Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A távcsövek, teleszkópok...

A távcsövek, teleszkópok nagyítása egy és ugyanaz?

Figyelt kérdés
Teszem azt van egy 20x60-as binokulár, aminek a nagyítása 20x-os. És adott egy csillagász teleszkóp, pl. 500mm gyújtótávolság, egy 25mm-es okulárral szintén 20-os nagyítást ad.
2018. ápr. 7. 10:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Nagyjából ugyanaz, de van különbség. A binokulár két lencserendszerrel más képet ad, szélesebb látómezőt, hiszen két egymás melletti objektívet használsz.

A csillagász távcső amúgy is fordírott képet ad általában, nem mindegyik, mert ott nincs különösebb jelentősége, ha fejjel lefelé látod a kiszemelt objektumot.

Ebben a viszonylatban jobb a binokulár, de természetesen a 20x nagyítás nem túl sok, a binokulárnál nem tudod növelni, amíg a másiknál meg igen.

2018. ápr. 7. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Képminőségben szerintem a teleszkópok messze jobbak. Nekem egy 600as skywatcher ed80 pro távcsövem van ami nappali megfigyelésre is alkalmas, és olyan képet ad, amit binokulártól még nemigen láttam. Cserébe persze jóval kevésbé mobilizálható szerkezet...A nagyítás viszont elméletileg ugyanaz kellene hogy legyen. De ha van egy 24x nagyítású binokulárod (vagy 20x, viszonyítási alapnak szerintem az is tökéletes), akkor szívesen felajánlom a lehetőséget, hogy egyeztetünk, elhozod a látcsövedet és összehasonlítod az én távcsövem képével, és akkor a kérdésed ezzel tökéletesen meg lesz válaszolva.
2018. ápr. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Azért tisztább a teleszkóp képe, mert a binokulár objektívlencséjének is ugyanakkora a fókusza, de hogy beleférjen a kis helyre, ami a kézi távcsőben rendelkezésre áll, egy csomó optikai elemet zsúfoltak bele, lencséket, prizmát, színeződés kiegyenlítőt és ezek bármilyen jó minőségűek, kissé mindegyik lenyúl a fényerőből.

A teleszkópnál meg az objektív és az okulár között nincs semmi ami befolyásolhatna valamit, cserébe hosszabb.

2018. ápr. 11. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!