Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért állította a magyar...

Miért állította a magyar tanárunk azt, hogy a "kapszula" két L betűvel írandó?

Figyelt kérdés

Időkapszulát csinált az osztály és amikor sor került a tárgy megnevezésére (filctollal felírtuk a fémdobozra, hogy A 12.A. időkapszulája), de a tanárnő külön kiemelte, hogy a kapszula két l-lel helyes (kapszulla), ugyanis előtte más plakátokon is volt helyesírási hiba (ami valós volt). Mi hallgattunk rá, úgyhogy két l-lel írtuk, bar most utánanéztem, mindenhol egy L betűt tartják helyesnek.

Miért gondolja ezt a tanárnő? Esetleg régebben a "kapszulla" is helyes volt?



2022. szept. 19. 22:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
95%

biztos az ampullával keverte

más ötletem nincs.

2022. szept. 19. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%

Én az ilyen okoskodós embereknek azt szoktam javasolni, hogy akkor írják rá ők, alá meg a saját nevüket szépen, olvashatóan.

Utólag ne azt nézzék már hülyének, aki csak a parancsot teljesítette! 😅

2022. szept. 19. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt az soha két "l". De ha az is lett volna, most az sem számítana.
2022. szept. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 BringaManó ***** válasza:
69%

Ezt tőle kellene megkérdeznetek...


A gugliban látszik, hogy vannak mások is, akik azt gondolják, hogy két l, valószínűleg ők hosszan ejtik az l-t. Ez nem baj, de az helyesírása nem kérdés, benne van a szótárban.

2022. szept. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
66%

Ajánlott oldal a tanárodnak:

[link]


Az én magyar tanárom diszgráfiás volt, mindig szóltunk neki, amikor rosszul írt fel egy szót a táblára. :D

2022. szept. 19. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
88%

"vannak mások is, akik azt gondolják, hogy két l, valószínűleg ők hosszan ejtik az l-t"

Bizonyára ők nevezik a hűtőt hüttőnek.

2022. szept. 19. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
75%

lehet, hogy igen, lehet, hogy nem... – mindegy, a hüttővel sincs baj, nyilván valamelyik tájnyelv része, van sok ilyen: szöllő, szallag, ellem, jappán, pappír, tanittó, takarittónő... virágozzék minden virág... de ez már nem helyesírási kérdés.


(viszont a hüllő írva is hüllő :-)

2022. szept. 19. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
47%

Kr. e. 81-ben dictatori címet kap Sulla.

(Elnézést!)

2022. szept. 20. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ő is ember, ő is tévedhet. Oké, egy magyartanártól ez cikibb, mint mondjuk egy kémiatanártól, de hát van ilyen. Meg kell mutatni neki a helyesírási szótárban, hogy bizony az egy "l".


#6: Ez meg hülyeség. Vannak olyan szavak, amiket nem pontosan úgy írunk, ahogy ejtünk. A "bura" szót is mindenki hosszú "ú"-val mondja, mégsem tudatlan bunkók. (Sőt, az új helyesírási szabályzat szerint már lehet hosszúval is írni.) Hasonló a "kapszula" szó is.

2022. szept. 20. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:
44%

#9: "Vannak olyan szavak, amiket nem pontosan úgy írunk, ahogy ejtünk."


Van (pl. "egyet"), de a hűtő nem ilyen: azt van, aki úgy ejti, ahogy írandó, van, aki máshogy.


"A "bura" szót is mindenki hosszú "ú"-val mondja, mégsem tudatlan bunkók. (Sőt, az új helyesírási szabályzat szerint már lehet hosszúval is írni.)"


Nem "hosszúval is", hanem már kizárólag hosszúval helyes.


"Hasonló a "kapszula" szó is."


Én ezt még nem hallottam hosszú l-lel, úgyhogy gyanítom, hogy a többség kapszulának mondja, vagyis úgy, ahogy írjuk. (Ebben a mostani "búrá"-hoz valóban hasonlít, de a 2015 előtti "burá"-hoz nem.)

Viszont arról nem tudok, hogy korábban két l-lel írtál volna, ilyen szempontból nem hasonlít a bura/búrához.

2022. szept. 20. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!