Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van olyan szövegkörnyezet,...

Van olyan szövegkörnyezet, amelyben a "furcsa/normális, hogy. " nem cserélhető fel a "furcsa/normális, ha" szerkezetre?

Figyelt kérdés

Pl.:

Furcsa, hogy még nem ért ide a csomag.

Furcsa, ha még nem ért ide a csomag.


Az normális, hogy ilyen apróság miatt sírni kezdett? (valaki kérdezi)

Az normális, ha ilyen apróság miatt sírni kezdett?


2017. júl. 10. 12:15
 1/3 BringaManó ***** válasza:

szerintem már a te példáidban sem csereszabatos, mert a "ha" használatával vegyül bele egy kis kételkedés: úgy egy kevert formának tűnik – értelmét tekintve is –:

a "furcsa, hogy" és a "furcsa lenne, ha" ötvözete:


"Furcsa, hogy még nem ért ide a csomag."

(= tuti, hogy nem ért ide, de azért ez furcsa)


"Furcsa, ha még nem ért ide a csomag."

(= értem, hogy nem ért ide, de azért ez furcsa... furcsa lenne, ha tényleg így lenne... biztos vagy benne, hogy nem ért ide?...)


----


és persze egész más a helyzet, ha az alanyi alárendelés helyett más fajtát csinálunk belőle, pl.:

"te ATTÓL vagy furcsa, hogy ilyeneket kérdezel"

"ne AZÉRT legyél normális, hogy barátnőt találj"


(a második csak hogy-gyal működik; az elsőt akár lehet "ha"-val is mondani – de azért furcsa, ha úgy mondjuk... :-)

2017. júl. 11. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:

(persze lehet, hogy te a "felcserélhető" alatt nem azt értetted, hogy ugyanazt jelenti...

végül is a "Péter szeme vörös volt." mondat szavai is "felcserélhetők" – vagy inkább lecserélhetők – ily módon: "Kati haja fekete lesz." :-)

2017. júl. 11. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Felcserélhető alatt azt értettem, hogy nagyjából ugyanazt jelentik. De igazad van, mert a "ha" szerk.ben van vagy lehet feltételesség, ami a "hogy"-nál nincs.
2017. júl. 11. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!