Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a bitcoin bányák megtaláljá...

Ha a bitcoin bányák megtalálják az összes bitcoint akkor összedől a rendszer?

Figyelt kérdés
Ha jól értem ezek a bányák felelősek az utalások és fizetések/ pénzkivételek lebonyolításáért.
2019. febr. 22. 22:15
 1/4 EagleHUN ***** válasza:
70%

Hát nem.

[link]


"A monetáris bővülés mértéke előre ismert és bárki számára követhető, az összes bitcoinok száma idővel 21 millióhoz tart, 2013-ra a teljes mennyiség fele, 2017-re háromnegyede állt rendelkezésre. A határ közeledtével a bitcoinok értéke növekedett, deflációhoz vezetve, mivel a pénzre a kereslet tovább nőtt. Ugyanakkor a bitcoinok 8 tizedesjegyig oszthatóak, így ez technikai akadályt nem jelent, szemben a megszokott pénzeszközökkel. "


Tehát bár az egész bitcoinok száma kezdettől fogva ismert.

Ezek oszthatóak ha nem is korlátlanul, de 8 tizedesjegyig tördelhetőek szét.

(Ha jól értelmezem akkor 21 milliószor tíz a nyolcadikon darab össz fizetőeszköz lehetséges!)

Ez bőven elegendő fizető egységet jelent akár az egész föld minden lakosa számára hosszú időre is.

Az egész és ezzel a töredék bitcoinok fizető értéke fog növekedni (továbbra is ahogy eddig), nem a rendszer omlik össze.

Csak aki hamarabb kapcsolt és van mondjuk 1 bitcoinja az nagyon gazdag lesz (lett).

2019. febr. 23. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az még jó sokára lesz (2140 - egy ma élő ember se fog akkor már élni, hacsak az öregedés ellenszerét fel nem találják mostanában).

Akkor majd csak a tranzakciós díjakból élnek majd a bányászcégek. Bár kérdés, hogy ez elég lesz-e nekik, vagy nem-e szállnak el a tranzakciós díjak.

Szerintem ez olyan hosszú idő, hogy ez alatt lesz valami újabb radikálisan más fizetőeszköz és a jelenlegi kriptopénzekre már csak néhány geek történész fog emlékezni.

2019. febr. 24. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
77%

nos. nem.


jól értelmezed, de a prekoncepciód hibás, így a levont következtetésed is.


tehát:


1. a bitcoinok száma elvileg végtelen. akármennyit létre lehet hozni. (technikailag nem, de erről majd később)

2. a bányászás nem a bitcoinok megtalálást célozza.


na, akkor vágjunk bele.


a bitcoin egy blockchain. azaz egy blokk-lánc.


a bányászás során egy blokkot hozol létre, ami a már meglévő lánc végére illeszkedik. így nő a lánc.


de mi egy blokk?


nos, a blokk egy információs csomag, ami tulajdonképpen 2 részből áll.

az egyik rész a tranzakciós lista, ami részben az utolsó blokk tranzakciós listájából, részben az azóta eltelt időben keletkezett tranzakciók listájából áll (ez fontos, még visszatér), a másik rész egy szám.


na ez az a szám, amit bányászni kell.


a blokk ugyanis úgy működik, úgy hitelesítik, hogy blokkban lévő információt átküldik egy nem visszafordítható hash kódoláson (konkrétan SHA256-on) és az eredménynek bizonyos tulajdonságokkal kell rendelkeznie. jelen esetben X db nullával kell kezdődnie. ha nem ezzel kezdődik, akkor érvénytelen a blokk.

azért kell a szám a blokk végére, hogy kijöjjön a kódolás és ez a szám gyakorlatilag csak próbálkozással található meg, azaz fogod a listát, beírsz egy számot a végére, lekódolod és, ha nem jó akkor fogsz egy másik számot és újra próbálkozol. meg újra, meg újra és újra és újra. ez a bányászás.


de, hogy lesz ebből új bitcoin?


jelen pillanatban, ha kibányászol egy blokkot, akkor azt úgy teszed, hogy a tranzakciós lista első tétele az, hogy te kaptál Y bitcoint. ezért éri meg bányászni.

ha sikerül létrehoznod egy blokkot, ami illik a lánchoz és ezt mindenki másnál gyorsabban sikerül végrehajtanod, akkor a jutalmad Y bitcoin. egyébként semmi, kezdheted elölről az új lánc utolsó blokkjával, egy új listával és egy újabb próbálkozás sorral.


az, hogy véges számú bitcoin van, abból adódik, hogy a bányászásárt kapott bitcoin mennyisége (Y) idővel változik. konkrétan 4 évente feleződik. 50-nel kezdődött, manapság 12,5, 2020-tól csak 6,25 lesz.


persze ettől még nem lenne véges, attól véges, hogy bitcoin rendszere úgy van felépítve, hogy átlagosan 10 percenként keletkezik egy-egy új blokk és ezt úgy érik el, hogy a rendszer folyamatosan figyeli hányan és milyen sebességgel bányásznak és úgy állítja be az X-et (a nullák mennyiséget a hash elején), hogy az átlagos 10 perc kijöjjön.


azaz 4 éves periódus alatt átlagosan (365*3+366)*24*6=210384 db blokk keletkezik és ha ezt megszorozzuk a 50+25+12,5+6,25+3,125... sorral, akkor véges eredmény kapunk.

mert 50+25+12,5+6,25+3,125... =50*(1+1/2+1/4+1/8+1/16...) azaz 50*2 azaz a teljes bitcoin mennyiség 210384*50*2 ~ 21 millió.


de a 50+25+12,5+6,25+3,125... sor végtelen, tehát kb. örök időkig lehet folytatni.


viszont ez felvet egy újabb kérdést:

ha már nagyon kicsi a bányászásért kapott pénzmennyiség, miért érné meg bárkinek is bányászni?


nos, erre két válasz is van.


1. a bitcoin nem tud inflálódni abban az értelemben, hogy nem lehet úgy csökkenteni az értékét, mint egy normál fizetőeszközét, hogy a kormány egyszerűen többet nyom belőle. ezért a gazdaság normál dinamikája miatt egy csak nő az értéke. (ami nagy átlagban igaz is)


2. mint mondottam volt a blokkban lévő lista tartalmazza az új tranzakciókat is. egy-egy új blokk 10 percenként jön létre és egy-egy blokkban csak 1024 listahely van. azaz nagyon nem mindegy, hogy az általad kezdeményezett tranzakciót hány bányász rakja bele a listájába, mert maga a tranzakció addig nem történik meg, míg lesz része a láncnak, ahhoz pedig az kell, hogy benne legyen egy olyan bányász listájában aki megnyeri a versenyfutást. addig meg se történt.

ezért van lehetőség egy bitcoinos fizetésnél tranzakciós díj beállításának, amit az a bányász fog megkapni, aki berakja a listájába a te tranzakciódat és megnyeri a versenyt.


"tömören" ennyi.

részletesebben, ha megy az angol, bár van magyar felirat is:

https://www.youtube.com/watch?v=bBC-nXj3Ng4

2019. febr. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
elméletben megtörténhet, hogy összedől. a valóságban azonban a bányászok számának csökkenésével csökken a nehézség s jobban megéri. így valószínű, hogy ha csak a tranzakciós díj lesz a bevétel és emiatt sokan abbahagyják mert csökken a bevétel, akkor egy idő után annyira megemelkedik a bevétel, hogy akik bennaradtak azok már nem hagyják abba, sőt ekkor újabbak belépnek. természetesen ez nem biztos de az se hogy addigra lesz forint vagy akár dollár... nyilván ha senki se foglalkozna többé vele akkor összedőlne, de ez igaz mindenre is dollártól kezdve orvosi hálózatra vagy akár magára az internetre is. sőt ha mostantól senki se dugna akkor 130 év múlva már nem lenne ember a földön.
2019. febr. 25. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!