Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ilyen kifejezések helyesek?

Az ilyen kifejezések helyesek?

Figyelt kérdés

Azért kérdeztem, hogy hogy(an) kell....

Nem tudom, hogy hogy(an) hozhatnám létre...


Tudom, hogy ezt meg lehet oldani egy "hogy"-al, de kérdés, hogy a duplázás helyes-e.


Ez biztos helyes:

Azért kérdezem, hogy tudjam...

Nem tudom, hogy hozhatnám létre...


2021. jan. 27. 09:42
 1/7 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy hogy hozhatnám létre…

Nem tudom, hogy hozhatnám létre…

Nem tudom, hogyan hozhatnám létre…

Nem tudom, hogy hogyan hozhatnám létre…


Mindegyik helyes. Az első is. Nincs szó duplázásról, hiszen az első „hogy” kötőszó, a második „ḣogy” meg a „hogyan” kérdőszó rövidebb alakja. Legfeljebb azt lehet mondani szubjektív véleményként, hogy írásban az első talán kevésbé elegáns. A beszéd más, ott az első változatot is gyakorta használjuk.


~ ~ ~


„A címfestő áll a létrán, és festi a következő feliratot: Zöldség, és, gyümölcs.

Arra jár egy művelt járókelő és emígyen szól hozzája.

- Barátom ! Zöldség és és, és és és gyümölcs közé nem kell vessző.”

( Karinthy Frigyes )

2021. jan. 27. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt csak amiatt kérdem, mivel a hasonló szavak duplázása egyes nyelvekben (pl. románban cacofoniának számít, amit javasolt kerülni).
2021. jan. 27. 10:43
 3/7 A kérdező kommentje:

Cacofonia = hasonló hangzású szavak egymás után követése

Pl. a románban az sem feltétlenül helyes, ha egy szó egy adott szótaggal végződik, a következő pedig azzal kezdődik

2021. jan. 27. 10:45
 4/7 A kérdező kommentje:
de akkor ilyentől nem kell félni a magyar nyelvben
2021. jan. 27. 10:47
 5/7 2*Sü ***** válasza:
100%

> Pl. a románban az sem feltétlenül helyes, ha egy szó egy adott szótaggal végződik, a következő pedig azzal kezdődik


Erről most hallottam először, és elég kreténségnek tűnik. Úgy tűnik másnak is ez a véleménye: [link]


A magyar nyelvben vannak gyakori vagy kevésbé gyakori szófordulatok, amiben előfordulnak azonos alakú szavak. Pl.:

Az az igazság, hogy…

Az az az ember, akiről tegnap beszéltem.

Rajzolj egy egy méter sugarú kört.

Nagy cseppekben eső eső.

Kellemes hangulatú bár, bár az áraik kicsit magasak.

Nagy tekintéllyel bíró bíró.


Sőt használjuk nyomatékosításra, vagy ismételt cselekmény jelzésére is szavak vagy szórészek duplázását:

meg-megbotlik, alig-alig, addig-addig, egy-egy, már-már.


Nem teljesen ugyanaz, de hasonló, a tőismétlés: akarva-akaratlan, hetedhét, nőttön-nő, réges-régen, telis-tele.


A magyar nyelveben nincs ilyen kakofónia szabály, viszont remek lehetőség a szójátékra. Pl.: „Sóvár szemekkel kutat kutat.” (Romhányi József: A teve fohásza), vagy itt is van pár kreatív példa: https://www.youtube.com/watch?v=SLGtzsu6b-Y

2021. jan. 27. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy „hogy”-al, olyan van, hogy „hogy”-gyal. Nagyon súlyos hiba!


A tárgyra térve: természetesen nem helytelen a két hogy, illetve a hogy és a hogyan egymás után, de tény, hogy nem a legszebb. Én a második hogy, illetve hogyan helyett általában mikéntet írok.

2021. jan. 27. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.
2021. jan. 27. 19:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!