Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írnátok a következő...

Hogy írnátok a következő mondatokban: létére vagy képest? Illetve a keresztnevek után kell vessző?

Figyelt kérdés

Peti sportemberhez képest hamar kifáradt a túrán.

Peti sportember létére hamar kifáradt a túrán.

(azaz: annak ellenére, hogy Peti sportember...)


Dani kezdőhöz képest nem hibázott sokat a versenyen.

Dani kezdő létére nem hibázott sokat a versenyen.

(azaz: annak ellenére, hogy Dani kezdő...)


2021. máj. 6. 18:13
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
100%

Létére.

A képest szó esetén úgy lenne érthető, hogy egy sportemberhez / egy kezdőhöz képest, miközben Peti / Dani nem az.

2021. máj. 6. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
100%
Létére.
2021. máj. 6. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 A kérdező kommentje:
Ok, akkor képest-tel mást jelent?
2021. máj. 6. 18:31
 4/32 anonim ***** válasza:
100%

Mindenképp a "létére" mindkét esetben.

Az egyik esetben egy átlagos kezdővel hasonítjuk össze Danit, a másodikban pedig azt mondjuk, hogy annak ellenére, hogy Dani egy kezdő nem hibázott sokat a versenyen.

Egyébként nyelvtanilag helyes lenne mindkét eset, de a magyar nyelvben nem szeretünk ilyeneket használni, mert a ragok miatt csúnya lesz a kifejezés. Helyes mindkettő, de a "kezdőhöz képest" nagyon magyartalan.

2021. máj. 6. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
100%
Az első kérdést már megválaszolták előttem, és a keresztnevek után nem kell vessző, mivel nem megszólítás.
2021. máj. 6. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:

Kezdő létére egész ügyes.

Kezdőhöz képest egész ügyes.


Itt is inkább az első, de nyelvtanilag jó lenne a második is?



Illetve ezek közül?

Ahhoz képest, hogy kezdő, egész ügyes.

Annak ellenére, hogy kezdő, egész ügyes.

2021. máj. 6. 18:40
 7/32 Tepfal ***** válasza:
100%

A második esetben szerintem kell a névelő, tehát:

"EGY kezdőhöz képest egész ügyes."


A két utolsó közül szerintem nyelvtanilag mindkettő helyes, de én az elsőt csak élő szövegben (szóban) használnám.

2021. máj. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 A kérdező kommentje:
#1: Ezt úgy érted, hogy a "képest"-et tartalmazó mondatok (Peti sportemberhez képest hamar kifáradt a túrán. Dani kezdőhöz képest nem hibázott sokat a versenyen.) azt jelentik, mintha Peti nem lenne sportember, és Dani nem lenne kezdő? Mert szerintem ugyanazt jelentik, mint a "létére"-féle mondatokban. Vagy hogy értetted?
2021. máj. 6. 23:35
 9/32 Tepfal ***** válasza:

Szerintem úgy értette, hogy a képest valamivel való összehasonlítást fejez ki. Ha azt mondom, hogy "Dani egy keződhöz képest keveset hibázott a versenyen", azzal semmi nem állítok arról, hogy Dani kezdő-e vagy sem, csupán azt állítom, hogy jobban teljesített, mint az egy kezdőtől várható lenne. Ettől ő maga még nem biztos, hogy kezdő. Lehet, hogy éppen azért teljesít jobban, mert nem az.

Ha viszont azt mondom, hogy "Dani kezdő létére kevesett hibázott a versenyen", abban benne van az is, hogy Dani egy kezdő, és kevesebbet hibázott, mint az egy kezdőtől várható.

2021. máj. 7. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 A kérdező kommentje:

Nem tudom, nekem ez a mondat ( Dani egy keződhöz képest keveset hibázott a versenyen) eleve azt jelenti, hogy Dani kezdő, pont mintha ezt mondanánk: Ahhoz képest, hogy Dani kezdő, nem hibázott sokat.


De akkor lehet, hogy én gondolom rosszul.

2021. máj. 7. 08:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!