Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Külön vagy egybe?

Külön vagy egybe?

Figyelt kérdés
arréb tol, arréb tolja
2022. febr. 11. 11:25
 1/3 Mojjo ***** válasza:
93%

Külön, mert az arrébb nem igekötő, hanem határozószó.

Viszont arrébb, nem pedig arréb.

2022. febr. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BringaManó ***** válasza:
92%

így van, ehhez nem is tudok hozzátenni semmit, csak egy érdekesség ennek kapcsán:

[kérdező, ez már nem a kérdésedre válasz, nem akarlak összezavarni vele :-) ]



az arrébbhoz hasonló szó odébb, és az is ugyanúgy határozószó, viszont az az odébb áll/odébbáll mégis mindkét formában helyes lehet:

alapból különírandó az is: "odébb áll" = ha kicsit megváltoztatja a helyét, viszont az "odébbáll" azt jelenti, 'távozik'.

vagyis egy példával:

"A koncert elején nem láttam semmit az előttem álló magas ürgétől, ezért kicsit odébb álltam, de aztán rájöttem, hogy a zene se olyan jó, ezért odébbálltam."


(Tehát itt sem azért írjuk egybe, mert igekötővé válik, csak a jelentésváltozás miatt! Ettől függetlenül a viselkedése olyan, mintha igekötő lenne, hiszen elválik: "Állj odébb!" "Nem állok odébb." És ilyen "elváló" esetben már csak a szövegkörnyezetből derülhet ki, hogy melyik jelentéséről van szó... Persze ez nem olyan nagy baj, hiszen beszédben is csak onnan derül ki. Szóban nem látszik, hogy valamit egybeírunk-e. :-)

2022. febr. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2022. febr. 11. 23:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!