Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A 'feltételez' szónak mi a...

A 'feltételez' szónak mi a szótöve?

Figyelt kérdés

Mert én határozottan nem tudom eldönteni, hogy a tétel, vagy a feltétel-e az. Nekem a feltétel, mint szótő logikusabbnak tűnik, hiszen valamilyen feltételhez kötjük az állításunkat. Viszont nagyon sok helyen látom (egyébként teljesen feleslegesen, megjegyzem) a fel igekötőt leválasztva, mintha az a tételez (ha létezik ilyen) ige igekötője lenne.


Szerintetek hogy van?


2010. aug. 28. 15:37
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Ja még valami...


A szórend megváltoztatása máshova helyezi a mondatban a hangsúlyt:


A "feltételezem, hogy megőrült" azt jelenti, hogy nem vagyok biztos benne, ezért csak FELTÉTELEZEM hogy megőrült. A hangsúly magán a FELTÉTELEZEM szón van.


Az "azt tételezem fel, hogy megőrült" pedig azt, hogy a SOK EGYÉB lehetőség közül én pont azt tartom valószínűnek, hogy megőrült. Itt tehát a hangsúly az AZT szón van.


Szerintem.


Pedro

2010. aug. 29. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

"Madárként szállok, <b>feltéve</b> hogy van szárnyam."

Ez valóban nem állítás, viszont a feltéve szóról nem is beszélünk (és az nem is ige). Ez nyilván egy feltételt von maga után. Madárként szállok, felteszem, hogy van szárnyam. Ez már állítás inkább.


A magyar nyelv nem szegényes, ez így van. De nem lesz szegényesebb, ha a szavainkat helyesen használjuk. És lehet, hogy helyes a tételezzük fel is, de ez szerintem logikátlanságot feltételezne, mert ha a szótő a feltétel, akkor kizárt dolog, hogy arról a fel leválasztható, mivelhogy önálló főnévről beszélünk.


A szórend megváltoztatása valóban áthelyezi a hangsúlyt, de attól a mondat lehet helytelen. De hogy helytelen-e, vagy sem, feltételezem, hogy nehezen fogunk dűlőre jutni egymás közt. :)

2010. aug. 29. 04:07
 13/15 anonim ***** válasza:

Ebben igazad van :-)


Azt hiszem, mindenki úgy használja a nyelvet, ahogy ő maga helyesnek érzi. Hiába mondom én valamiről, hogy helyes, vagy helytelen, ha azt te nem úgy érzed, akkor nem is fogod elfogadni. Ez így természetes.


Fenti példánál maradva: számomra "jól cseng" a megfordított szórend is, ezért természetszerűleg fogom is használni, ugyanúgy mint eddig. De ha számodra ez idegenül hangzik, akkor (azon kívül, hogy még igazad is lehet) hiába hozok "megdönthetetlen" bizonyítékokat, akkor sem fogod úgy használni. Egyszerűen csak azért, mert "nem áll rá a szád", azaz nem tudod elfogadni, számodra az a kifejezési mód idegen marad.


De szerintem ez nem is baj. :-)


Pedro

2010. aug. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Rendben, akkor ebben maradunk. :D További szép napot! (Bár ez feltételezi, hogy eddig is szép volt...)
2010. aug. 29. 18:04
 15/15 Zsigulee válasza:
Feltétel
2010. okt. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!