Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell írni helyesen a...

Hogy kell írni helyesen a következő mondatot?

Figyelt kérdés

'Ne hidd el, amikor azt mondják, te tehetsz róla, hogy így történt.'

És az írásjeleket tekintve mennyiben más egy ilyesmi szöveg, ha versről van szó?



2021. aug. 4. 07:49
A kérdező szavazást indított:
Ne hidd el, amikor azt mondják, te tehetsz róla, hogy így történt.
Ne hidd el, amikor azt mondják: Te tehetsz róla, hogy így történt.
Ne hidd el, amikor azt mondják: – Te tehetsz róla, hogy így történt.
Ne hidd el, amikor azt mondják: „Te tehetsz róla, hogy így történt.”
13 szavazat
 1/4 GLadislaus ***** válasza:
100%
Én az elsőre szavaztam, de mégsem teljesen jó úgy szerintem. Felkiáltó jel kell a végére.
2021. aug. 4. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőre szavaztam, de ahogy már írták előttem, a felkiáltójel hiányzik a végéről.

Egyébként az első kettő jó, csak a "te" szót nem írnám nagybetűvel a kettőspont után.

Gondolatjel nem kell, az idézőjel pedig túlzás, mert nem idézed.

Versben meg úgy írod le, ahogy szeretnéd: művészi szabadság :D

2021. aug. 4. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 BringaManó ***** válasza:
74%

Mindegyik helyesnek tűnik (– így aztán nem tudok szavazni róla ilyen rádiógombos formában...)


amúgy nagyrészt egyetértek az előzővel:

a felkiáltójel kontextustól függően vagy jobb, vagy nem;

a gondolatjel tényleg kicsit béna, de fene tudja, hogy milyen jellegű szövegben vagyunk;

az idézőjellel is hasonló a helyzet: valóban feleslegesnek tűnik, de nem tudom, hogy idézet-e, vagy nem...


ja, meg a vers: hát ott tényleg bármi lehet: van, amikor semmi írásjelet nem tesznek ki (vagy csak felkiáltójelet, kérdőjelet), de olyan is van, amikor mindent precízen... szóval a vers többi részének írásmódja ismeretében lehetne megmondani, hogy milyen formában illik bele ez a sor...


[amúgy kicsit "tükörfordítás-szagú", pl. ezzel a "mikor"-ral, meg az egész mondatszerkezet, ezekre az egyszerű tagmondatocskákra darabolva...

én a helyedben átereszteném a szöveg mondandóját még egy "magyarosra átfogalmazó szűrőn" :-) pl.:

'Ne hidd el, ha azt mondják, hogy te tehetsz róla.'

'Ne hidd el nekik, hogy te tehetsz erről az egészről.'

'Ne hidd el másoknak, ha téged okolnak mindazért, ami történt.'

stb.

persze nem tudhatom, hogy ritmusban, stílusban, szótagszámban stb.-ben hogy néz ki az egész, meg különben sem volt feladat, hogy még ebbe is belekotyogjak, úgyhogy felejtsük el ezt a részt... ;-) ]

2021. aug. 4. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


# GLadislaus és #2

A felkiáltójel lehet, hogy tényleg kell a ’Ne hidd el' felszólítás miatt.


#2

Igen, utólag látva egy lehetőség kimaradt:

'Ne hidd el, amikor azt mondják: te tehetsz róla, hogy így történt.

A Te nem a megszólítás miatt íródott nagybetűvel, hanem a mondatkezdés miatt, de lehet, hogy tényleg elég a kisbetű is.


Kedves BringaManó!

Azért írtam ki szavazást, mert gondoltam, így jobban elválik, hogy melyik a helyes.

Köszönöm az átfogalmazásokat, nem bánom, hogy „ebbe is belekotyogtál” :)

2021. aug. 4. 16:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!