Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Üzemanyag tűzénél nyitott...

Üzemanyag tűzénél nyitott térben a víz alkalmazása tilos, de a habot használhatják a tűzoltók?

Figyelt kérdés

A hab is vízből, habképzőanyagból és levegőből tevődik össze. NYilvánvaló, hogy a habnak jó a takaró és fojtó hatása -,elzárja az oxigént az égő anyagtól ami megszünteti az égést. Ami miatt szerintem alkalmas lehet üzemanyag tüzének oltására.

De viszont azt is sikerült olvasnom, hogy tilos a habot ott használni ahol a vizet sem lehet...de ez a két állítás üti egymást. Vagy pl. alkáli fémek oltásánál nem lehet használni a habot ?



2018. jún. 24. 16:45
 1/8 anonim ***** válasza:

>"a habnak jó a takaró és fojtó hatása -,elzárja az oxigént az égő anyagtól ami megszünteti az égést"

Ez a vízre is igaz, szóval nem értem, miért ütik egymást.

>"Ami miatt szerintem alkalmas lehet üzemanyag tüzének oltására"

Emiatt a víz is alkalmas lehetne.

2018. jún. 24. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A víz sűrűsége nagyobb mint pl benzin é, ezmiatt a vízréteg az üzemanyagot feljebb nyomja. Hasonló jelenség mint mikor a serpenyőben meggyullad az olaj, akkor sem vízzel oltjuk hanem elvonjuk az oxigént tőle mondjuk egy fedővel. A választ köszönöm,a kérdés továbbra is nyitott
2018. jún. 24. 18:41
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem csak a sűrűség miatt nem alkalmas a víz, hanem mert az extrém hőmérséklet miatt gyorsan elforr, és szanaszét fröcsköli az oltandó anyagot, pont mint a tűzhelyen lévő olajra öntött víz.
2018. jún. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Naja :) a kérdés továbbra is nyitott
2018. jún. 24. 18:58
 5/8 anonim ***** válasza:

Igen, a habot szokták használni. Elvileg, gyakorlatilag van hogy sima vízzel:

[link]

2018. jún. 24. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
(Mármint a végén adnak hozzá habot is, de addig vízzel próbálkoznak.)
2018. jún. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:

Csak dolgoztam a Katasztrófa Védelemnél és csak irodában, szóval ezt azt tehetek hozzá a válaszokhoz.


Autótűznél nincs általában üzemanyag tűz, fel sem szoktak robbanni az égő autók, kivétel a filmeken. A bemutatott videón is ezért oltanak vízzel, már ahogy én is látom, hogy az víz.


Átadtak a tűzoltóságnak egy speckó nagyon finom porlasztású vízoltó rendszert, azt nem tudom mennyi van eddig belőle, de nagyon kevés vízzel olt. A működése, hogy a nagyon finom pára beterít mindent és gőzzé válik amivel felveszi a hőt, másik, hogy a gőz közben elzárja az oxigén utánpótlást. Nagyon gyors rendszer.


Itt a friss videón talán ezt használják autótűznél, mert 30 mp alatt eloltják, utána már csak hűtik ahogy én látom laikusként.


https://www.youtube.com/watch?v=epR3u0vL8to


Az oltóhab tartalmaz vizet, de azért nem víz, valami vegyi anyag.

2018. jún. 24. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Ott tilos használni ahol pl elektromos tűz van, illetve alkáli fémek tüzeinél, lévén a hab részben vízből áll, üzemanyag tűzhöz az az ideális, kiegészítve vízes védősugárral mert a hab viszont nem alkalmas hűtésre.
2018. aug. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!