Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Neki illene először köszönni"...

"Neki illene először köszönni", ez úgy értelmezendő, hogy annak a valakinek illene először köszönni nekem( ha mondjuk elmegyünk egymás mellett), vagy pont a fordítottja, nekem neki? (ha mondjuk többen is vannak, vagy elmegyünk egymás mellett?

Figyelt kérdés
2020. dec. 23. 13:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem egyértelmű, két jelentése van:

1. Neki kellene először köszönnie, azaz üdvözölnie téged.

2. Neki kellene először köszönnöd, azaz őt kellene először üdvözölnöd.

2020. dec. 23. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Hm. Én is úgy gondoltam, hogy két jelentése van, ismerősöm szerint, meg csak az előbbi példát jelenti. Köszi.
2020. dec. 23. 13:15
 3/7 A kérdező kommentje:

" annak a valakinek illene először köszönni nekem"


Mondjuk ez is kétértelmű, mert nem derül ki, hogy én köszönjek előre, vagy ő nekem.


" nekem illene először köszönni annak a valakinek"


Itt sem lehet eldönteni.:/ A kérdést is rosszul fogalmaztam meg, ez annyira kétértelmű és zavaró.

2020. dec. 23. 13:25
 4/7 EagleHUN ***** válasza:
0%
2020. dec. 23. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Kösz, de nem arra gondoltam, hogy szó szerint kinek illik először köszönni, hanem hogy hogyan mondjuk, mi mit fejez ki.
2020. dec. 23. 15:00
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

A kétértelműséget az okozza, hogy a "kell" segédige is részeshatározót vonz, vagyis:

- köszönni valakinek,

- kell valakinek (csinálnia valamit).

vagy másképp:

- illene neki,

- köszönni neki,

tehát a kérdés, hogy a "neki" melyik másik szóhoz tartozik.

2020. dec. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
86%
Valóban, kétféleképpen is lehet értelmezni, de szerintem 100 %-ban csakis arra használják ezt a kifejezést, hogy "ő köszönjön először, ne te". A fordítottját meg mindig úgy szokták mondani, hogy "neked illene előbb köszönni". Vagyis, a cselekvő személyre vonatkoztatva mondják. És nem csak a szokás, hanem a logika is ezt diktálja.
2020. dec. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!