Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyibe kerülne egy kb 20kg...

Mennyibe kerülne egy kb 20kg “csomag” kilövése a világűrbe?

Figyelt kérdés

Lehet rossz a kategória.

Hallunk róla hogy sok rakétát lőnek ki az űrbe és hogy egy rakéta több műholdat is pályára állít.

Az lenne a kérdésem hogy mennyibe kerülne ha én is szeretnék fel küldeni valamit.

Találtam egy régebbi kérdést amiben leírja hogy mennyibe kerül ha rendelek egy saját műholdat fel lövéssel stb. De nekem már megvan az amit ki szeretnek lövetni. Csak a kilövés költsége érdekelne.



#világűr #Rakéta kilövés
2018. márc. 10. 10:38
 1/7 2*Sü ***** válasza:
100%

Itt nem lényegtelen, hogy az űrbe juttatni kíván objektumnak mekkora a tömege, mekkora a térfogata. Egy babzsákfotel nem túl nehéz, de elég nagy térfogatú. Egy liter higany nem nagy térfogatú, cserébe viszont nagy tömege van. Nyilván egy rakétának van egy maximális kapacitása mind térfogatban, mind tömegben, a kérdés, hogy ennek mekkora részét hasítja ki a te objektumod.


Az sem lényegtelen kérdés, hogy milyen pályára kellene állítani az adott objektumot. Nyilván egészen más, ha egy objektumot alacsony Föld körüli pályára kell állítani, más, ha geoszinkron pályára, megint más, ha magas Föld körüli pályára.


Az sem lényegtelen, hogy milyen rakéta lövi ki az objektumot, egy kisebb rakéta, vagy egy nagyobb.


De némi keresgéléssel azt találtam, hogy az ár kilogrammonként 10 000 és 30 000 dollár (kb. 2,5 és 7,5 millió forint) között mozoghat. Persze ha sikerül megállapodnod valakivel, hogy feljuttassa a műholdadat, mert azért csak úgy akármit nem lőnek ki, van sorban állás a műholdak, egyéb objektumok pályára bocsátásánál is. Tehát a kedvenc macidat aligha fogja neked bárki is Föld körüli pályára állítani, prezentálni kell azt is, hogy az adott objektum milyen célt szolgál. Persze itt is van különbség, hogy egy már jól bevált rakétával akarod pályára bocsáttatni az objektumot, vagy egy kísérleti rakétával, ami esetén nem garantálja senki, hogy a kilövési kísérlet sikeres is lesz, és nem ég el az egész a légkörben.

2018. márc. 10. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Van egy barátom, ő most a szabadalmát akarja fellövetni az Airbus rakétájával :D Ott dolgozik... Igaz csak kb 30 grammos kütyü...


Elon Musktól vette az ötletet, hogyha kilöveti a szabadalmat, akkor az milyen poén lenne a CV-be :D

2018. márc. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Macinál lehet, hogy attól is függ az ár, hogy mennyire aranyos. :)
2018. márc. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Egy példa, de ahogy fentebb írták, ez nagyon sok dologtól függ.


"Masat–1 MO–72 ... magyar építésű műhold ... mintegy 1 kg tömegű"

"Egy Vega hordozórakéta juttatta a világűrbe a Kourouban levő Guyana Űrközpontból. A felbocsátás költsége kb. 20 millió forint volt"

[link]


Lehet, hogy ebben benne volt az odaszállítás és egyéb költségek is.

2018. márc. 10. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Gondoltam hogy drága de ez brutálisan soknak tűnik inkább dobálom egész nap hátha fent marad.

Amugy amit fel szeretnek küldeni azt nem föld körüli pályára szeretném állíttatni , hanem azt szeretném ha elégne a nap közelében ( a becsapódás lehetetlen)

2018. márc. 11. 07:49
 6/7 Szirty ***** válasza:
Az sem mindegy hova akarod küldeni. A marsra, vagy alacsony föld körüli pályára (mindkettő az űrben van).
2018. márc. 11. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:

#5

"Gondoltam hogy drága de ez brutálisan soknak tűnik"

Lehet, hogy annak tűnik, de ennyibe kerül.

Annyiban azért pontosítanám 2*Sü válaszát, hogy az utóbbi időben valamivel olcsóbban is lehet indítani, a Falcon 9 rakétával már kilogrammonként kb. 5000 dollárért lehet alacsony Föld körüli pályára állítani műholdakat, újrahasznosított rakétával még valamivel olcsóbban.

[link]

[link]

De ahogy 2*Sü is írta, nem mindegy milyen pályára akarod állítani az ojjektumot.


"azt szeretném ha elégne a nap közelében"

Aha. Ahhoz, hogy "elégjen", elég közel kéne vinni a Naphoz. Jelenleg még nem volt olyan eszköz, ami a Merkúrnál lényegesen közelebb ment volna. Nem sokára indul a Parker Solar Probe szonda, ami 6 millió kilométerre fogja megközelíteni. Ezt Delta 4 Heavy rakéta viszi, ami eléggé nem olcsó, úgy tudom, k. 370 millió dollár egy indítás (igaz, ez a szonda 600 kg-os).

[link]

A fenti rakéta amúgy elég drága, de egyébként sem jobb a helyzet. Ha ilyen extra pályát szeretnél, ahhoz biztos, hogy külön rakéta kell, nem lehet másodlagos teherként "feladni" a tárgyat. A jelenlegi legolcsóbb rakéta indítási költsége kb. 5-6 millió dollár, és ezzel csak az alacsony Föld körüli pályát lehet elérni.

[link]

Szóval én nem hiszem, hogy a Nap közelébe bármit el lehetne juttatni pár 10 millió dollárnál olcsóban.

2018. márc. 11. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!