Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az Abc ben, miért nem a J...

Az Abc ben, miért nem a J után van a Ly , miért van K és L betű közöttük?

Figyelt kérdés
Jé betű az a párja jé betűhöz tartozna nem e?

#ABC #Dezső #Ábéce
2022. szept. 25. 06:07
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A kiejtett hang leírása miatt sorolja a L mellé az LY-t.

Amúgy a kiejtése nem jé, hanem Ej.


Tehát fonetikusan: L = el, LY= ej

2022. szept. 25. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%
Az ly igazából nem a j hanggal volt egyenértékű, hanem egy „lágyított l” hangot mondtak, ami hasonló volt a j-hez. Mára ez a különbség a beszédben megszűnt, ezért az ly sokak szerint már nincs jelentősége, és ezért szoktak itt az oldalon is lobbizni, hogy az ly-nt már el kellene törölni, mert ez egyedül a gyerekek életének pokollá tételére alkalmas (mert ugye meg kell tanulni az j-ly szavak helyesírását, az meg sokaknak nem megy). Bár bizonyos mértékig igazuk van, a helyesírás meg nem tanulása nem itt kezdődik, és sokkal logikusabb szabályok elsajátítására is képtelenek (lusták) sokan.
2022. szept. 25. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%
Mert az LY-ben több az L, mint a J.
2022. szept. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
83%
2 Jaja. Illetve lya lya. :) Lyó? :) A beszélt nyelvün ebben, mint írtad nagyon is megváltozott és pediglen teljesen. Az írásmód nyugodtan követhetné, senki sem vesztene vele semmit. Azért az ly elhagyása az nem a bogrács gulyás receptje paprika nélkül. :) Akarom mondani bogrács gujás. :)
2022. szept. 25. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
87%

#4, ezzel csak annyi a baj, hogy akkor minden másra is rá lehetne ezt húzni.

Kezdve a régi nevekkel; Battyányi, Szécsényi, Kosut, Dezsőfi, Aulih, ... . Őszintén szólva én nem örülnék neki, hogyha kiejtés alapján írnák a nevem, pedig nem valami régi arisztokrata vezetéknevem van, nem is túl hosszú (5 betűs), és így is rendszerint rosszul írják.


Aztán ott vannak a különféle mássalhangzótörvények, akkor azok is mehetnének mind a kukába, így keletkeznének például a baráccság, othon, kösség, szímpad, sporcsarnok szavak. Nem tudom, hogy ezek mennyire tettszenének.


Másik dolog; szerintem valamilyen szinten az intelligencia fokmérője, hogyha valaki ezeket a szavakat le tudja írni helyesen. Mondjuk itt az oldalon már sírva összetehetjük a kezünket, hogyha egy 3 szavas kérdést nem 5 hibával írnak ki...

2022. szept. 25. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:
82%

A régi nagy magyarok nevei nyilván más kategória, meg a történelmi egyéb személynevek is úgy általában más kategória. Eleve személynevet elvielg nem is írunk át - pedig szokták, de ezt a témát most mellőzzük. Szóval személynevet nem írunk át és nem fordítunk le - elvileg.


A többi írás/kiejtés megint más. Nyilván ilyenek minden nyelvben vannak egyébként, hogy másképpen írják és ejtik.

2022. szept. 25. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kettes:

Én nem ma adtam fel a helyesírás megtanulását (bár a helyesírás ellenőrző sokat segít), hanem sokkal az előtt, hogy elmagyarázták, hogy a helyesírás olyan komplikált, hogy nem lehet programmal ellenőrizni.

Egy pár éve tettem fel itt a kérdést: szó végén az U Ű mindig hosszú kivéve például: gyalu satu kapu...

Nem sikerült megtalálni a teljes listát. Na ennél a szabálynál adtam fel. (második vagy harmadik osztály?)

2022. szept. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Aztán ott vannak a különféle mássalhangzótörvények, akkor azok is mehetnének mind a kukába, így keletkeznének például a baráccság, othon, kösség, szímpad, sporcsarnok szavak. Nem tudom, hogy ezek mennyire tettszenének."

Ezek a szavak nem a legjobb példák, mivel nem hagyományőrzésből nehéz az írásmódjuk, hanem mert hangzótorlódást eredményezett a szóképzés vagy szóösszetétel.

2022. szept. 26. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Ezen most gondolkozolamikor elkezdték kivezetni a J-t?
2022. szept. 26. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!