Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha azt szeretném, hogy valaki...

Ha azt szeretném, hogy valaki csukja be az ajtót, de ne zárja be, akkor erre jó vagy félreérthető kifejezés a Hagyd nyitva az ajtót? Vagy ez inkább azt jelenti, hogy tárva-nyitva hagyni (tehát be se csukni)?

Figyelt kérdés
2021. máj. 19. 07:25
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
94%
hajtsd be
2021. máj. 19. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
93%
Hagyd nyitva: ne csukd be. Csukd be az ajtót, de ne zárd be.
2021. máj. 19. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
91%
A hagyd nyitva azt jelenti, hogy tárva-nyitva. A becsukni nekem azt jelenti, hogy kilincsre. Ha félreérthető, akkor hozzá kell tenni, hogy ne zárja be.
2021. máj. 19. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
92%

Húzd be magad után (az ajtót) vagy ne zárd rá (az ajtót)... valami ilyesmiket mondanék.

A hagyd nyitva számomra azt jelenti, hogy legalább résnyire nyitva van.

2021. máj. 19. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Akkor jobb az, hogy csukd be? Ebben benne van az, hogy ne zárja be (csak csukja be)?
2021. máj. 19. 08:55
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ezek a kifejezések bizonytalan jelentésűek. Én úgy szoktam érteni a becsuk szót, hogy kilinccsel megszünteti az ajtó nyitott állapotát. A feleségem meg nem így gondolja. Ő a becsuk-ot a bezár értelmében használja, és beteszi az ajtót, mely nála azt jelenti, nem zárja kulcsra, csak megszünteti kitárt állapotát. Aki behajtja az ajtót, az szerintem nem szünteti azt meg, hanem csak csökkenti a nyitottság mértékét.
2021. máj. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Az a biztos, ha úgy mondod, hogy "csukd be, de csak kilincsre", vagy "ne fordítsd rá".

Nekem volt pár ismerősöm, akiknél a becsukás jelentette azt, hogy rá is fordítod a kulcsot, és a bezár csak azt, hogy kilincsre. Úgy tudom, Kelet-Magyarország egyes részein használják így fordítva.

2021. máj. 19. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

csukd be. ha azt akarod hogy zárják be, akkor zárd be. ha résre akarod akkor hagyd résre. ha tárva nyitva akarod, akkor hagyd nyitva


(igen, tudom, hogy van ahol a csukd be azt jelenti hogy zárd be. ez baromság, nem véletlenül van két külön szó két külön jelentéssel)

2021. máj. 19. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
Én azt mondanám, hogy ne zárd kulcsra.
2021. máj. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim válasza:
31%
Ne zárd be az ajtót. Szerintem tök érthető.
2021. máj. 19. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!