Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A kérdéses helyre kell vessző?...

A kérdéses helyre kell vessző? Gipsz Jakabbal, a könyvelővel (, ) és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés.

Figyelt kérdés

Gipsz Jakab a könyvelő.


Ha nincs vessző, az olyan, mintha három emberről lenne szó, de vesszővel érdekesen néz ki.


2020. febr. 20. 07:44
 1/8 anonim válasza:
87%
Szerintem nem kell, annak ellenére, hogy így tényleg nem egyértelmű a dolog. A "Gipsz Jakab könyvelővel és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés" verzió talán tisztább.
2020. febr. 20. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%

Egy másik példa:

Géza, a pap és a rabbi bemennek a kocsmába.

Na most ketten vagy hárman vannak? Alap esetben a pap után nem kell vessző, és szerintem vesszővel sem lesz egyértelműbb. Ilyenkor muszáj kicsit átfogalmazni, pontosítani.

2020. febr. 20. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
30%

2-es

Ha az "és" elé is vesszőt teszel, akkor felsorolás, ebben az esetben hárman vannak, míg ennek elhagyása esetén ketten.

Legalább is erre emlékszem a tanulmányaimból.

2020. febr. 20. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
89%

Ha felsorolásban alkalmazzuk az és-t, akkor nem kell/szabad elé vesszőt tenni, ha új tagmondat elején áll, akkor meg igen.

Az általatok felvetett jelentésmegkülönböztető funkció szerintem nem létezik.

2020. febr. 20. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
87%
Vessző nélkül nem egyértelmű a mondat, szóval a magyarázó jellegű összetétel miatt én tennék vesszőt. Vagy így írnám: "Gipsz Jakab könyvelővel és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés."
2020. febr. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%

A könyvelő Gipsz Jakabbal és az irodavezetővel egyeztetve, 15 órakor lesz a megbeszélés.


Gipsz Jakab könyvelővel és az irodavezetővel egyeztetve, 15 órakor lesz a megbeszélés.


A zárójeles részhez nem kell vessző, szerintem. De a 15 elé én mindenképpen tennék, hangosan kimondva is megállok ott egy picit.


Zárójeles vesszővel és anélkül is úgy hangzik egyébként, mintha hárman lennének.

2020. febr. 20. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor most nincs megoldás a két értelem megkülönböztetésére ?

Szerintem a vessző elhagyása, vagy meghagyása az egyetlen, feltéve, ha nem változtatunk a mondat többi részén.

Ha élő szóban mondanánk el, akkor a hangsúlyozással jól érzékelhetően tudunk különbséget tenni.

2020. febr. 21. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A felsorolás és a tagmondatok mellett a közbevetést is szabad vesszővel elválasztani: [link] (AkH12. 251–253: A közbevetés)

Javaslom az alfejezeten kívüli részekben Ctrl+F-fel megtalálható, „közbevetés” szót tartalmazó alpontok megtekintését is.


Szóval:

Gipsz Jakabbal – a könyvelővel – és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés.

Gipsz Jakabbal (a könyvelővel) és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés.

Gipsz Jakabbal, a könyvelővel, és az irodavezetővel egyeztetve 15 órakor lesz a megbeszélés.



(((Persze ha olyankor írjuk így, ha Gipsz Jakab az irodavezető is egyben, akkor az megtévesztő, mert a rendes emberek azt feltételezik, hogy akkor azt a szót is bevettük volna a zárójelbe. Összeszámolással kapcsolatos matekfeladatokban lehet ilyen buktató.)))


Utóirat: Örömmel veszem, ha rám szóltok, ha tévedek, csak adjatok hivatkozást, hogy melyik szabály miatt nem jó úgy. Sokszor előfordult már velem, hogy félreértettem, túlgondoltam dolgokat. Köszönöm!

2022. jún. 26. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!