Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Ezt olvastam Az ajtó c....

"Ezt olvastam Az ajtó c. regényben" vagy "Ezt olvastam az Ajtó c. regényben"?

Figyelt kérdés

Melyik a helyes írásmód, ha egy mondatba foglalt cím névelővel kezdődik?

Konkrétan az ilyen esetekre vonatkozóan nem találtam segítséget a Helyesírási szabályzatban ( [link] Valaki nálam ügyesebb megjelölné a vonatkozó bekezdést vagy a megfelelő forrást? Köszi!



2021. dec. 19. 10:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A könyv eredeti címét használod az írásaidban, tehát ha 'Az ajtó'a címe akkor olvastam Az ajtóban.
2021. dec. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
100%

Ez nem is annyira helyesírási, inkább egy kicsit nyelvhelyességi kérdés, így a szabályok sem annyira erősek.


Ha a cím – vagy bármilyen tulajdonnév – határozott névelővel kezdődik, akkor nem kell hozzátenni még egy névelőt. Tehát ez egyértelműen ellenjavallt: Ezt olvastam az Az ajtó című regényben.


A tulajdonnév pontossága, integritása fontosabb, mint a határozottság jelölése. Tehát ez is ellenjavallt: Ezt olvastam az Ajtó című regényben. Hiszen ez azt sugallná, hogy a regény címe „Ajtó”, és ez kapott egy névelőt.


Tehát így célszerű írni: Ezt olvastam Az ajtó című regényben.


(Viszont ha a tulajdonnévben idegen nyelvű a névelő, akkor inkább célszerű kiírni elé a magyar névelőt is: Ezt olvastam a The New York Times hasábjain. Ezt olvastam a La repubblica tegnapi számában. Illetve határozatlan névelővel kezdődő tulajdonneveknél már inkább érdemes kitenni a névelőt: Ezt láttam az Egy makulátlan elme örök ragyogása című filmben.)

2021. dec. 19. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 BringaManó ***** válasza:
100%

erre szerintem sincs szabály, ennyit tudok ehhez:

[link]

"A névelővel kezdődő címek mondatba helyezésekor elég a címhez tartozó névelőt használnunk (Nyelvművelő kézikönyv I. kötet, Akadémiai Kiadó, Bp. 1980. 104. oldal)"


Süsühöz csatlakozva: két (magyar) határozott névelő ne legyen egymásután, és ha igényes szöveg, akkor maradjon meg a teljes eredeti cím:

"Ezt láttam az Egy makulátlan elme örök ragyogása című filmben."

de ha lazább, "írásbeli beszélgetés" folyik (pl. csetelés, fészbukozás), akkor lehagyhatod a határozatlan névelőt, ahogy az szóban is gyakran megtörténik (de persze a cím legyen mindig nagybetűs, még ha így nem is eredeti formában van):

"Ezt láttam a Makulátlan elme örök ragyogása című filmben."

bár szóban talán az a szokványosabb megoldás, hogy ilyenkor nagyobb hangsúlyt kap a határozatlan névelő:

"Ezt láttam az EGY szerelem három éjszakája című filmben."

"Ezt láttam az EGY magyar nábob című filmben."

így már sajnos úgy hangzik, mintha számnév lenne, de hát ez van, ez a "kisebbik rossz"... (a másik megoldás, amely a határozatlan névelőt is tartalmazza, olyan, hogy megpróbálod hangsúlytalanul ejteni az "Egy"-et – de az is furcsa, tán még furcsább is)

2021. dec. 19. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a válaszokat! Külön köszönöm a 2. válaszadónak a zárójeles megjegyzéseket és a 3.válaszadónak a forrásokat! :)
2021. dec. 19. 15:45
 5/5 anonim ***** válasza:
Beszéltünk Az ajtó című könyvről.
2022. jan. 1. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!