Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Legalább mekkora H magasságból...

Legalább mekkora H magasságból kell legurulnia a golyónak ahhoz, hogy végigguruljon az R sugarú 'halálhurkon'? Folytatás lent!?

Figyelt kérdés

A golyó minimális sebességét annak ismeretében határozhatjátok meg a hurok legfelső pontján, hogy a támaszték ellenállási ereje ebben a pontban egy pillanatra 0-val egyenlő.

[link]


2018. nov. 27. 08:28
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
70%

Amikor – a szükséges legkisebb sebességgel – áthalad a legfelső ponton, akkor csak a gravitációs erő hat rá (ugye mert a hurok pont 0 erővel hat rá, harmadik dolog meg nincs a feladat szerint). Ezenkívül ott is körpályán halad, tehát van egy centripetális gyorsulása. Newton II. törvénye ebben a pontban:

Feredő = m*a,

G = m*acp,

m*g = m*vmin^2/R.

Ebből a minimális sebesség négyzete:

vmin^2 = g*R.


És most energiamegmaradással kiszámolhatjuk a H-t, ahonnan 0 sebességgel indul.

E0 = E1,

Eh0 + Em0 = Eh1 + Em1,

az 1-es állapotban ugye vmin lesz a sebesség és 2*R a magasság, a 0-sban pedig nyilván H a magasság és 0 a sebesség:

m*g*H + 1/2*m*0^2 = m*g*2*R + 1/2*m*vmin^2,

m*g*H = 2*m*g*R + 1/2*m*g*R,

H = 2*R + R/2 = 5*R/2 = 2,5*R. Legalább.


(((A fizikát szeretőknek kicsit számolósabb feladat, hogy mi van akkor, ha a golyó nem pontszerű, hanem – mondjuk az ábrának megfelelően – egy r = R/2 sugarú tömör golyó. Mekkora a minimális H magasság, ha tisztán gördül, de a súrlódási veszteségektől ugyanígy eltekinthetünk?)))

2018. nov. 27. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
0%
A fenti megoldás jó, ha nem vesszük figyelembe, hogy a golyó forog is, nem csak halad. Kérdés, milyen szintű a feladat...
2018. nov. 27. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 dq ***** válasza:
0%

A feladatban guruló golyó szerepel, így az #1 megoldás teljesen rossz.

Ez a számolás _csúszó_ testekre (kocka, kisautó) működik (vagyis ott fogadják el helyesnek), guruló testekre nem.

Nem is igazán értem miért írta ide (?)

2018. nov. 27. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
0%

Ilyen feladatoknál a fizikatanarom mindig a munkatételt hozta szóba. Lehet, hogy az 1. válaszban is az van, csak engem elriasztott a sok egyenlet.

Nekem a kép nem jött le, de ha függöleges síkú hurokról van szó, és ideális viszonyokat tételezünk fel, akkor természetesen minimum pont olyan magasról kell legurítani, mint a hurok legfelső pontja.

2018. nov. 27. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
0%
Tehát a magasság 2R.
2018. nov. 27. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
0%
Köszönöm, hogy leírtátok ti is, amire én zárójelben utaltam, de ahelyett, hogy a szátok járna nekieshettetek volna számolni.
2018. nov. 27. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

> „akkor természetesen minimum pont olyan magasról kell legurítani, mint a hurok legfelső pontja. Tehát a magasság 2R.”

NEM! Akkor elválik, a körpályától a legfelső pont előtt.


> „csak engem elriasztott a sok egyenlet.”

Két egyszerű kiinduló egyenlet volt, egyrészt a körpályán mozgás alapegyenlete, másrészt az energiamegmaradás. Ami alattuk van, csak azért kellett, hogy könnyebb legyen követni a helyettesítéseket. A fizikához kellenek az egyenleteket, ha neked nem tetszenek, akkor ne foglalkozz a fizikával.


(((Hogy a golyó pontszerű, azt csak azért feltételeztem, mert nem adtak meg róla semmit, meg mert szerettem volna gyorsan segíteni. De szívesen megnézem, hogy hogyan oldjátok meg kiterjedt golyóra a feladatot, mint azt már jeleztem is. Az kapásból számít, hogy milyen a tömegeloszlás benne.)))

2018. nov. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat, hasonlóan krll megoldani már ráköttem. 2,5R fog kijönni
2018. nov. 27. 21:52
 9/22 anonim ***** válasza:

Anyagi pontra jó az, amit a #1 odaírt, bár a feladat nem ez volt. Nyilvánvaló, hogy a golyó sugara R/4, ez az ábrából is jól látszik.


Másrészt ha merev testként tekintjük a golyót, akkor annak csak egy pontjáról lehet beszélni.


Pl. a súlypont minimális sebességére vmin=(1/2)*gyök(3*g*R) adódik, ezt látjuk ránézésre.


Kezdetben csak m*g*H potenciális energia van, zérus kezdősebességet feltételezünk.


A végső állapotban célszerű az energiát felírni arra a pontjára a golyónak, amely a pályával érintkezik. Ekkor annak a pontnak zérus lesz a sebessége, így csak a forgási energiával kell számolni.


A gömb tehetetlenségi nyomatéka (a Steiner-tételből adódóan) (7/5)*m*r^2, ahol most megbeszéltük hogy r=R/4.

A forgási energia pedig (1/2)*teta*omega^2. Ahol omega=v_min^2/r.


Ezekből az energiamegmaradási egyenlet:


m*g*H=(7/4)*g*R+(21/40)*m*g*R.


A keresett H magasság ezért:


H=(91/40)*R= 2,275*R.


Tehát a feladatnak ez a helyes megoldása. Régen középiskolában is szerepeltek ilyen feladatok, de a mai lebutított oktatási rendszerben már nem, mert ugye teljesen lecsökkentették a tananyagot, mint ahogyan matematikából is. De hiába, manapság a média által elterjedt népbutítás a "trendi"...

2018. nov. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 dq ***** válasza:

> „De szívesen megnézem, hogy hogyan oldjátok meg kiterjedt golyóra a feladatot, mint azt már jeleztem is.”


Pályához képest elhanyagolható méretű tömör golyóra a feltétel ugyanaz mint amit kiszámoltál, a golyó mozgása annyiban más, hogy, ha ugyanolyan magasról indítod, mindenhol 5/7 annyi a sebessége, mint a csúszó testnek.


Szerintem ha nem 0.5 R, hanem sqrt(7/5)*0.5 R magassággal a pálya fölül indítod a golyót, akkor éppen annyi lesz a sebessége a pálya tetején, mint amit te számoltál. (fixme)

2018. nov. 27. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!