Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A helyesírásnak milyen "kategó...

A helyesírásnak milyen "kategóriái" vannak?

Figyelt kérdés
Pl ly vagy j, dátumok, földrajzi helyek, számok betűvel való leírása, helyesírasi alapelvek..

2022. szept. 21. 19:54
1 2
 1/12 anonim válasza:
83%

A 4 helyesírási alapelv.

Kiejtés: elvileg ez egyszerű, de ide tartoznak a rövid-hosszú magánhangzók is, amelyeket sokszor elrontanak, pl. dicsér vagy kíváncsi. Itt a helyes kiejtés számít leginkább.

Szóelemzés: megnézed mi a szótő, és mi a toldalék, és ezek alapján írod le. Itt kell tudni azt, hogy van-e bármilyen mássalhangzó törvény a szóban, pl. teljes hasonulás.

Hagyomány: ly, j és a tulajdonnevek tartoznak ide

Egyszerűsítés: pl. a magyar nyelvben nincs 3 egyforma mássalhangzó egymás mellet, kivéve amikor mégis. Meg a hosszú kétjegyű mássalhangzók esetén csak az első tagot írjuk le kétszer, pl. meggy. Kivéve amikor nem.

2022. szept. 21. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 BringaManó ***** válasza:
74%

Nem értem a kérdést... Itt vannak a helyesírásunk "kategóriái":

[link]

2022. szept. 22. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
#2 szóval szeretném felfrissíteni a helyesírási tudásom. Milyen dolgoknak nézzek utána? Pl földrajzi név+i; ly vagy j; számok betűvel való leírása; egybe vagy külön; ilyenek
2023. okt. 8. 17:21
 4/12 anonim ***** válasza:

0. Átolvasni a szabályzatot néha nem árthat. Rájöhet az ember, hogy rosszul értett valamit, vagy becsapta a memóriája.

1. Annak nézz utána, ami leggyakrabban elrontasz. Ebben akkor tudunk segíteni, ha begépelsz egy pár bekezdésnyi szöveget. (Nem muszáj, hogy saját legyen, csinálhatod azt is, hogy választasz egy podcastot, és 2-3 percnyi beszélgetést legépelsz belőle.)

2. Ha úgy érzed, ez jól megy, akkor olyan dolgoknak is utána lehet nézni, amik ritkán kerülnek elő. Például átírási szabályok nem latin betűs nyelvekből, mikor számít egy betűnek egy a magyar írásrendszerben szokatlan betűegyüttes, hogyan írjunk helyesen többszörösen összetett tudományos kifejezések magyar fordítását, amikre még nincs bevett gyakorlat például "fractional spin quantum Hall effect" (természetesen a mozgószabályok figyelembe vételével) stb.

nov. 9. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

#4 annak utána szoktam nézni, de pl a földrajzi nevek "i" képzős alakját lényegében soha nem szoktam használni, szóval ha annak nem nézek külön utána, hogy ez hogy van, nem tudnám


A hétköznapi szavak leírása tökéletesen megy, szóval nem sok értelmét látnám egy szöveg kijegyzetelésének

nov. 9. 15:33
 6/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:

A helyesírásnak két kategóriája van.

Az egyik, amikor úgy írsz, hogy aki olvassa, az pontosan megérti, hogy mire gondoltál.

A másik, amikor úgy írsz, hogy nem érti az olvasó, amit el akartál mondani az írásodban.

Szólj, ha tudsz még valamilyen kategóriát.

nov. 9. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kötekedést, igazán hasznos volt
nov. 10. 17:04
 8/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:

Nem kötekedtem.Komolyan úgy gondolom,

helyesírás tényleg csak egy megállapodás sorozat.

Ha betartod akkor az olvasó is arra fog gondolni, amire te.

Az egész nyelvtannak nevezett dolog csak ennyi.

Egy csomó megállapodás, ami az idők folyamán kialakult.

Miért szerinted nem ez a helyzet ?

nov. 19. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Én meg komolyan úgy gondolom, hogy a pizza finom, ettől függetlenül ez nem válasz a kérdésre.
nov. 19. 12:52
 10/12 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
Hát, még az is lehetséges, hogy nem értettem meg mi a kérdés.
nov. 19. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!