Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miert k(á) és h(á), miért nem...

Miert k(á) és h(á), miért nem k(é) és h(é) betű?

Figyelt kérdés
Az összes többi mássalhangzó é-s, csak ez a kettő á-s.

2022. ápr. 29. 02:44
 1/7 BringaManó ***** válasza:
100%

sajnos nem tudom, itt például erről beszélnek, hátha van valami hasznos is a sok komment között...

[link]

2022. ápr. 29. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi, megtaláltam :)
2022. ápr. 29. 03:23
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kizárt, hogy a latin hatása.

Az olasz nyelvben (ami a latinhoz a legközelebbi élő nyelv), a h és a k betű is speciális.

A h hangot az olaszok nem is ejtik ki, de a betű fontos jelölő, úgy nevezik: àkkà.

A k betű is idegen számukra, de idegen eredetű szavakban használják, neve:kàppá.

Az olasz ABC-ben is ez a két betű kapott à-s kisérő hangot, a többi e, vagy i, a w vu doppia de az szintén idegen eredetű.

2022. ápr. 29. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:

#3: hát nekem ebből nem derül ki, hogy "MIÉRT"... az nyilvánvaló volt, hogy idegenből jön, de a kérdés értelemszerűen az, hogy ahonnan ez ered (pl. latin), ott miért lett így?...

Kérdező, mi lett a megfejtés? :-)

2022. ápr. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"csak a hátulképzett msh-k után van "-á" (ebből is látszik, hogy az elnevezések a késői latinból vannak, hiszen a "c" már nem számított hátulképzettnek). "z", "dz", "dzs", "v" nem volt a latinban, de ezek sem hátulképzettek, szóval az "-é" érthető."

Ezt találtam. A hátulképzett hangoknál használunk á-t.

2022. ápr. 29. 10:41
 6/7 BringaManó ***** válasza:

Köszönöm!


Érdekes, ha erre ránézek, akkor a g is hátul képzettnek tűnik:

[link]

2022. ápr. 29. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Talan kicsit elorebb, mint a k-t, de a tobbinel valoban hatrebb. Ezek szerint valahol a ketto kozott lehet az é-vonal 😀

Lehet, hogy a k-t meg a torok tetejen, mig a k-t mar a szajureg hatuljaban kepezzuk?

2022. ápr. 29. 22:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!