Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjam azt, hogy hártaha...

Róóz Peter kérdése:

Hogyan írjam azt, hogy hártahagyotttól?

Figyelt kérdés

A szövegszerkesztő a hártahagyott-tól -t javasolta, de bárhol máshol néztem a neten, ezt egyik oldal sem erősítette meg. Leginkább az volt a válasz, hogy "Ismeretlen".

Logikus lenne a hártahagyott-tól forma, de annyira bután néz így ki a szövegbe, és most hogy ezt itt írom, itt is aláhúzta szépen pirossal, hogy nem tudom :)



#helyesírás #írás #hártahagyott-tól #hártahagyotttól
2020. ápr. 8. 07:37
 1/6 anonim ***** válasza:
93%

Nincs olyan hogy három ugyanolyan mássalhangzó egymás mellett.


Hátrahagyottól. Ez a helyes. Bár eléggé furcsán hangzik.


Mint ahogy a "toll" szóval is ugyanígy járnál el.


-Mivel írsz?

-Tollal.


Nem pedig "tolllal" és végképp nem "toll-lal".


Ha lehet én inkább máshogyan fogalmaznék. Például "hátrahagyott személytől", "hátrahagyott hozzátartozótól".

2020. ápr. 8. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez eseti rövidülés, mert 3 azonos betű nem lehet egy szóban. Jól érzed, hogy 3 t kellene, de csak 2 van.

A piros aláhúzás attól (is) lehet, mert következetesen háRTahagyottat írsz háTRahagyott helyett 3 alkalommal.

2020. ápr. 8. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 chtt ***** válasza:
(S hogy az előttem szólókat megerősítsem: [link] :)
2020. ápr. 8. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Kötőjel olyankor kell, hogyha a betű szerves része a szónak, tipikus példa a balett-táncos, illetve kereszt- és vezetékneveknél is szükséges toldalákolás esetén (Adrienn-nel, Hermann-né).
2020. ápr. 8. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Oh! Köszönöm a szuper válaszokat!
2020. ápr. 8. 12:08
 6/6 anonim ***** válasza:

Három betű nem kerülhet egymás mellé. Az említett esetben az egyszerűsítés elve lép életbe, azaz elhagyjuk az egyik betűt.


Tulajdonnevek és szóösszetételek esetében ezt nem tehetjük meg, ott jön képbe a többiek által említett kötőjeles megoldás: Mann-nal, balett-táncos.


Amúgy a szövegszerkesztőben nem érdemes bízni, leginkább az elgépelések kiszűrésére lehet használni.

2020. ápr. 10. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!