% lenne.


Megmondom őszintén, azóta nekem is szúrja a szemem, ha valaki 10/5-öt ír. :)

2018. jan. 13. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!