Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sajnálom, hogy így gondolod....

Sajnálom, hogy így gondolod. Sajnálom, ha így gondolod. Mikor melyik használandó, illetve mikor nem cserélhetőek fel?

Figyelt kérdés
2021. jún. 8. 07:38
1 2
 1/13 BringaManó ***** válasza:
13%
Lehet, hogy te az első két mondatot nem érted, de én a harmadikat... :-(
2021. jún. 8. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
nagyon hasonló a kettő, de az első határozottabb. akkor használnám, ha úgy érzem, a másik tényleg komolyan gondolja. a másodikat inkább akkor használnám, ha a másik bizonytalan, benne van a pakliban, hogy rövidesen meggondolja magát, csak indulatból mondta azt, amit, stb.
2021. jún. 8. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

szerintem a "ha-s" verzióban van egyfajta kényszerítés, vagy véleménymásító szándék.


- Nem szeretnék menni.

- Sajnálom, ha így gondolod - (Ergó, jobban örülnék, ha másképpp gondolnád.)


míg a hogy-os verzióval tudomásul veszed a másik véleményét, és elfogadod.


- Nem szeretem ezt a fajtát.

- Sajnálom, hogy így gondolod. (Nekem bejött/tetszik, de oké, neked ez a véleményed.)

2021. jún. 8. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Igen, és a "ha-"s mondatban ott van a feltételesség, de sokszor ilyen értelemben használjuk "hogy"-gyal is. Ezért is kérdeztem.
2021. jún. 10. 01:49
 5/13 BringaManó ***** válasza:

"Ezért is kérdeztem."


:-o


Leírtad, hogy a válaszokat te is tudtad ("Igen"), sőt, még ki is egészíted. Akkor miért is kérdezted?...


Amúgy az egy olyan csupasz mondat, amit nem sok értelme van kontextus nélkül boncolgatni.

Pl. benne van az "így": ez utalhat arra, hogy előtte a másik fél éppen elmondta, hogy hogy gondolja – ez esetben nincs benne feltételesség (se hogy-gyal, se ha-val).

de az is lehet, hogy én "találgattam", pl.: "Érzem, hogy te nem látod értelmét a folytatásnak. Sajnálom, hogy/ha így gondolod." (Itt nyilván lehet, hogy az a válasz: "– Dehogy gondolom úgy!")


De a "Mikor melyik használandó"-t továbbra sem tudom értelmezni: erre nincs előírás... (bocs, ha unalmas... nekem is...)

2021. jún. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
37%

Először is cserélhetők nem cserélhetőek!

Másodszor a "hogy" konkrétabb és azzal ahogyan már előttem is írták elfogadod a másik döntését, míg a "ha" használatával szinte rá kényszeríted a másikat, hogy ne úgy gondolja.

2021. jún. 12. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 BringaManó ***** válasza:
100%

"Először is cserélhetők nem cserélhetőek!"


Ezt hogy érted?

2021. jún. 12. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

#6

Először:

Cserélhetők: végleges, egyik elmúlt, másik van helyette.

Cserélhetőek: nem végleges, oda-vissza változtatható.


Másodszor:

"szinte rá kényszeríted a másikat, hogy ne úgy gondolja" - én úgy fogalmaznék, hogy benne van a lehetőség a változtatásra.

2021. jún. 15. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 BringaManó ***** válasza:

#8:

"Cserélhetők: végleges, egyik elmúlt, másik van helyette.

Cserélhetőek: nem végleges, oda-vissza változtatható."


Hű, ez nagyon érdekes, nekem új. Többiek! Ti erről tudtatok? Ti is így használjátok?

Ezt "mindenki" így használja, csak én vagyok "rosszul bekötve"?...

Vagy ez miféle infó, amit írtál?

(Esetleg ez egy "senki sem így mondja, pedig így kellene" jellegű dolog?...)


Nekem úgy tűnik, hogy a "(fel)cserélhetők" és a "(fel)cserélhetőek" szabadon felcserélhető(e)k, egyik sem ütné meg a fülem, mindkettőt használják az emberek... De lehet, hogy vannak speciális esetek, amikor nem így van, segítsetek keresni!

2021. jún. 15. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 BringaManó ***** válasza:
100%

"Sajnálom, ha így gondolod."


#8: "szinte rá kényszeríted a másikat, hogy ne úgy gondolja" - én úgy fogalmaznék, hogy benne van a lehetőség a változtatásra.


így van, ez sokkal jobb! én sem érzem, hogy ebben önmagában benne lenne ​a kényszerítés, vagy akár csak nyomásgyakorlás... persze függ a folytatástól, a helyzettől – de az már nem magáról a mondatról szól.

2021. jún. 15. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!