Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fűkaszázó helytelen?

Fűkaszázó helytelen?

Figyelt kérdés
Ahogy a főpolgármester-jelölt asszony elkezdett fűkaszázni, feltűnt, hogy fűkaszál kifejezést használják. Van különbség a z és l között? Úgy értem mint pl eláz, magáz, előz stb egyértelmű z.

ápr. 30. 20:30
 1/6 anonim ***** válasza:
55%
Az alapige a kaszál, olyan, hogy kaszáz nem létezik. (Mégha egyesek használják is, ettöl még helytelen, rossz)
ápr. 30. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
81%
Az, hogy valami -z vagy -l képzőt kap, a nyelvhasználat dönti el. Néha mindkettő él, és jelentéskülönbség van köztük (pl. nyakal, nyakaz; vizez, vizel; szemel, szemez; fejel, fejez; kezel, kezez; gépel, gépez; stb.). Sem a fűkaszáz, sem a fűkaszál szóra nem mondhatjuk, hogy helytelen (más úton, de ugyanahhoz a jelentéshez jut a két szó), majd a nyelvhasználat dönti el, melyik lesz a bevett forma.
ápr. 30. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
#2 BringaManó te vagy az? :D Mivel azt a formát, hogy fűkaszáz, senki nem használja, ezért bizony nyugodtan mondhatjuk helytelennek.
máj. 4. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Szabályosan képzett szó, helytelennek tehát nem mondhatjuk. Legfeljebb nem használják.


Egyébként hogy világos legyen: a 2-es hozzászólásban arra utaltam, hogy a fűkaszál szó a kaszál igéből keletkezik összetétellel, a fűkaszáz pedig az összetett fűkasza szóból képzéssel. Ha tárgyat kap a mondat, nekem valahogy a z-s változat még természetesebbnek is tűnik (lefűkaszázom a gyomot kontra lefűkaszálom a gyomot), mert picikét jobban kidomborodik az eszközre utalás, de ezzel együtt persze még előfordulhat, hogy a kutya nem fogja használni ezt a kifejezést.


Szóval meglátjuk.

máj. 4. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Én fűkaszázónak hívtam például. A kaszást sem hívod kaszálónak.
máj. 4. 17:22
 6/6 anonim ***** válasza:

Itt a Kert rovatban gyakran írják emberek, hogy ásóznak, felásózzák a kertet. Nekem ez furcsa, mert errefelé nem így mondják, de egyes helyeken meg ez az általános forma.

Nem lepődnék meg, ha a kérdező is ilyen vidékről származna, és a fűkaszáz az ásóz alapján lenne képezve.

máj. 12. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!