Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Felszólító mód, igeragozással...

Felszólító mód, igeragozással kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

Miért van az, hogy pl. ő tanuljOn, de ők tanuljAnak, vagy ő esküdjÖn, ők esküdjEnek? Én a tanuljonak, esküdjönek alakokat találom logikusabbnak, errefelé mindenki így is használja. Nem tudom mi ez, különböző nyelvjárási régiók, vagy olyasvalami mint a férfival/férfivel. Viszont a különbség nem nagy, az ö és az e, valamint az a és az o is ugyanolyan hangrendűk, így mindkét magánhangzó illik az adott igékhez. Az ö átváltása e-re lehet hogy a pesti "mekegésnek" is köszönhető ("perkelt", "szeglet" stb.).


Lehet hogy túl bonyolult a kérdésem, és jobban megérte volna az e-nyelven kérdezni, de megpróbálom itt is. :D



2013. nov. 22. 19:26
 1/9 anonim ***** válasza:
0%

A tanul mély hangrendű szó,a toldalék kötőhangja is mély hangrendű lesz.

Az eskü magas hangrendű ,a toldalék is az lesz.

A férfi is magashangrendű,tehát a vérfivel a helyes.

mély hangrendű magánhangzók: a,á,o,ó u,ú

2013. nov. 22. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
32%
Az okot természetesen nem tudom, de nem csak felszólító módban van így. TanulOk, tanulUnk, tanulnAk / esködÖk, esküdÜnk, esküdnEk ... stb.
2013. nov. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:

[úgy látom, mégis az e-nyelv lesz a nyerő, mert az első elment az erdőbe, a második meg szintén arra tart... :-) ]


A "pesti mekegésre" (ha van ilyen), elég rossz illusztráció volt a perkelt... (ilyet csak poénból hallottam edddig); de a szeglet is nyugodtan lehet szöglet itt, Pesten (is).


Ez sem "pesti nyelvjárás", hanem a "nyelvi standard" így működik. Magyarázatot nem tudok arra, hogy hogy alakult ki (nyelvész nem vagyok), csak megerősíteni tudom, amit írtál: standard módon az alábbi személyragok járulnak a felszólító mód j jeléhez (ill. annak hasonult és egyéb formáihoz):


(alanyi ragozás)

E/1: -ak/-ek

E/2: (semmi)/-ál/-él

E/3: -on/-en/-ön

T/1: -unk/-ünk

T/2: -atok/-etek

T/3: -anak/-enek


(vö. pl. [link] )


Kérdésem (bántási szándék nélkül): akik "arrafelé" (merrefelé?) mind úgy használják (szóban), azok vajon úgy is írják? Vagy tudják a "helyesírást", és csak ejtésben jelenik meg az a helyi sajátosság? Pl. te hogy vagy ezzel?

2013. nov. 23. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"A férfi is magashangrendű,tehát a vérfivel a helyes"


Tévedés!


A helyes: férfiVAL!


Ez nem változott.


:-)

2013. nov. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De én láttam már olyanokat akik perkeltet írnak és azt is tartják helyesnek, azt hiszik a pörkölt a "szögedies" változat. De tényleg melléfogás volt a részemről, hogy a pestiek beszédjére vezettem vissza az ö "átalakulását" e-re ebben az esetben. Nem tudom mi lehet az oka a ennek különbségnek mifelénk (Délvidék), itt sokan úgy is mondják és úgy is írják, hogy lássonak, mondjonak, feküdjönek stb. Az újvidéki tévén is láttam már hogy úgy írta: tartsonak velünk. Amúgy üsd be a Google-ba tartsonak, elég sok eredmény kijön.
2013. nov. 23. 16:29
 6/9 anonim ***** válasza:

3-asnak!


A perkelt-pörölt megfejtése is tévedés.

Nem standard.


Egyszerűen az egyik nyelvjárásban perkelt, a másikban meg pörkölt.


A pesti ocsmány kavaréknyelvet ne vegyük alapul, mert az nem azonos a köznyelvi beszéddel, a szavak köznyelvi megfelelőjével.


Tehát létezik a köznyelv, a tájnyelvek, különféle rétegnyelvek (a ronda pesti nyelv a rétegnyelvek valamiféle ronda keveréknyelvezete, amolyan öszvérnyelv).

2013. nov. 23. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Én a tanuljonak, esküdjönek alakokat találom logikusabbnak, errefelé mindenki így is használja."


Kérdező!

Ha nem titok, érdekelne, hogy hol beszélik így, mely tájon? :-)Talán valahol Erdélyben?


Nagyon szép, mint mindegyik tájnyelvi szó.


"Viszont a különbség nem nagy, az ö és az e, valamint az a és az o is ugyanolyan hangrendűk, így mindkét magánhangzó illik az adott igékhez."


Ilyenkor szoktuk vizsgálni azt, hogy a szóvégi magánhangzó képzése szerint milyen: ajak-keríkéteses, vagy ajakréses-e, azt, hogy milyen nyelvállású.


De nem biztos, hogy az adott konkrét kérdésedre ez adná meg a választ.


Az évszázadok folyamán a hangképzés is változott.


Lásd, a férfiVAL a kizárólagosan helyes megoldás, holott a két magas magánhangzó magas hangrendű toldalékot kívánna.

Nyelvészek szerint valaha a szóvégi i-t hátul képeztük, valahogy úgy, mint az oroszok a "jerit". De ezt valószínűleg te már nem tanulhattad.


:-)

2013. nov. 23. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

6. válaszoló: Így van, Pestre költöznek mindenfelől, az ország és a határon túl minden részéről is, így az ottani nyelv is sokszínű, nem egységes.


7. Délvidéken mondják ezt így.


+mind a férfivel, mind a férfival helyes, járjatok utána, rengetegszer volt már vita róla itt a gyik-en is

2013. nov. 23. 17:02
 9/9 anonim ***** válasza:
A férfival a választékos. :-)
2013. nov. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!