Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan a magyar nyelvtanban...

Van olyan a magyar nyelvtanban, hogy az "és" előtt vesszőt használunk?

Figyelt kérdés

Előfordulhat olyan mondat?

Vagy kizárt!



2021. máj. 24. 09:09
A kérdező szavazást indított:
Igen előfordulhat
Kizárt dolog az helytelen
51 szavazat
1 2 3
 1/27 Mojjo ***** válasza:
94%

Igen, ha tagmondatokat választ el egymástól.

Példa:

Tegnap elmentem vásárolni, és útközben rájöttem, hogy a Föld lapos.


Amikor felsorolás tagjait választja el, nem teszünk vesszőt.

Példa:

A deguk, csincsillák és hörcsögök közösen világuralomra törnek.

2021. máj. 24. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
6%
Mivan??
2021. máj. 24. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 A kérdező kommentje:
Köszi szépen 1-es!
2021. máj. 24. 10:45
 4/27 BringaManó ***** válasza:
84%
(ez nem szavazás kérdése)
2021. máj. 24. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 A kérdező kommentje:
11:28 akkó le is pontozlak ügyesen!😃
2021. máj. 24. 11:33
 6/27 anonim ***** válasza:
65%
Pontozd csak le! Úgy is van! Nehogy má’ valaki okosabb legyen mint te! Kis gyagyám!
2021. máj. 24. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

A válaszod nem hasznos!


Az 1 es hasznos, neki köszi s legjobbakat!👍🍀🍻

2021. máj. 24. 13:09
 8/27 BringaManó ***** válasza:
75%

köszönöm, helyes, ügyes vagy! ne tartsd vissza, ami kikívánkozik! :-)


[mondhatnám, hogy engem meg marhára nem érdekel – ahogy eddig se számított –, de azzal elrontanám azt a kellemes bizsergést, amely elönt téged a lepontozáskor. :-) úgyhogy inkább nem mondom.]


hogy én is adjak konkrét választ: [link]

(de sorolhatok még neked néhány szabálypontot, bár magad is rákereshetnél az ", és" karaktersorra...)


- - -


Egyébként komolyan gondoltam: a GYK-n sokszor (látszólag) azon múlik, hogy egy válasz "jó"-e, hogy a nép hogy dönt róla, milyenre értékeli. Ez bizonyos kérdéseknél teljesen oké (szóval nagyon jó, hogy bevezették a szavazást), más kérdéseknél meg tök gáz, hiszen volna rá egyértelmű, objektív válasz, nincs mit szavazgatni rajta. Ez utóbbi esetben az lenne a jó, ha csak az válaszolna, aki _tudja_ a választ, az pedig nem tippelgetne, aki nem tudja.

sajnos a válaszolók sokszor nem érzik, hogy a fentiek közül éppen melyik fajta kérdésről van szó, így jól "odavéleményeznek" olyan kérdések alá is, ami nem "közvélemény-kutatás". Talán jó lenne, ha a GYK következő újításában a kérdező tudna választani, hogy az adott kérdés ilyen vagy olyan fajtájú-e, és akkor ennek fényében jöhetnének a válaszok. Bár – mint látjuk – a kérdezők sem mindig tudják, hogy milyen jellegű kérdésről van szó. (Esetleg menet közben is lehetne módosítani.)


Helyesírásban is lehetne véleménykérdéseket feltenni (pl. egy szokásos: eltöröljék-e az ly-t, vagy ne), de speciel ez a fenti kérdés olyan volt, mintha a kétszerkettőt tennéd fel szavazásra...

2021. máj. 24. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 BringaManó ***** válasza:
83%

#7: "Az 1 es hasznos, neki köszi"


igen, szerintem is, fel is pontoztam.


természetesen én már nem írtam le ugyanazt, felesleges lett volna (így nem lett volna hasznos :-). és pont ezért lett volna felesleges, amit az előbb írtam: ez nem vélemény kérdése, nincs mit szavazgatni rajta, nincs értelme egy jó választ ismételni.


(persze kiegészíthettem volna további "hasznos" dolgokkal, pl. hogy a hátravetett mondatrész előtt is vessző van [link] , de ez már felesleges bonyolításnak tűnt volna ezen a szinten... :-)


helyette inkább írtam valami olyat, amiről azt gondoltam, hogy neked hasznos lehet a jövőben. – hát nem ez volt az első tévedésem az életben. :->

2021. máj. 24. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:
Jó kérdést írtam ki, nyugodtan írkálj, úgy is unom az agyam!👍
2021. máj. 24. 13:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!