Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tavaly nyáron már láttam egy...

Tavaly nyáron már láttam egy hasonló videót, ezért tudtam, miről maradok le. Ez így helyes, ha az említett esemény ősszel volt?

Figyelt kérdés

Vagy inkább így kéne:

... ezért tudtam, miről fogok lemaradni.


2019. dec. 1. 16:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Az eredeti mondat helyes.
2019. dec. 1. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Mindkettő helyes, szövegkörnyezettől, helyzettől függ.

..tudtam, miről maradok le. - Ez tuképpen múlt idő, de utalhat a jövőre is. (Miről maradok "majd" le.)

..tudtam, miről fogok lemaradni. - Ez jövő idő, de relatív, tehát a "tudtam" ideje utáni időre utal. (Tudtam, miről fogok lemaradni "másnap", ami lehet, hogy egy éve történt.)

2019. dec. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Múlt időben mondva is jó lehet? (...ezért tudtam, miről maradtam le ősszel)
2019. dec. 1. 17:28
 4/13 anonim ***** válasza:
Ez így azt jelenti, hogy amikor "tudtad", akkor már túl voltál rajta, tehát a friss videó adása után mondtad ezt a múltban. (Múlt a múltban.) Minden a "tudtam" idejéhez képest értendő.
2019. dec. 1. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Úgy értettem a kérdésben, hogy pl. 2018 nyarán láttam egy videót, és a vonatkozó esemény 2018 őszén volt. Ilyenkor is használható a múlt idő?
2019. dec. 1. 18:22
 6/13 anonim ***** válasza:
Mindegy, mikor láttad a videót. Inkább az, hogy mikor "tudtad", és mikor "maradtál le", tehát mikor nézhetted volna meg a másikat. De ez már szőrszálhasogatás, használd múlt időben, ha úgy érzed.
2019. dec. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszi, akkor szerintem csak abban az esetben helyes múlt időben mondva, ha a "tudtam"-hoz képest már korábban megtörtént az esemény.
2019. dec. 1. 18:44
 8/13 A kérdező kommentje:

Akkor így már helyes, ugye?


Tavaly nyáron már láttam egy hasonló videót, ezért decemberben tudtam, miről maradtam le.

2019. dec. 1. 18:52
 9/13 anonim ***** válasza:
Jó így is, meg jelen időben is (tudtam, miről maradok le).
2019. dec. 1. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Jelen időben mondva nem hangzik furcsán, ha a "tudtam"hoz képest már lezajlott az esemény? (Bocsánat, hogy ennyit kérdezek...)
2019. dec. 2. 00:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!