Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért nincsen megkülönböztetve...

U. Xorter kérdése:

Miért nincsen megkülönböztetve az én+te-féle mi az én+ő-féle mi személyes névmástól?

Figyelt kérdés

2021. aug. 13. 13:47
 1/7 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem ez más nyelvben sincs így. Gondolom csak azért, mert így alakult.

Egyébként ti és ti, meg ők és ők között is lehetne különbséget tenni.

2021. aug. 13. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ez más nyelvekben is annyit jelent, hogy én meg ...., függetlenül attól, ki az.

Talán kissé önközpontú, de ha egyszer a nyelv ilyen, hát ez van.

2021. aug. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A természetes nyelvek kialakulnak, nem tervezik őket. Szóval azért van így, mert így alakult. Ha mégis szükséges, akkor a beszélő majd részletezi: "mi ketten, veled, nagyon megértjük egymást" vagy "mi a testvéreimmel sokat járunk horgászni".


Elképzelhetőnek tartom, hogy van olyan természetes nyelv, ahol megkülönböztetik, de nem ismerek ilyet.

2021. aug. 13. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az sem kizárt, hogy nagyon régen volt külön névmás variáció is, de jelentős plusz praktikum híján kikopott.

A szövegkörnyezet sok nyelvi "extrát" helyettesít.

Vannak olyan nyelvek, ahol az igeragozás kompletten nem létezik, az pedig azért "komolyabb" hiány.

2021. aug. 13. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Elképzelhetőnek tartom, hogy van olyan természetes nyelv, ahol megkülönböztetik, de nem ismerek ilyet."

Én spec az amazonasi tujuka bennszülött nyelvből kinézem. :D

Az kismillió fajta ragozást használ, gondolom, hogy személyes névmásokkal sem fukarkodik.


Összességében én úgy látom, minél többen, minél szélesebb körben beszélnek egy nyelvet, annál jobban egyszerűsödik.

2021. aug. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Koreai nyelvben van inkluzív és excluzív "mi". Azaz, van én(+mások)+te és én+mások, de te nem tartozol bele. De csak formális nyelvben, köznyelvben nem használják.

Lásd:

https://www.youtube.com/watch?v=dzh1Gzni5oY&ab_channel=TalkT..


Gondolom a legtöbb nyelvben azért nincs, mert nem olyan hasznos erre külön módot fenntartani. Koreában a köznyelv simán átvehetné a formális nyelvtől ezt a módot, de nem teszi, mert nincs rá szükség.

2021. aug. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Sok nyelvben megtalálható ez a különbség, igaz hogy Európában nem elterjedt:

[link]

2021. szept. 19. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!