Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen lenne a magyar múlt...

U. Xorter kérdése:

Milyen lenne a magyar múlt idejű felszólító mód, ha lenne?

Figyelt kérdés

2021. jan. 5. 15:45
 1/9 anonim ***** válasza:
89%

Azon gondolkodom, az vajon mit fejezne ki. Miért kellhet valakit a múltban felszólítani? Olyan lehet, hogy "kellett volna".

Ha olyan lenne a nyelvtan, akkor esetleg a múltbeli felszólítást lehetne ilyen módon idézni.

2021. jan. 5. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
Fogalmam sem volt róla, hogy ezt csinálta!
2021. jan. 6. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
68%
#2 ez nem felszólító mód...
2021. jan. 6. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
#3 Miért is nem az?
2021. jan. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Ay carramba! ***** válasza:

Ezen én is gondolkodtam már, és én azt mondanám, hogy a válasz a függő beszéd. Az én tudásom szerint a múltidő és a felszólító mód csak függő beszédben használható együtt, de javítsatok ki, ha hibásan mondok valamit.

Pl.:


Jelen: Menj el futni!

Múlt: Azt mondtam neki, hogy menjen el futni.

Jövő: Azt fogom neki mondani, hogy menjen el futni.

2021. jan. 6. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A wiki ( [link] ) szerint:

"A franciában [...], beleértve a felszólító mód múlt idő segédigéit. [...]"

Nem tudom ez mennyire jelenti azt, amit szeretnék.

A függő beszéddel való trükközés lehet megoldás, de eltolja a jelentéstartamot.

"Azt akarom, hogy menjen futni." múlt ideje valóban az, hogy "Azt akartam, hogy menjen futni." . És ha értelmileg a "Menj futni!" és az "Azt akarom, hogy menj futni." ekvivalens lenne, akkor készen is lennénk. De szerintem különbözik a kettő.

2021. jan. 7. 00:33
 7/9 Ay carramba! ***** válasza:
70%

Igen, a függő beszédben való használata tényleg nem feleltethető meg egy "valódi" felszólításnak, ezt én is így gondolom.


Azonban azon a véleményen vagyok, hogy felszólítást a jelenen kívül nem lehet közölni, mivel kérések, parancsok, utasítások, tiltások kifejezésére használjuk, és azt pl. csak a jelenben mondhatom valakinek, hogy mit ne csináljon. Az igaz, hogy a jövőre/múltra utalok, hogy akkor (ne) csinálj valamit, de magát a felszólítást a jelenben teszem meg.


Elolvastam én is a magyar meg angol Wikit, és abból is ugyanez jön le nekem, amit föntebb írtam. Külön kell választani azt, hogy mikor szólítok fel valakit, és hogy mikori cselekvésre szólítom fel a felszólításban.


Jó lenne erről egy szakértőt megkérdezni, mondjuk Nádasdy Ádámot.

2021. jan. 7. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A jelenben lehet szerintem is. Az egyértelmű kijelentés, hogy: Azt mondtam neki, menjen el futni. Ez egy kijelentő mondat így. Ráadásul formailag se az igazi, mert a felszólítás mindig felkialtójellel végződik.
2021. jan. 8. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Például: "1990. január 1-jén volj éhes, és mentj el ebédelni egy étterembe!"
2022. júl. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!