Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért "talpalatnyi", és nem...

Miért "talpalatnyi", és nem "talpalattnyi"?

Figyelt kérdés

Mivel ez egy nagyon-nagyon kicsi területre utal, ezért logikusan szerintem azt a területet jelöli, ami - akár csak túlzással is - elfér a talpunk alatt. Nem pedig azt, ahol lehet talpalni egy darabig, hogy bejárjuk.

Pl. itt mindhárom példamondat a talpalatTnyi területre vonatkozik:

[link]


2021. jún. 25. 18:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert az alapszó a talpalat nem pedig talp alatt.
2021. jún. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem a talp és az alattból képzett összetett szó, hanem a talpalból jött.
2021. jún. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
85%
talpalat = egy talpnyi, talpnyom méretü
2021. jún. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 BringaManó ***** válasza:
0%

#0:

"Mivel ez egy nagyon-nagyon kicsi területre utal, ezért logikusan szerintem azt a területet jelöli, ami - akár csak túlzással is - elfér a talpunk alatt. Nem pedig azt, ahol lehet talpalni egy darabig, hogy bejárjuk."


nem értem, hogy az egyik miért lenne logikusabb a másiknál.


attól, hogy az egyik kisebb, mint a másik, még nem vog mást jelenteni egy szó...

attól, hogy egy követ csak nagyon-nagyon picit lehet meghajlítani, még nem lesz a "kőhajításnyi"-ból "kőhajlításnyi"...


"Pl. itt mindhárom példamondat a talpalatTnyi területre vonatkozik:

[link] "


ez is tévedés:

1) pont nem talp alattnyi, hanem lépésnyi helyet jelöl

2) a fordító béna volt, és nem tudta, hogy konkrétan mit jelent ez a kifejezés, hát vannak így páran, annyi baj legyen.

3) a négyzet-yard pedig közel egy négyzet méter... én ezt is inkább a lépések nagyságrendjébe sorolnám :-)


de a szótárban az angol megfelelőjeként feltüntetett foothold a legproblémásabb, az tényleg olyasmit jelent, ahol a talpad fixen leteheted, magyarul kb. a "megvetette a lábát" kifejezéssel van rokonságban... :-/

(ahogy egyébként ugyanabban a szótárban más kifejezéseknél írják is: [link] )


#3:

"talpalat = egy talpnyi, talpnyom méretü"


egy csudát, minimum lépésekben mérhető távolság vagy terület, de még inkább egy akkora föld, amit gyalog is könnyen be lehet járni

2021. jún. 26. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
49%
Bizony, ez az igazság, egy tével kell írni. Nekem se tetszett, mikor megtudtam.
2021. jún. 27. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
44%
Miért nem? Mi nem tetszett benne? hogy nincs benne az "alatt"? Vagy akkor még azt hitted, hogy benne van, de mégis a kiejtéshez van igazítva az írásmód? Vagy hogy értendő ez a nem tetszés?
2021. jún. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Igen, azt gondoltam, hogy az alatt szó van benne, hiszen így is tök logikus.
2021. jún. 28. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:
hát ahhoz képest valóban furcsa lenne egy t-vel, ezt megértem :-)
2021. jún. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Talpal = gyalogol. Teljes értékű szinonima. Nem odalép, vagy odateszi a lábát, hanem folyamatos haladó mozgásról szól. Esze Tamás talpasai is azért voltak talpasok, mert gyalogos katonák voltak, gyalog mentek a háborúba.

Ebből következik, hogy a talpalat régies kifejezéssel ugyanaz, mint a gyaloglás. Tehát egy gyalog körüljárható kis terület (lenne) a talpalatnyi föld. Viszont többnyire egy nagyon kis területet értenek rajta, gyakran humorosan, túlzással egész kicsinek mondva a viszonylag kicsit. Ezért logikus, hogy nem a talpalatot (gyaloglást), hanem a talp alattot szokták érteni rajta.

Hogy talp alatti területet neveznének talpalatnak, ilyen nincs. Ez csak belemagyarázás, nem használatos forma.

Jó lenne megnézni valami 100 évvel ezelőtti írásban, hogy akkor hogy használták. El tudom képzelni, hogy a Talpalatnyi föld c. filmben elrontották az írásmódot, és utána már minden lexikonban ezt vették alapnak, mert hát ott is így használták...

2021. jún. 29. 14:35
 10/11 BringaManó ***** válasza:
46%

"El tudom képzelni, hogy a Talpalatnyi föld c. filmben elrontották az írásmódot"


de ezt hogy tudod elképzelni, amikor előtte te is elmondtad, hogy nem így van, belemagyarázás, stb.? ezt nem értem.


- - -


"Talpal = gyalogol. Teljes értékű szinonima."


az mit jelent? mindig helyettesíthetők egymással? nem hinném...


- - -


"a talpalat régies kifejezéssel ugyanaz, mint a gyaloglás"


érzésem szerint ez megint csak korlátozottan igaz: amikor kifejezetten a cselekvésre – annak folyamatára, a tevékenységre – utal, akkor a talpalat nekem furcsa lenne, akkor inkább talpalást mondanék.

a talpalat (és minden egyéb -at/-et főnévképzővel ellátott ige) inkább valami olyan dolgot jelent, ami a cselekvés eredménye, adat, feladat, rovat, vájat, rajzolat, irat, köpet, szeretet, élvezet (vagy ebből fakadóan valami mérték: falat, nyelet, talpalat)... hm?

2021. jún. 29. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!