Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyar nyelvtanban a címek...

A magyar nyelvtanban a címek mögé miért kell kötőhang, és a címek elé miért nem kell névelő ha a cím már tartalmaz névelőt?

Figyelt kérdés

Példa a plusz kötőhangra.

Ma elkezdtem olvasni A Nyomorultakat. - "Nyomorultak|a|t" - itt az "a" egy plusz kötőhang, ami a tárgy ragja előtt van.

Példa a hiányzó névelőre:

Ma elkezdtem olvasni (a) A Nyomorultakat. - Itt a cím előtt nincs névelő, mert cím tartalmaz egyet. De ha a Harry Potterről van szó, akkor kell névelő. "Ma elkezdtem olvasni a Harry Potter és a Bölcsek Kövét".



2022. márc. 8. 17:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mert hülyén hangzana két névelő egymás mellett. A kötőhangos kérdést nem értem, semmi köze ahhoz, hogy az cím, ha azt mondod, hogy simogatom a nyulakat, akkor is van kötőhang, mert a kt hangkapcsolatba beletörik a nyelvünk.
2022. márc. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
A címek mögé nem kell, a mássalhangzóra végződő szavak mögé kell.
2022. márc. 8. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
50%
Ez ám nem ilyen egyszerű, 2-es, sőt nagyonis bonyolult, nem is tudok szabályt idézni, de sok mássalhangzó végűnél nincs kötőhang, pl partvist, oldalt, kárt, ászt.
2022. márc. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
67%

Amire 2-es gondol, és 3-as tök jól észrevette, habár a kérdés szempontjából kevésbé releváns:


A címekben olyan szavakhoz illesztjük kötőhanggal a toldalékot, amelyekben amúgy is lenne kötőhang.


Vagyis: az, hogy egy szó címként vagy nem címként szerepel (vagy kibővítve: tulajdonnévként vagy köznévként), nem változtatja meg a nyelv hangtani jellemzőit és az azokból származó helyesírási szabályokat. (Ugye a magyar helyesírás egyik rendezőelve az, hogy próbálja követni a hallás utáni írást, nyilván ha más rendezőelvek nem szólnak közbe.)


Egyszerűbben: mivel nem úgy mondod hogy megnéztem a HP és a bölcsek köve-t, hanem élőben is úgy mondod, hogy bölcsek kövét, ezért írásban sem indokolt eltérni ettől. Akárhogy is nézzük, a cím az egyfajta tulajdonnév, tehát nyilván úgy észszerű, ha a helyesírása illeszkedik a többi tulajdonnév helyesírása közé, tehát pl helynevek (Duna - Dunát), személynevek (Réka - Rékát) stb közé.


Az, hogy nem kettőzzük meg a névelőt, már egy érdekesebb kérdés, elvileg lehetne úgy is, hogy kiemeljük, hogy a címhez névelő tartozik, tehát nem az a címe hogy Nyomorultak, hanem az, hogy A nyomorultak. Éppenséggel lehetne az a szabály, hogy olvasom az A nyomorultakat, de egyrészt nem így beszélünk, másrészt érdekes módon ez más nyelvekben is így van.

2022. márc. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
37%
4-es, azt hiszem, látszattudományosságod ellenére halvány lila fogalmad sincs, mit jelent az a szó, hogy kötőhang! A Dunát, Rékát, kövét szavakban nincs olyan! A helyesíráshoz meg aztán végképp semmi köze az egész kérdésnek!
2022. márc. 8. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
69%

A kérdésben megadott példa miatt használtam ezeket, arra nem volt energiám hogy azt is kijavítsam. Technikailag ezek tényleg nem igazi kötőhangok, de benéztem hogy a kérdésben a bölcsek kövét van, és azt hittem hogy a kérdés arra vonatkozik. A lényeg ugyanaz.

A tágabb értelemben vett helyesíráshoz van köze, ami ugye nem annyit tesz hogy valami ly vagy j, hanem mindazon szabályok összessége, ami a beszólt nyelv leírását meghatározza.

2022. márc. 9. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%
A beszélt nyelv leírása NEM helyesírás! Szó nincs írásról! A helyesírás szót a nyelvtan szinonimájaként értelmezni, hááát, hogy is mondjam ...
2022. márc. 9. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 BringaManó ***** válasza:

#7: ezt mire írtad? :-o


bár azt én se igazán tudtam követni, hogy jött be a helyesírás a #4-esnél, de amúgy is jelezte, hogy ezt csak kvázi mellékszálként teszi ide...


vagy #2 + #3 megfogalmazása utalt számodra a helyesírásra? ("nem kell", "nem is tudok szabályt idézni")


- - -


#4: "lehetne az a szabály, hogy olvasom az A nyomorultakat, de egyrészt nem így beszélünk"


na de akkor hogyan "lehetne az a szabály"? te most milyen "szabályre" gondoltál, helyesírásira? ha igen, akkor az azért furcsa, mert – ahogy te is írtad – a helyesírás csak arról szól, hogy ahogy beszélünk, azt milyen módon rögzítjük "papíron". no persze a szavak szintjén van sok olyan dolog, amit szóban elharapunk, stb. de azért ilyen "átfogalmazásszerű" helyesírási szabály: egy szó betoldása ("olvasom A nyomorultakat" helyett "olvasom az A nyomorultakat") elég furcsa lenne... ráadásul ha ez helyesírási szabály, akkor felolvasáskor elvileg vissza kéne "kódolni", tehát "olvasom A nyomorultakat"-ként kéne felolvasni...

van hasonló helyesírási szabály, amely ennyire módosítja a kimondott szöveget?...

(csak az jut eszembe hasonlóként, hogy "az ELTE-re", az "USA-ban", ezeket tényleg máshogy kell felolvasni, mint ahogy írjuk, vagyis mint ahogy "ösztönösen" olvasnánk, de szavak betoldásáról nem tudok)

2022. márc. 11. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Milyen helyesírás, Bringamanó!? A helyesírásnak SEMMI köze a beszélt nyelvhez!!! Helyesírás: kis- és nagy kezdőbetűk, központozás, hosszú és rövid magán- és mássalhangzók írásban történő jelölése, írásban jelölt fonetikai jelenségek (hasonulás, összeolvadás), hagyományos írásmód (j hang jelölése, régies nevek). Hogy van-e valahol névelő vagy nincs, az nem helyesírás!
2022. márc. 11. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:
#9: szerintem is, szerintem sem. úgyhogy kíváncsi vagyok, hogy ezt a kifakadást mivel váltottam ki...
2022. márc. 14. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!