Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sajnáltam volna, ha kihagyom...

Sajnáltam volna, ha kihagyom ezt a lehetőséget. Sajnálnám, ha kihagytam volna ezt a lehetőséget. Van különbség a kettő között?

Figyelt kérdés
2019. okt. 11. 07:03
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, hogy ha most (is) sajnálom, akkor használhatom-e az elsőt?
2019. okt. 11. 08:13
 2/25 anonim ***** válasza:

Az első olyan múltidő hangzású, a másik jelen vagy jövő.

Sajnáltam volna két éve, ha akkor kihagyom azt a lehetőséget. Most sajnálnám nagyon ha akkor kihagyom. Szóval a sajnálni igével fejezed ki, hogy a múltban bántad meg a dolgokat, vagy most, vagy majd meg fogod.

2019. okt. 11. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:

Köszi, és ez is jó jelen időre?

Sajnálnám, ha kihagytam volna.


Sajnáltam volna, ha kihagytam volna.

(Múltra)

2019. okt. 11. 11:26
 4/25 anonim ***** válasza:

- Sajnálnám, ha kihagytam volna.

Ez így jó, ha azt akarja jelenteni, hogy ha akkor kihagytad volna, most bánkódnál miatta.

Múlt időben olyasmit jelent, hogy akkor sajánltad volna, de most már nem érdekelne.

Például valamikor a múltban egy kolléganőd (ha fiú vagy) felajánlotta, hogy csőrözzetek, és belementél. Ha akkor nemet mondasz, most bánkódnál. Vagy múlt időben: akkor (mondjuk másnap) megbántad volna, de most (x év múlva) már nem érdekelne a dolog, mert így utólag nem volt túl kellemes csőrözés.

2019. okt. 11. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

Sajnáltam volna, ha kihagyom azt a lehetőséget.

Sajnáltam volna, ha kihagytam volna azt a lehetőséget.


Ezek ugyanazt jelentik?

2019. okt. 11. 13:02
 6/25 anonim ***** válasza:
Ezeket a kérdéseket ugyanaz az ember írja ki? Kérdező, beírnád légyszi, hogy a "Saját kérdéseid" alatti lista hány oldalas?
2019. okt. 11. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

#5 Ezek kb. ugyanazt jelentik.

(Remélem nincs több variáció. :))

2019. okt. 11. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

Néhány kérdést valóban tettem már fel itt, de nem hiszem, hogy az összeset én :)


Még arra gondoltam, hogy ez a mondat:

Sajnáltam volna, ha kihagyom azt a lehetőséget. jelentheti azt is, hogy a jelenben (is) sajnálom? Igeidők összekeveredése a főmondaton és mellékmondaton belül (a lényegesebb rész a mellékmondatban van, ezért az kerül jelen időbe)

2019. okt. 11. 17:06
 9/25 BringaManó ***** válasza:
51%

"Sajnáltam volna, ha kihagyom ezt a lehetőséget."

"Sajnálnám, ha kihagytam volna ezt a lehetőséget."


az első mondat az akkori, régebbi érzésedről beszél: azt mondja, hogy még akkor sajnálTAD volna (a döntés idejében),

a második meg azt mondja, hogy most örülsz, hogy nem hagytad ki (mert most sajnálnád, ha korábban kihagytad volna).


"ha most (is) sajnálom, akkor használhatom-e az elsőt"


Használhatod, persze (bárki használhat bármit...), kérdés, hogy mit akarsz mondani... :-)

A szövegkörnyezetből úgyis kiderül. Ha az elsőt arra használnád, hogy most sajnálod, akkor azt gondolnám, hogy ez nyelvbotlás (pl. annak összekeveredése, hogy "sajnálnám, ha" és "kár lett volna")


---


"Sajnáltam volna, ha kihagyom azt a lehetőséget.

Sajnáltam volna, ha kihagytam volna azt a lehetőséget.


Ezek ugyanazt jelentik?"


Szerintem igen, legalábbis most nem tudok olyan szitut kreálni, amelyikre csak az egyik jó.


---


"Sajnáltam volna, ha kihagyom azt a lehetőséget.

Jelentheti azt is, hogy a jelenben (is) sajnálom? Igeidők összekeveredése a főmondaton és mellékmondaton belül"


lehet, ez is egy lehetőség a fent említett nyelvbotlásra


"(a lényegesebb rész a mellékmondatban van, ezért az kerül jelen időbe)"


Ezt nem értem... (se a "lényegesebb részt", se azt, hogy az miért kerülne jelen időbe...) Remélem, hogy a nyelvészek értik. :-)

2019. okt. 14. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)

Igazából itt is valami hasonlóról beszéltünk:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__98871..

2019. okt. 14. 07:17
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!