Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyi egynapi járóföld?

Mennyi egynapi járóföld?

Figyelt kérdés
2010. júl. 4. 21:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Amennyit egy ember gyalog képes megtenni egy nap alatt.
2010. júl. 4. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
kb 5km/h val megyünk szal ha 10 órát gyalogolsz akkor 50km
2010. júl. 4. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84%

50km-t egy nap alatt gyalogolni elég nehéz. Én majd meghalok általában már 40km körül.


Egyébként a történelmi mértékegység kb 20km-nek felel meg.

2010. júl. 4. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
82%
Ahogy az utolsó mondja. 50km az rengeteg egy napra gyalog. Voltam ilyen túrán, 42km-nél dőltem ki, de persze vannak akik 24 óra alatt 200km felett futnak. Ez most olyan, hogy a láb, arasz, hüvelyk is ugye mindenkinél más hosszúságú, a mértékegység mégis egységes.
2010. júl. 5. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"A zsbidók M.-eiről a bibliából van tudomásunk. Ők az egyiptomi mértékekből származtatták le a magukét. 200 egyiptomi stadium (kb. 37 km.) volt egy napi járóföld."


Tehát ez 37km-t ír.



"a pertica = 2.95 m. A római mérföld = 500 pertica és egynapi járóföld (iter pedestre) = 18.75 mérföld volt."


Ez pedig átszámolgatva kb. 27,66km lehet.


Amúgy érdekes az írás a többi mértékegységről is van benne szó, bár a helyesírás szerintem hagy némi kívánnivalót:

[link]


Szóval ezek alapján is látszik, hogy ez egy nem túl egzakt fogalom, mást és mást jelenthetett itt-ott.


Kialakulása persze nyilván onnan jött, hogy egy átlagember mennyit tesz meg egy nap alatt, de hát az igencsak változó. A mai puhány átlagembernek a 20 de még a 10km is sok gyalog, régebben meg autó, bringa és esetleg ló hiányában meg se kottyant az emberek többségének, ha 20-30km-t kellett sétálnia. Így teljesen reálisnak látom, hogy pl. 37km-t tekintettek annak.


De ez szerintem változó lehetett, és inkább egy nagyságrendet jelölt meg 20-50km között mondjuk, mintsem egy teljesen konkrét értéket.

2010. júl. 11. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az előzők írták! Ezt csak a magyar közigazgatási egység, a megyszűnt "járás" fogalmával egészíteném ki: a megye olyan kisebb egysége, amely egy nap alatt bejárható. Ezt jelentette eredetileg.
2010. júl. 11. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Megyszünt=megszünt. Bocsika.
2010. júl. 11. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Főleg ha az megszŰnt! :)
2010. júl. 12. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Egy napi járóföld, kb. 30-35 km. Ez az a távolság amit viszonylag kényelmesen, sötétedéstől sötétedésig, normál terepen kb. napi 6-8 óra gyaloglással meg túsz tenni. Akár szekér mellet, vagy csacsin, árut szállítva😁.
2022. márc. 31. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!