Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondjuk helyesen? Föl...

Hogy mondjuk helyesen? Föl vagy fel

Figyelt kérdés
2008. dec. 10. 11:23
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%
Én is azért használom inkább az ö-s változatot, hogy kicsit kevesebb e betű legyen a nyelvben. Mert amúgy rengeteg van. :)
2008. dec. 11. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
100%
Én is úgy tudom, hogy a nyelvészek az ö-s alakokat jobban ajánlják, de ez hangsúlyozottan csak ajánlás. Egyszer egy nyelvész azt mondta, hogy a "fölemel" az magasztosabb, mint a "felemel". Szerinte a "föl" jobban kifejezi a felfelé irányt, mint a "fel".
2008. dec. 12. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
60%
Én pesti vagyok, de jobban szeretem a 'föl'-t használni, mert úgy tudom, szép lassan a kihalás szélére kerül a magyar nyelvből az 'ö' betű.
2008. dec. 15. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
44%
a 10.nek: más a szeg és a szög, de sajnos a szöget használják a kicsi fémalkatrészre is. A szöget geometriában, kémiában, fizikában, szÖgfügvényeknél, stb. használjuk. Bocs a rizsáért, de nagyon szúrta a szemem. További szép napot!
2008. dec. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim válasza:
felfelé
2009. júl. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
70%
Utolsó előtti: Hatalmasat tévedsz! A fém alkatrész is szög, nem szeg. A szeg csak pesties mekegés eredménye. :(
2009. júl. 13. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:
51%

Én szabolcs megyei vagyok, és nálunk csak szeg van, zsemle és vedér, ill. tejfel, de az hibás. Minden ö-zést urizálásnak tartanak.

Aztán Szegedre jártam egyetemre és az ö lett a tájszólás.

A hivatalos viszont a szabolcsi, mert az a Kazinczy-féle kiejtés.

2010. febr. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
hát én pesti vagyok, de én szöget verek a falba, vödörrel viszem a vizet, felfelé nézek és tejfölt rakok a túróstésztára...
2010. febr. 20. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:
100%

A föl,az nem tájszólás.

Mivel a magyar nyelv nagyon mekegős,ezért van egy szabály,hogy ahol lehet,ott föl-t használjunk,nem fel-t.

Példák:

feltétlenül - föltétlenül

feltételezni - föltételezni

fel - föl


Azonban a házi föladat nem értelmes,csak a házi feladat.

2011. nov. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim válasza:

Anyukám néha mond csak felt,és inkább sűrűbben fölt,ugyanúgy,mint a nővérem,Bianka,de nálunk,a családból senki nem falusi,csak anyukámnak az apja,anyja viszont asszem Pécsi.

Attól függetlenül anyukám sem,sem pedig Bianka nem használja,hogy föltétlenül,meg hogy föltételezni,és tényleg nem helyes a házi föladat.De a fel helyett nyugodtan használhatunk fölt,én viszont nem szeretem annyira használni a fölt,ügyelni szoktam rá,hogy inkább azt a változatot használjam,hogy fel,de írásban is mindig felt használok.Amúgy mindkettő helyes.A szeg és a szög,a tejfel és a tejföl,a fel és a föl,a felad és a fölad,a feltétlenül és a föltétlenül,a feltételezni és a föltételezni,a veder és a vödör,és az egyéb e-s,ö-s változat is helyes,kivéve,mint már írtam,a házi föladat,az házi feladat,és amúgy nekem nincsen vele semmi bajom,és senkinek sincsen,csak manapság(már bocsánat,hogy ezt a szót használom,már megszoktam,hiszen ez nem falusias)már nem igen használom,és azokkal sincsen semmi bajom,akik Pestiek,akik Szegediek(Szögediek,de ezt sem használják már)és akik falusiak,sem akik falun vagy tanyán élnek.Na hali!Ja és:nem veszekedni akarok,de ha ezt a hozzászólást a stílusa miatt törlik,azt nem veszem magamra,és légyszíves,emiatt senki ne kezdjen el veszekedni!Köszi!

2011. nov. 18. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!