Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valaki meg tudja mondani,...

Valaki meg tudja mondani, hogy mi az abszolút szótöve a "kisfiát" szónak?

Figyelt kérdés

#fiú #fia #összetett szó ragozása
2021. aug. 5. 23:08
A kérdező szavazást indított:
fiú
kisfiú
fia
kisfia
14 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
88%
kis segítség: hol a különbség a kisfiút és a kisfiát között?
2021. aug. 5. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A különbség itt van:

Kisfiúm, kisfiúd, kisfiúja/kisfiúmat, kisfiúdat, kisfiúját

kisfiam, kisfiad, kisfia/kisfiamat, kisfiadat, kisfiát


De akkor mi a szótő??? fia, vagy fiú, ugyanis a kisfiú ugyanolyan szó, mint a kisfia.

2021. aug. 5. 23:49
 3/10 anonim ***** válasza:
77%

Ugyanolyan szó, csak teljesen más a jelentése;


fiú = hímnemű (fiatalkorban)

fia = fiúgyermek

2021. aug. 6. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem más a jelentése, csak a fia alak eleve birtokos kifejezés. De ugyanebben a számban (I.3.) fiú = fiúja.

???

A kérdés egyébként az általános iskolás gyermekem nyári gyakorló feladatai között szerepel, amit nem tudok hitelt érdemlően megmagyarázni neki.

2021. aug. 6. 11:11
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A probléma megoldását megtalálod akkor, hogyha többes számban ragozod a főnevet.
2021. aug. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

"A szóalakhasadás a szóhasadás altípusa; ez a legújabb időkben is gyakori. A jelentésmegoszlás ilyenkor egyazon szó ragozott alakjánál figyelhető meg. Ezek között megkülönböztethetünk tőváltozatokon alapulókat (a hagyományosan megszilárdult tőalak és a szabályosan képzett alak is megjelenik más-más jelentésben), valamint a toldalékok hasadásán alapulókat (például kétféle többesszám-jel fordul elő)." ... "fia (gyermeke) ~ fiúja (kedvese)"

[link]

2021. aug. 6. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:

sajnos nem tudom, mi az az abszolút szótő, megpróbáltam guglival rájönni, de nem sikerült: pl. a [link] oldalon azt mondják:

"kerthelyiség - ez esetben az abszolút szótő a kert, a helyiség pedig egy újabb lexikai morféma"

pedig én azt gondoltam volna, hogy a "hely" az egésznek a "gyökere" (hely –> helyiség –> milyen helyiség? kerthelyiség). így akkor lehet, hogy a "kisfiát"-nak a kis?...

ezek után meg sem próbálok válaszolni, inkább mondja meg egy nyelvész.


----------


a fia/fiú ügyében:


a "fiát" töve szerintem fiú, és ennek a szónak a rokona – avagy másik formája – a fi, amely jelentheti ugyanazt is (bizonyos összetételekben), vagy kicsit mást is... (más összetételekben vagy magában)


a fia már mindenképpen birtokos személyjellel ellátott forma, de hogy a fi-ból származtatjuk, vagy a fiú-ból, az már mindegy... :-)


[link]

"A férfi szóban a fi a finnugor *pojka leszármazottja (ebben a szóban tehát valaha tényleg „mély hangrendű” volt a magánhangzó), a finnben ma is poika alakban van meg. Magyar származékaiban is mély hangrendű toldalékokat kap: fiú, fi-a, fiatal (eredetileg: ’fiatlan, akinek nincs gyereke’) stb."


összetételek utótagjaként persze él a fi: atyafi, baromfi, divatfi, egyházfi, galambfi, gólyafi, hadfi, hazafi, honfi, kecskefi, királyfi, kurafi, nyúlfi...

de önmagában kevésbé létezik a mai nyelvben, legalábbis emberre nem mondják.


(állatok kicsinyét persze jelentheti:

Fekete István, 1936:

"Az öreg róka kilesett a búzából, és szigorúan visszanézett fiaira, akiknek szeme ragyogott a csirkék láttán, és hűvös orrukat kéjjel tartották felfelé, feledve minden veszedelmet. A fiak lelapultak, mert anyjuk szemében csak úgy szikrázott a parancs:

- Most nem eszünk!!! Most menekülünk…

És kiugrott a széles útra.

A fiak csak ímmel-ámmal követték. A legutolsó felkapott egy csibét, és úgy indult volna anyja után, ki már túl volt az út nehezén. Igen ám, de a kotlós – egy életem, egy halálom – vészes kiáltással úgy orron vágta a kis rókát, hogy az egészen megzavarodott.")


végül is azt mondanám, hogy ez egy olyan spéci szó, amely

[1.] ebben az értelemben ('embernek a fiú gyermeke') így néz ki:

fiú, fiam, fiad, fia, stb.

és egyéb toldalékokkal: fiút/fiát, fiúk/fiai, fiúval/fiaival, fiúkéi/fiaiéi :-) stb.

[ezért írtam az elején, hogy "a »fiát« töve szerintem fiú"]


[2.] más jelentésben pedig máshogy van, sima 'fiú gyermek' esetében:

fiú, fiúm, fiúd, fiúja (ezek a birtokosok nem a birtokos gyermekére mint utódjára utalnak, hanem valami más birtokviszonyra, pl. egy játékban egy csapatkapitánynak van tizenöt lánya meg kilenc fiúja)


[3.] ha egy a fiúval jársz (párkapcsolat), az egy kicsit más jelentés, de akkor is ugyanez a forma:

fiúm, fiúd, fiúja


[4.] ha pedig állat kicsinyéről van szó, akkor egyáltalán nincs benne ú:

fi (ha használják így(?), bár talán akkor inkább rókafi, nyúlfi), fia, fiad, fiak, fiat...


- - -


kieg.: érdekes, hogy a lány esetében máshogy vannak ezek a különbségek:

a fenti [1.] jelentésben "lányom, lányod, lánya...",

ami megegyezik a [2.] jelentéssel ("tizenöt lánya meg kilenc fiúja"),

a [3.] jelentésben (párkapcsolat) viszont egyáltalán nem jó a lányom, ott csak más lehet: barátnőm, csajom, nőm stb.

[4.] 'állat kicsinye' jelentésben pedig a fi mindkét nemre használatos (gondolom), nem hinném, hogy van nőnemű változata (ugye?)


javítsatok ki, ha tévedek! köszi.

2021. aug. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:

#5:

"A probléma megoldását megtalálod akkor, hogyha többes számban ragozod a főnevet."


kisfiakkal? kisfikkal? kisfiúkkal?

ebből mi jön ki? hogy kisfiú a szótő, mert a többi kettőt nem mondjuk?

oké.

de mi az abszolút szótő?...

2021. aug. 6. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, különösen #BringaManó-nak és a #6-os válaszadónak. Én sem tétlenkedtem, mert próbáltam rájönni arra, hogy miért kell ezt egy most végzett második osztályos tanulónak tudnia.

Ezt találtam:

[link]

2021. aug. 7. 12:08
 10/10 anonim ***** válasza:

hát, igen, ez tényleg nem egészen egyértelmű, még nekem sem, pedig nyelvész lennék :D

abszolút szótő az, amit már morfológiailag nem tudunk tovább szedegetni, tehát az összes rag, jel és képző lekerül róla pl. sebészektől -> abszolút szótő: seb, viszont a relatív szótő a sebész lesz

a kisfiú-kisfia esetében, hát... én nem tudom :D

2021. aug. 15. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!