Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Professzornő vagy professzor...

Professzornő vagy professzor asszony?

Figyelt kérdés
35 évvel ezelőtt a kristálytan profunk nő volt. És profnő-nek, vagy professzornőnek szólítottuk. Bemutatkozáskor ő maga mondta. "Megszólításom: professzornő" De mostanában valahogy annyira terjed, hogy elnök asszony, meg professzor asszony etc. Holott esetleg nem is férjezett. Tehát nem asszony. De ha asszony (férjezett), akkor sem a férje jogán professzor. Hanem ő maga. Helyes ez?

#megszólítás #asszony #professzornő #professzor asszony #férjezett? #professzor úr
2019. okt. 7. 18:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az asszony csak egy korából adódó tiszteletteljes megszólítás, nem a férjezett mivoltának szól.
2019. okt. 7. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
73%
Manapság az "úrnő" megszólítás kezd elterjedni.
2019. okt. 7. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez érdekes kérdés. Én a professzornő szót még nem is hallottam szerintem, úgyhogy a kérdést meglátva elsőre reflexből rá akartam vágni, hogy professzor asszony. Jobban belegondolva, egyéb szakmáknál viszont mindenhol a -nő utótagot használjuk a női dolgozók megkülönböztetésére: doktornő, titkárnő, ápolónő, valamint nem utolsósorban tanárnő. Az utóbbit azért is emeltem ki, mert én így szólítottam a női tanárokat mindig, az egyetemen is. A férfitanárokat pedig értelemszerűen tanár úrnak. Akkor is egyébként, ha mondjuk még csak docens volt az illető, ami az egyetemi tanárnál eggyel alacsonyabb fokozat. És ebből sosem volt probléma emlékeim szerint, senki sem kérte ki magának, hogy a megszólításban nem megfelelő titulust használok. Bár ez igazából már egy másik kérdés.


Mondjuk egy másik megközelítésből úgy is lehetne értelmezni, hogy vannak a foglalkozást jelölő szavak: doktor, tanár, professzor stb. Ezeknek van női párjuk: doktornő, tanárnő, professzornő stb. És vannak külön a személyek megszólítására szolgáló kifejezések. A férfiaknál: doktor úr, tanár úr, professzor úr stb. A nőknél pedig: doktor asszony, tanár asszony, professzor asszony stb. Ez lenne a leglogikusabb rendszer, és még a helyesírás is ezt látszik alátámasztani, hiszen az asszony utótagot ugyanúgy különírjuk, mint az úr utótagot a foglalkozás megjelölése után, míg a -nő utótagot a foglalkozás nevével egybe. Viszont a köznyelvben valamiért a doktor asszony és a tanár asszony egyáltalán nem terjedt el, szemben a professzor asszonnyal meg még néhány hasonló kifejezéssel: pl. elnök asszony, ahogy te is írod.

2019. okt. 8. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Jó lenne egy általánosan használható női megszólítás (mint a férfiak körében az "úr/uram") csak hát minden szóba jöhető kifejezéssel van valami stikli. Pl. az asszony/asszonyom addig nem fog általánosan elterjedni, amíg a kifejezésről a férjezett állapot és érettebb életkor jut az eszünkbe.
2019. okt. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 BringaManó ***** válasza:

#3: "Ez lenne a leglogikusabb rendszer"


a nyelv nem "logika" alapján fejlődik (vagy legalábbis nem olyan egyszerű logika alapján, amit az emberek próbálnak sokszor beleerőltetni – ezért is írtam idézőjelbe)


#4: "Pl. az asszony/asszonyom addig nem fog általánosan elterjedni, amíg a kifejezésről a férjezett állapot és érettebb életkor jut az eszünkbe."


egyrészt már általánosan elterjedt (jó, persze, nem a tinik körében...),

másrészt a férjezett állapot nem feltétele ennek a megszólításnak (ez a kérdezőnek is szól, aki abban a hiszem ben látszik lenni, hogy aki nem férjezett, az nem szólítható asszonynak...),

harmadrészt az érettebb életkor meg nyugodtan eszünkben juthat, miért ne?: az uramról is ugyanúgy "érettebb életkorú" férfi jut eszedbe, nem?...

persze kérdés, hogy mit jelent nálad az "érettebb életkor"... szerintem huszonéves ember is simán lehet "asszonyom"/"uram", ha olyan a szitu (sőt, akár húsz alatt is...)

2019. okt. 8. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Erre nem tudok mást mondani: próbáld ki, hogy asszonyomnak szólítasz egy 20 vagy 25 éves lányt, és uramnak egy 20 vagy 25 éves fiút, aztán hasonlítsd össze a reakciókat.
2019. okt. 8. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:

:-) Oké.


Való igaz, hogy van még "hölgyem" is, széles a skála. :-)

(De hogy a férjezetlenség alapján zokon venni marhaság, az tuti.)

2019. okt. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az úr párja az asszony, de mára a legtöbb foglalkozásnév mellől kikopott. A képviselő, polgármester, alpolgármester, elnök, alelnök, vezérigazgató, főorvos általában asszony, de például a „mezei” orvosra már nemigen használják. Sok helyen átvette a szerepét a -nő.
2019. okt. 11. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!