Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudtok lényeges szingularitáss...

Tudtok lényeges szingularitással bíró függvényeket mondani?

Figyelt kérdés
Ha jól értem csak annyi a lényeg, hogy mind f, mind 1/f az adott pontban nem értelmezett. De én nem tudok ilyet most hirtelen...

2018. febr. 19. 22:27
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Gyártasz egy törtfüggvényt aminek a nevezője és a számlálója is 0-hoz tart egy adott pontban, pl. sin(x)/x
2018. febr. 19. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Miért nem a leckékhez írod? Ez nem tudomány.


Ha a függvény Laurent-sora negatív irányban sehonnan se végig nulla, akkor lesz ilyen. Pl ha veszel egy nempolinom analitikus függvényt, sorbafejted, és minden együttható sorszámát negatívra változtatod, az pont jó lesz.

2018. febr. 19. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
#1, attól, hogy a számláló és a nevező nullához tart, vígan létezhet határérték.
2018. febr. 19. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
Valóban, az csak azt a feltételt teljesíti, hogy "az adott pontban nem értelmezett", de a lényeges szingularitásnak nem ez a defincíciója.
2018. febr. 19. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Nem, azt a feltételt se teljesíti, hogy az adott pontban nem értelmezett.
2018. febr. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, eddig meg voltam győződve róla, hogy úgy használod a "nem értelmezett"-et, mint a kérdező a kérdésben. Még idézőjelbe is tetted. Ha esetleg mégse így van, akkor természetesen nem értelmezett.
2018. febr. 19. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Jó, azt pont elfelejtettem leírni, hogy határérték.

Ennek tükrében a sin(x)/x pont nem jó, mert annak megszüntethető szingularitása van.


Drága #2-es, hát akkor mégis mi ez?!? Célirányosan tettem be a Tudomány kategóriába és nem a főzéshez vagy a házifeladat kérdésekhez, ugyanis szeretném tudományos szempontból megvitatni, hogy van-e ilyen egyáltalán, mert eddig én nem találtam és eddig senki nem tudott egy példát se mondani.

Esetleg kifejtené nekem valaki ezt a Laurent-soros dolgot?


Azért kételkedem a lényeges szingularitással bíró függvényekben - most megmagyarázom - mert ha f határértéke tart a plusz/mínusz végtelenbe, akkor 1/f határértéke értelemszerűen 0.

2018. febr. 20. 12:55
 8/19 anonim ***** válasza:

Ez bármelyik Bevezetés a komplex függvénytanba vagy hasonló című kurzus alap gyakorló feladata. Lecke.


A sin(x)/x pont jó, csak az indoklás nem volt jó hozzá. A másik válaszoló nem azért tudta, mert gondolkodott, hanem mert ez meg a Bevezetés a kalkulusba órák tipikus példája pont arra, hogy egy függvénynek valahol se jobbról, se balról nincs határértéke.


A Laurent-soros dolog ki van fejtve. Ha nem érted, az azért van, mert nem tudod, mi az a Laurent-sor. Ezt nem kifejteni kell, hanem neked kell tisztába jönnöd alapfogalmakkal.


Azért, mert a pólusok nem azok, ne kételkedj a lényeges szingularitások létezésében, mert ki fognak nevetni.

2018. febr. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Bocs, eddig csak copy-paste-eltem, és most látom, hogy nem is azt írta a kettes, amit gondoltam. Így abban neked van igazad. Eddig sin(1/x)/x-nek olvastam, szerintem ő is arra gondolt.
2018. febr. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
*egyes, nem kettes. A kettes én vagyok. Kezd a helyzet röhejes lenni.
2018. febr. 20. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!