Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan fejlesszem a szókincsem...

Hogyan fejlesszem a szókincsemet és a helyesírásomat?

Figyelt kérdés

Őszinte leszek: régen, amikor még iskolába jártam, nagyon ment a magyar szövegértelmezés, helyesírás és jól is fogalmaztam, gazdag volt a szókincsem. (nyilván egy gyerekhez képest) Később nagy hülye voltam! Nagyon megbántam, de abbahagytam az olvasást, mások lettek a prioritások, nem volt annyi szabadidőm. A szókincsem leromlott, kb. egy kis törtrésze most ami van, ahhoz képest ami akkor volt.


A helyesírást is elhanyagoltam: Kezdődött ez csak azzal, hogyha senki nem látta, hogy hogy választok el, hát ott választottam el, ahol épp tudtam, vagy kifért, nem helyesen. Persze aztán elkezdtem rövidítéseket használni, mint a "vok" vagy a "h".


Egy iső utána azon se nagyon gondolkodtam, hogy hova kéne vesszőt írni. Most meg már úgy érzem, hogy túl sokat használok.


A lényeg, hogy már se jó szinten lévő szókincsem, sem jó helyesírásom nincs.


(Azt nem is említettem, hogy az összetett szavakra sem figyeltem már oda, minek, ha senki se látja? Gondoltam ezt régen.)


Mit csináljak most? Nem vagyok hozzá hülye, de úgy érzem, hogy vissza kell rázódjak ebbe a témába.


Persze, a klisé tanács megvan: Olvass. Oké, de mit? Mit olvassak, mert gondolom nem mindegy. :)


Légyszi segítsetek, hátha van köztetek olyan buta (vagyis a múltban buta) ember, mint én.


Köszi.



2020. jún. 18. 19:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Bármit olvashatsz, ami a korodnak és érdeklődésednek megfelelő. Ajánlom figyelmedbe a Magyar Helyesírás Szabályai c. könyvet is, nagyon hasznos.

Gratulálok az elhatározásodhoz, követni való a példád!

2020. jún. 18. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Igen, csak az nagyon unalmas. :D


Hát, például érdekel a koktélkészítés, de nem hiszem, hogy az sokat fejlesztene rajtam. 20 vagyok amúgy. A régi könyveket kevésbé szeretem, sok benne az idejétmúlt szó, azokat mégsem használhatom most, mert hülyén nézne ki.


Köszi. :)

2020. jún. 18. 20:06
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Igazából ilyen téren, hogy helyesírás, kb. bármilyen könyvet jó, ha olvasol, mert mindben ügyelnek erre. Szókincs terén szerintem a modern szépirodalom is jó választás (én úgy vettem észre).
2020. jún. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi! Már csak keresnem kell mai írót, aki tényleg minőségi, és nem Lakatos L. vagy Leiner L. Neten a Puzsért tudom, neki nagyon tág a szókincse.
2020. jún. 18. 20:53
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Elolvastam a kommentedet, a lehető legkritikusabban. Az a véleményem, kissé pesszimista vagy. Az itt írogatók többsége elképesztően elégedett lehetne ezzel a teljesítménnyel. Ha értené, miről beszélek.

Egyébként valóban olvass szépirodalmat. Elsőnek - ha már kijöttél a gyakorlatból - olyasmit, ami témában érdekel. Olvass néha verseket. Mai és 20. századi szerzőktől. Olvass tudományos ismeretterjesztő könyveket. Olvass bármit, ami nívós szerzőktől származik és érdekel a témája.

Néha pedig írd le saját szavaiddal a rövid tartalmát annak, amit olvastál. Ha ehhez mind van türelmed, egy két év és nem érzed hiányosnak a tudásod e téren. Persze az ismeret halálig bővíthető és bővítendő. Így lesz boldog a z életünk, mert átlátjuk a környezetünk jelenségeit. És elégedetté ez tesz.

2020. jún. 19. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
84%
Igen, Puzsér szókincse nagy, tőle a mocskolódást leszel képes magas szinten űzni. Meg a mellébeszélést.
2020. jún. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
87%
Olvasással.
2020. jún. 19. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi, ötös. Igen, de mi a helyzet, ha a szépirodalom nem érdekel? Mindegy, elkezdem, hátha megszeretem, majd keresek valami aranyos állatosat.


A tudomány érdekel, de nem érzem magam hozzá elég okosnak, nagyon összetett, egymásra épül benne szinte minden. Ha ilyet olvasok, úgy érzem, hogy szinte megesz a könyv, vagyis annak szókészlete, ha érted. :D Amikor minden harmadik, negyedik szót szótáraznom kell, megint előjön az érzés, hogy milyen keveset is tudok, és nehezen tudok ezen túllendülni. Vagy tanuljam meg, jegyzeteljem ki a szavakat?


A legutóbbi tudományos könyv, amit elkezdtem, az a logikáról szólt, de szerintem 20-30 lap-ig jutottam és abbagyatam, túl nehéznek éreztem. De ez mindennek az alapja, nem? Na mindegy, ez pár éve volt, ha megtalálom, előveszem újra.


honnan tudom, hogy egy szerző nívós? Főleg, ha valami kis mindennapit szeretnék olvasni. (mert persze, tudom használni a Google Scholart vagy a Research gatet) :)



Még sosem próbáltam a saját szavaimmal leíni dolgokat, köszönöm, ezt kipróbálom.



Hatos: Puzsért én most csak a szókincs terén hoztam fel. A tartalma, személye most nem számít, csak ahogy ír és beszél. (szókincs, nem kiabálás terén :D)

2020. jún. 20. 15:29

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!