Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helytelen/magyartalan az a...

Helytelen/magyartalan az a kifejezés, hogy 'fogadatlan' (pl: Két fogadatlan hívásom volt. )?

Figyelt kérdés
Én nem gondolom annak, de az egyik ismerősöm megszólt érte...
2008. dec. 4. 01:46
 1/4 anonim ***** válasza:
91%

szerintem nem helyes.


a fogadatlan az olyan, akit nem kértünk meg, hogy csináljon valamit, nem vettük fel munkába, nem fogadtuk fel egy feladatra, és mégis csinálja. lsd. fogadatlan prókátor

2008. dec. 4. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem inkább fogadatlan, vagy nem fogadott. A fogadtalan hülyén hangzik, és nem is helyes.
2008. dec. 4. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
A fogadatlan helytelen és ebben a használatban magyartalan is. Ha nem vetted fel a telefont akkor nem fogadott hívásod volt, vagy kerestek arról a számról. De semmiképpen sem fogadatlan.
2008. dec. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

#1: Nem helyes a fogadatlan szó? De hát te is írtál rá példákat, hogy használjuk... Igaz, hogy általában másra használjuk, mint ami a kérdésben van példaként. Én olyan értelemben még sosem hallottam, nagyon csodálkoznék, ha ilyet hallanék valakitől (bár a gugliban látom, hogy van néhány találat a fogadatlan hívásra – de igazán nem sok, még így 14 évvel a kérdés kiírása után sem...).

Tehát ez a fajta használat nem felel meg a szokásoknak, szinte sosem mondanak ilyet a magyarul beszélők. Nincs rá előírás, hogy nem is szabad ilyet tenni – ahogy a többi hasznlatát sem szabályozzák előírások –, csak egyszerűen azt figyelhetjük meg, hogy ezt a szót ilyen értelemben (jelenleg) nem használják.

Ha valaki ügyesen elterjeszti, akkor lehet, hogy pár év múlva már azt fogjuk mondani, hogy teljesen természetes ez a szóhasználat... A nyelv változásának útjai kifürkészhetetlenek. :-)


Persze ettől még használhatod a szót, de az valami egészen szokatlan, a nyelvben (jelenleg) nem létező megoldás lenne, ezért – bár "logikailag" stimmel, mégis – "nem magyarul" lesz, vagyis a legtöbben, akik hallják, olvassák, azt fogják gondolni, hogy nem jól beszélsz magyarul, vagy csak poénkodsz.


- - -


#3: "A fogadatlan helytelen és ebben a használatban magyartalan is."


Hogy "helytelen" volna, arról már leírtam, hogy nem értem (nincs mihez képest helytelennek lennie", de a magyartalan egy újabb furcsa megállapítás: mi benne a "magyartalan"? Ugyanígy magyartalan az olvasatlan üzenet? a fogadatlan prókátor? a temetetlen halott? a faragatlan tuskó? a neveletlen gyerek? a bontatlan levél? Nem értem.


"Ha nem vetted fel a telefont akkor nem fogadott hívásod volt, vagy kerestek arról a számról. De semmiképpen sem fogadatlan."


Jó, de lehet, hogy ő szeretné elterjeszteni, mert neki ez jobban tetszik, egyszerűbbnek gondolja, használhatóbbnak gondolja, vagy mittudomén, lehet, hogy csak fogadásból... :-) Hadd próbálja meg! :-)

2022. nov. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!