Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Azt tudom, hogy az első...

Azt tudom, hogy az első mondatban megjelölt helyre kell vessző. Viszont a másodikban? Peti, aki maga is katona(,) meglepődött a dolgon. Peti, mindenki legjobb barátja(,) szintén meglepődött a dolgon.

Figyelt kérdés
2020. máj. 18. 12:01
 1/5 anonim ***** válasza:
55%

Peti, aki maga is katona, meglepődőtt a dolgon. Peti, mindenki legjobb barátja, szintén meglepődőtt a dolgon.


Én így tagolnám.

Az utolsó vessző szerintem is-is, mert ha nincs ott úgy is helyes nyelvtanilag.

2020. máj. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
83%

Kell a vessző az összes helyre.

Plusz a válaszolónál:

"mert ha nincs ott, úgy is helyes nyelvtanilag" - ide is kell.

2020. máj. 18. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
81%

Árnyalatnyi különbség van, amelyet beszédben is ki tudsz fejezni rövid szünettel. Ha kiteszed a ’barátja’ utáni vesszőt, közbevetés lesz a vele lezárt rész – olyan, mintha gondolatjel közé vagy zárójelbe tennéd. (Szubjektív megjegyzés: a zárójelbe tett szöveg az én szememben kevésbé lényeges, ezért a normál közbevetésekhez vesszőt vagy gondolatjelet használok.)


Bővebben:

[link]

2020. máj. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 chtt ***** válasza:
74%
Nincs olyan, hogy "ha kiteszed a vesszőt". Ahogy az egyes és a kettes írja, mindenhová kell a vessző. Peti lepődött meg, nem az 'aki maga is katona'. Ahogy a hármas írja, ez közbevetés, előtte és utána is vessző dukál... s ha kiveszed a két vessző közti rész, értelmes mondatod van, a közbevetés csak plusz infót ad.
2020. máj. 19. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
100%

#4:

vigyázz, két külön dologról van szó (jogos, hogy a kérdező sem egyformán biztos a kettőben):

az első eset nem igazán közbevetés, ott egy "rendes" mellékmondat ékelődik be a főmondatba, és így tényleg egyértelműen kell vessző utána is.

a második már más, ott – a kötőszó hiánya amiatt – már nem ugyanaz a helyzet, hanem egy értelmezőről van szó. ez esetben nem kötelező a vessző, a szövegtől, illetve a közlő szándékától függőn, vö.:

[link]


az #1-est félreértetted, ő nem azt írta, hogy "mindenhová kell a vessző", hanem hogy "Az utolsó vessző szerintem is-is, mert ha nincs ott úgy is helyes nyelvtanilag." (és jól írta)


továbbá keverted azt is, amit a #3-as írt:

"Ha kiteszed a ’barátja’ utáni vesszőt" – tehát ő a második mondatról írt, nem az "aki maga is katona" mondatról.

2020. máj. 31. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!