Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "de" elé kell vessző?

A "de" elé kell vessző?

Figyelt kérdés

2020. aug. 19. 20:09
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Tulajdonképpen igen. Viszont nem azért, mert van ilyen szabály, hogy a de szó elé kell vessző, hanem mert összetett mondatok esetén a tagmondatokat választod el vesszőkkel. A de pedig rendszerint egy új tagmondatot vezet fel.
2020. aug. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem mindig, de legtöbbször igen. :)
2020. aug. 19. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Mivel ez gyakorlatilag mindig összetett mondatban van, ezért igen. Kivéve, amikor a "de" a "de igen" jelentésében áll.


Ugyanakkor pl. még itt is kell vessző: "Azt mondta, de jó lenne" - itt pedig azért, mert a "hogy" elé kellene a vessző, és attól, hogy ezt a szót kihagyjuk a mondatból, még értelmileg ott van.


Szóval ez mindig a mondat értelmétől függ igazából.

2020. aug. 19. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Persze tudunk alkotni olyan mondatot, amelyben nem teszünk vesszőt a de elé:


Arra gondoltam, hogy de jó lesz végre fürdeni a Balatonban.

2020. aug. 19. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Ahogy előttem is írták többen, mindig a mondat értelmétől függ. Én konkrét példákon sosem szoktam gondolkozni, mégis mindig helyesen írom, mivel érzem, hogy hova kell tenni. Ahol beszédben is felemeljük a hangunkat, egy kis szünetet tartva, oda teszünk vesszőt. Tipikus eset, amit az első ír, hogy "összetett mondatok esetén a tagmondatokat választod el vesszőkkel". Vagy amit a két előttem szóló ír, hogy a "hogy" elé tesz. Ez is azért van, mert itt emeljük fel a hangunkat beszédben is. Igaz, sokan azt hiszik, hogy a "hogy" szó után emeljük fel a hangunkat, de ez megint téves. Ezt csak hallani kell, rá kell érezni.
2020. aug. 22. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!