Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az öreg generáció miért írja...

Az öreg generáció miért írja vonalak közé a római számokat?

Figyelt kérdés
Pl. ha van egy római szám XI, akkor ezt úgy írják, hogy alá és fölé húznak egy vonalat. Nem karakterenként 1-1 vonalat, hanem az egész római számot egyetlen vonal közé teszik. Erre miért van szükség? Miért jó ez?

2020. aug. 10. 01:47
1 2
 1/19 2*Sü ***** válasza:
95%
Ha jól rémlik, ezzel tették egyértelművé, hogy itt egy számról, évszámról van szó, és nem egy szóról. Pl. hogy a „CIV” az 104-et jelent, és nem egy furcsa, idegen nevű személyt, vagy egy félreírt szót.
2020. aug. 10. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
91%
Én nem tartozom az öreg generációba, 26 éves vagyok, de én is úgy írom mert nekünk így tanították anno az iskolában és már reflexből odahúzom a vonalakat.
2020. aug. 10. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
79%
én is így írom, mert így kell
2020. aug. 10. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
84%
Egyáltalán nem „kell”... ha megnézed a római számokkal ellátott órákat, ott sem gyakori az alul-felülvonás. Ennek oka az, hogy ott egyértelmű, hogy számokat jelölnek. Ahogy 2*Sü írta, az egyértelműség miatt használják/használták.
2020. aug. 10. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
17%

2

Milyen iskolában tanították?

Én nem is hallottam ilyesmiről.


Bp 37 év

2020. aug. 10. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 BringaManó ***** válasza:
91%
Öreg lettem... :'-(((
2020. aug. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

63. évemben járok. Én soha nem tanultam olyant, hogy alá és fölé vonalat kellene húzni. Ritkán láttam ilyent kézírásban, de nem túl gyakran.

Már szenilis lennék? rákerestem a Google-n. Olyan képeket is néztem, ahol régi füzetlapokon kézzel írott római számok szerepelnek. Nem találkoztam ilyennel. Helyesírási szabályok között sem.


Egy lehetséges magyarázatra gondolok.


A római számok verzál láatin betűk. Leginkább kőbe faragva találkozhatunk vele a régmúltból. A faragó mester munka közben alul és felül egy-egy mozdulattal lezárta a betű alaját. Pl. egy I betűt. Ha csak a függőleges rész mentén farag nem szép. A vésőt elfordítja, és úgy igazítja ki. Ez azt eredményezis, hogy itt a bemélyedés kicsit szélesebb, mint maga a betű.

Így alakultak ki a talpas betűk.

A vésett I hasonlít arra, amit itt is látsz. Alul és felül van egy vízszintes vonal (ez a véső nyoma). De ez látszik a V., az L, az M betűknél is.


[link]


[link]


A betűk a későbbi korokban is megőrizték ezt a formát. A véső mellett még az ecset volt hatással a nyomdai betűtípusokra, amelyeket a mai napig használunk.


Talán úgy hihették egyesek, hogy a szorosan egymás mellett álló római számok vonalak között íródtak, valójában csak a szerifek érnek össze.

2020. aug. 10. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
77%

7

a C alatt/fölött is van ilyen vonal?

2020. aug. 10. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
57%

Ha elfogadjuk azt, amit ő írt (és miért ne tehetnénk, ez is egy életképes teória), akkor a C esetén az ív két végén van a "felülvonás":


[link]


Hirtelen ezt a képet találtam. Arra gondolok, ami a C fölső részén látható.

2020. aug. 10. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

2

akkor máshogy kérdezem: zeneiskolába jártál?



és egyetemi diplomáig jutottam anélkül, hogy ilyen alul-felül vonalat tanítottak volna a római számok kapcsán.

5 voltam

2020. aug. 10. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!